SME

Pravica si už delí ministerstvá. Opatrne

SaS chce riadiť financie a sociálne veci, KDH chce jeden silový, jeden ekonomický a jeden sociálny rezort a Most má takmer isté ministerstvo pôdohospodárstva.

Všetci lídri SDKÚ by sa mali objaviť aj v novej vláde.Všetci lídri SDKÚ by sa mali objaviť aj v novej vláde. (Zdroj: TASR)

Agentúrne texty sme o 20:55 nahradili autorským článkom SME.

BRATISLAVA. Na Slovensku sa postupne rodí nová vláda. Hoci rokovaním prezident poveril predsedu Smeru Roberta Fica, skladajú ju strany SDKÚ, KDH, SaS a Most­Híd.

Štruktúry všetkých štyroch opozičných strán v pondelok rozhodovali o tom, o aké rezorty budú mať záujem a aké priority chcú presadiť do programového vyhlásenia vlády. Zostavili aj vyjednávacie tímy.

SDKÚ iba v úzkom kruhu

Vyjednávacie tímy strán

SDKÚ: Zrejme Iveta Radičová a Ivan Mikloš. Tím nezverejnili.

SkryťVypnúť reklamu

SaS: Richard Sulík, Jozef Mihál, Juraj Miškov.

KDH: Ján Figeľ, Daniel Lipšic, Pavol Hrušovský.

Most: Béla Bugár, Zsolt Simon, László Solymos.

Jediná strana, ktorá v pondelok mlčala, bola SDKÚ. V centrále strany bolo pusto, budúca premiérka Iveta Radičová, Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš zrejme rokovali niekde inde.

„Dnes nebudeme vôbec nič zverejňovať,“ opakoval celý deň hovorca strany Martin Maťko, mobil nezdvíhali ani predvolební lídri. v utorok napoludnie má strana prezídium, po ktorom zverejní aj to, kto bude o novej vláde vyjednávať.

SDKÚ má podľa počtov nárok na päť miest vo vláde. Okrem kresla jej predsedníčky by malo ísť ešte o ministerstvo spravodlivosti pre Luciu Žitňanskú a zahraničných vecí pre Mikuláša Dzurindu. Ministrom by mal byť aj Ivan Mikloš, hovorí sa o školstve.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný rezort je otvorený, zatiaľ sa spomína Magda Vášáryová ako ministerka kultúry. Vo voľbách získala veľa preferenčných hlasov, prekrúžkovala sa na vyššie miesto na kandidátke. SDKÚ však ešte môže mať záujem o ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré viedla v doterajších vládach. O tom, že by Iveta Radičová nebola premiérkou, sa v strane ani neuvažuje.

Gašparovič mal najskôr počítať, píše Peter Schutz.

Konkrétne len Sulík

Strany si na Radičovej žiadosť dávajú pozor, aby nahlas nepovedali žiadny konkrétny rezort, ktorý chcú.

Iba SaS pomenovala dva rezorty – ministerstvo financií pre Richarda Sulíka a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pre Jozefa Mihála. Mali by mať ešte dva rezorty, nie je však známy nikto, kto by ich mohol zastávať. Sulík tvrdí, že určite majú aj iných odborníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Prioritou pre stranu je zaviesť odvodový bonus, tomu je ochotná podriadiť takmer všetko.

KDH chce z každého jedno

Jeden silový rezort, jeden ekonomický a jeden sociálny. Tak zhodnotil požiadavky KDH predseda Ján Figeľ.

V silovom rezorte by mal byť ministrom Daniel Lipšic. Hovorí sa o vnútre, ale KDH má záujem aj o obranu.

Za ekonomické rezorty považuje Figeľ okrem sociálnych vecí a financií aj hospodárstvo, dopravu, životné prostredie a pôdohospodárstvo. Za sociálne považuje zdravotníctvo, školstvo, kultúru a vicepremiéra pre ľudské práva.

Ján Figeľ by mal byť predseda parlamentu, ale nechcel to vôbec komentovať. „Tri roky som bol hlavným vyjednávačom za Slovenskú republiku a viem, že kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič,“ povedal.

Most má svoju taktiku

SkryťVypnúť reklamu

Nič konkrétne nepovedal ani šéf Mosta Béla Bugár. „Nemyslím si, že je dobré, ak budeme informovať, že na jeden rezort sú štyria kandidáti a na iné ani jeden,“ hovorí Bugár.

Zo zostavovania vlády v roku 2002 má skúsenosť, že „nikto nemal záujem o silové rezorty, a keď sme sa prihlásili, každému padla sánka a potom už mali záujem“, opisuje Bugár.

Chce však, aby na ministerstvách platila krížová kontrola. Ak bude minister z jednej strany, štátni tajomníci by mali byť zo strany druhej.

V pondelok do večera Bugár rokoval s OKS o ich požiadavkách. Štyria budúci poslanci zo štrnásťčlenného klubu Mosta majú nárok na 28 percent vyrokovaných funkcií, možno aj na jedného ministra.

V utorok možno vo štvorici

Dnes po rokovaní prezídia SDKÚ by sa mali štyri strany prvýkrát stretnúť na povolebnom rokovaní. Chcú spoločne deklarovať ochotu vládnuť a listom o tom informovať aj prezidenta Ivana Gašparoviča.

SkryťVypnúť reklamu

Ako by mohla vyzerať vláda

Miesta sa budú rozdeľovať v pomere 5 – 4 – 3 – 3 pre SDKÚ, SaS, KDH a Most.

Minister financií

Richard Sulík (SaS), štátni tajomníci Ivan Švejna (Most) a Anton Marcinčin (KDH).

Minister vnútra

Daniel Lipšic (KDH), policajný prezident Jaroslav Spišiak. Ministerkou by mohla byť aj Lucia Žitňanská (SDKÚ), ak by sa Lipšic stal ministrom spravodlivosti.

Ministerka spravodlivosti

Lucia Žitňanská (SDKÚ)

Minister sociálnych vecí, práce a rodiny

Jozef Mihál (SaS). SDKÚ váha, či môže mať SaS financie aj sociálne veci.

Minister zahraničných vecí

Mikuláš Dzurinda (SDKÚ), predseda KDH Ján Figeľ, ktorý mal tiež záujem o tento post, asi prijme kreslo predsedu parlamentu.

Minister školstva

Ivan Mikloš (SDKÚ)

Minister pôdohospodárstva

Zsolt Simon (Most)

SkryťVypnúť reklamu

Minister kultúry

Magda Vášáryová (SDKÚ), Rudolf Chmel (Most), Daniel Krajcer (SaS).

Minister zdravotníctva

Ivan Uhliarik (KDH), Viliam Novotný (SDKÚ).

Minister dopravy

O post majú záujem KDH aj Most.

Minister hospodárstva

O post má záujem KDH.

Minister životného prostredia

Most

Minister obrany a Vicepremiér pre ľudské práva a menšiny

O konkrétnych menách na tieto posty sa zatiaľ nehovorí, rozdeľovať sa zrejme bude tak, aby sedeli počty.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 553
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 383
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 143
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 347
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 098
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 874
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 488
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovensko vs. Česko: ONLINE prenos z prípravného zápasu hráčov do 18 rokov

Sledujte s nami ONLINE prenos z prípravného hokejového zápasu: Slovensko U18 - Česko U18.


Rebecca Šramková.

Slovenské tenistky nastúpia v najbližších dňoch na zápasy kvalifikačnej skupiny Pohára Billie Jean Kingovej.


Španielsky tenista Carlos Alcaraz.

V treťom kole prestížneho turnaja v Monte Carlo vypadol piaty nasadený Jack Draper aj nasadená sedmička Andrej Rubľov.


a 1 ďalší
Americké tenistky s kapitánkou Lindsay Davenportovou (tretia sprava).

Kapitánka USA sa musela vyrovnať s viacerými absenciami.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu