Dôvodom jeho zriadenia je, že deti sú ako skupina diskriminované a ťažko si uplatňujú vlastné práva.
Detský ombudsman sa zasadzuje za to, aby mali práva detí vyššiu prioritu na úrovni štátu, navrhuje legislatívne zmeny a napomáha efektívne využívať zdroje pre deti. Zároveň im poskytuje možnosti vyjadriť vlastný názor, iniciuje a podporuje právne konanie v prípade porušenia ich práv, zvyšuje povedomie o ľudských právach medzi deťmi i dospelými a skúma prístup ku všetkým formám ochrany a obhajoby ich práv.
Slovenský výbor pre UNICEF (SV pre UNICEF) od začiatku presadzuje zriadenie špecializovaného pracoviska na ochranu práv detí v SR. Základným dôvodom je podľa hovorkyne SV pre UNICEF Zuzany Alnerovej fakt, že deti sú najpočetnejšou občianskou minoritou, ale nemajú možnosti na vymáhanie svojich práv. Nedisponujú volebným právom, zastúpením v parlamente a možnosťou zakladať občianske združenia. Na obhajobu svojich práv nevyužívajú lobistické skupiny, nie sú schopné zvládnuť zložitosť prípadného podania na súd a iné administratívne úkony. Pritom deti podľa Alnerovej patria k najintenzívnejším konzumentom verejných služieb. Chudoba, znečistenie životného prostredia, nevyhovujúce bývanie a dopravné zápchy sa ich dotýkajú viac ako dospelých. Za významný posun v oblasti ochrany práv detí považuje Alnerová zriadenie inštitútu verejného ochrancu práv na Slovensku.
Indikátorom politickej vôle podporovať a ochraňovať práva detí je podľa správy Výboru pre práva dieťaťa pri UNICEF nielen podpísanie Dohovoru o právach dieťaťa, ktorý definuje práva vyžadujúce ochranu, ale aj zriadenie inštitútu detského ombudsmana. V roku 1997 bolo na svete 16 verejných ochrancov práv detí. Ich počet sa odvtedy zdvojnásobil. V súčasnosti majú inštitút detského ombudsmana v 32 krajinách sveta. Európska sieť ombudsmanov pre deti spája inštitúcie v 12 krajinách. Okrem toho existujú ďalšie organizácie na ochranu ľudských práv, ktorých mandát zahŕňa aj ochranu práv detí. Inštitút detského ombudsmana majú najmä rozvinuté krajiny a krajiny Latinskej Ameriky.
Problematickou oblasťou na Slovensku je podľa riaditeľa sekcie rodiny Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVaR SR) Petra Guráňa zaostávajúca transformácia detských domovov internátneho typu na rodinný model. "Podmienky vo veľkých internátnych domovoch nespĺňajú základné potreby a práva dieťaťa," uviedol Guráň. Za nedostatočné považuje aj zapojenie detí do riešenia vlastných problémov a nemožnosť participovať na rozhodnutiach o nich. Za nevyhnutné považuje vybudovať nový legislatívny systém, ktorý by zabezpečil citlivejší prístup k deťom - obetiam domáceho násilia, prostitúcie, pornografie a iných foriem zneužívania a týrania.
*ms na