SME
Piatok, 26. apríl , 2019

Bašty ľudákov a Mečiara Smer okopíroval

Regióny, ktoré tradične hľadajú autoritatívneho lídra, si vybrali Smer. Ficovej strane sa najviac darilo na Hornej Nitre, Hornom Považí a na Kysuciach.

Tradičné ľudácke a nacionalistické bašty vždy preferovali výrazného a charizmatického lídra.Tradičné ľudácke a nacionalistické bašty vždy preferovali výrazného a charizmatického lídra.(Zdroj: tasr, koláž - sme.sk)

BRATISLAVA. O tom, že Smer výrazne bral hlasy svojich doterajších partnerov, svedčia aj výsledky v tradičných ľudáckych a nacionalistických baštách, kde sa dobre darí populizmu. Smer bezkonkurenčne ovládol i regióny, kde v minulosti získali vysoké výsledky Hlinkova slovenská ľudová strana a neskôr Vladimír Mečiar s Jánom Slotom.

Najvyššie zisky strana Roberta Fica zaznamenala v týchto voľbách na Hornej Nitre, Hornom Považí, Kysuciach a na severovýchode Slovenska. Takmer navlas rovnaké regióny s obrovskou prevahou vlani zvolili za prezidenta kandidáta Smeru a SNS Ivana Gašparoviča, ktorý išiel do volieb s heslom „Myslím národne, cítim sociálne“.

Na Hornej Nitre, Hornom Považí a Kysuciach valcoval v 30. rokoch minulého storočia aj autonomistický blok vedený HSĽS. V rokoch 1994 a 1998 v týchto regiónoch vysoko víťazilo HZDS.

11.jpg

Volia silného lídra

Sociológ Martin Bútora sa domnieva, že veľký úspech Smeru v tradičných ľudáckych a nacionalistických baštách je výsledkom štýlu politiky Smeru v duchu ponuky výrazného a charizmatického lídra. „Neboli to až tak hlasy pre stranu výrazne programovo zameranú, ale skôr pre stranu, pre ktorej úspech sú dôležité práve tieto črty politického štýlu,“ vraví. Určitý vplyv na úspech Smeru v týchto regiónoch mala podľa Bútoru aj maďarská karta a zdedené vzorce správania.

Slovensko nie je červené, tvrdí Lukáš Fila.

Severovýchod je zas tradične ľavicový, v okrese Medzilaborce napríklad vyhrala v roku 2002 Komunistická strana, o štyri roky neskôr tam získal zase Smer svoj najlepší volebný výsledok. Zopakovalo sa to aj teraz, v okrese Medzilaborce ho volilo až 61,65 percenta voličov, v neďalekej Snine 59,21 percenta.

2.jpg

Mečiarovo hnutie aj Slotova strana svoje tradičné bašty neobhájili. HZDS tentokrát získalo nad 10 percent iba v okresoch Revúca (15,10 percenta), Sobrance (13,88) a Rožňava (12,20).

Ako hlasovali vo vašom okrese, obci, či meste? Pozrite si kompletné výsledky volieb.

Smer výrazne oslabil aj SNS. Nacionalisti získali nadpriemerný výsledok nad 10 percent len na severozápade Slovenska v okresoch Bytča (15,61), Kysucké Nové Mesto (11,80), Žilina (10,99) a Považská Bystrica (10,79) a v Tvrdošíne (10,57), kde je primátorom okresného mesta už 25 rokov funkcionár SNS Ivan Šaško. Poslanecký mandát však nedokázal obhájiť ani on a stal sa prvým náhradníkom strany.

Na Orave sa naďalej darí aj KDH. V okresoch Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín dokázali bez problémov získať nad dvadsať percent. Nadpriemerne veľa voličov prišlo voliť KDH tradične aj na Spiši a v Šariši.

3.jpg

Extrémisti brali Spiš

V spišských okresoch však bodovala aj extrémistická Ľudová strana Naše Slovensko Mariána Kotlebu, ktorá kampaň stavala najmä na štvaní proti Rómom. Z piatich okresov, kde ĽSNS získala nad štyri percentá, sú až štyri na Spiši. V kežmarskom okrese dokonca Kotlebovi na prekročenie kvóra potrebného na vstup do parlamentu chýbala len jedna stotina.

Politická mapa sa zdanlivo menila aj na juhu Slovenska, kde dosiaľ vždy vyhrávala SMK. Po odchode časti poslancov SMK a vytvorení strany Most-Híd sa rozdelila medzi tieto dve strany aj podpora maďarských voličov a voľby tak v niektorých južných okresoch dokázal vyhrať Smer. Nepodarilo sa to len v Dunajskej Strede, Galante, Šali a Komárne, kde zvíťazil Most-Híd.

4.jpg

Slovensko nie je v skutočnosti červené

Výsledky blokov strán ukazujú rozdelenie krajiny pol na pol.

BRATISLAVA. „Prosím, majte vždy na pamäti mapu, ako vyzerá po týchto voľbách Slovensko,“ zdôrazňoval včera novinárom v prezidentskom paláci predseda Smeru a víťaz volieb Robert Fico. Mal na mysli mapu slovenských okresov, vyfarbených podľa toho, ktorá strana v nich získala najviac hlasov. Až na šesť okresov (päť bratislavských okresov rátame len ako jeden) na juhozápade Slovenska je táto mapa jednoliata, vo farbe červenej ruže v logu Smeru.

Sociológ Martin Bútora upozorňuje, že vyfarbovanie politickej mapy Slovenska na červeno je skreslené. „Treba sa na to pozerať reálnymi očami, ako dopadli voľby, teda na jednu stranu dať koalíciu a na druhú opozíciu.“ Ak porovnáme zisk pravicových a ľavicových strán v jednotlivých okresoch, mapa Slovenska vyzerá pestrejšie.

Na polovicu

Kým na ľavicovej strane spektra pôsobí len jedna silná strana, ktorou je Smer, pravicové spektrum zastupuje viacero strán. Štyri pravicové strany SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd, ktoré chcú spolu zostaviť vládu, dokázali získať viac ako 45 percent v šestnástich okresoch, kým Smer v dvadsiatich dvoch. Pravicový štvorlístok najvýraznejšie uspel v Bratislave, kde získal až 64,11 percenta, nad 60 percent dosiahol ešte v okresoch Senec a Dunajská Streda.

Pol na pol vyzerá mapa aj pri porovnaní výsledkov dvoch nových parlamentných blokov. Smer a SNS získali viac hlasov ako SDKÚ, SaS, KDH a Most v 42 okresoch, pravica dominovala v 30 (ak by sme rátali Bratislavu a Košice ako päť a štyri okresy, bolo by to až 37).

Nevalcovali ani v krajoch

Smer a SNS jednoznačne uspeli len v Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Trenčianskom kraji ovládli všetky okresy okrem Trenčína, v Žilinskom kraji pravica zvíťazila aj vďaka veľmi silnému KDH v okresoch Dolný Kubín a Tvrdošín. V Košickom, Banskobystrickom a Nitrianskom kraji si oba tábory okresy v podstate rozdelili, pravica jasne zvíťazila v Trnavskom a Bratislavskom kraji.

Zdôrazňovanie „červeného Slovenska“, s ktorým prišiel Fico, má podľa Bútoru za cieľ delegitimizovať rodiacu sa vládu a poukázať na to, že Smer je jedinou hlavnou a vedúcou silou na Slovensku. „Je to skôr pozostatok staršieho myslenia v duchu vedúcej úlohy jednej strany.“

(mp)

Siahli im na majetok a zdravie, vláde to nespočítali

Smeru voliči odpustili diaľnicu cez mesto a dedinu aj skládku neďaleko centra.

1. Považská Bystrica, diaľnica nad hlavami

Hoci obyvatelia mesta ešte pred pár rokmi nesúhlasili s diaľnicou ponad ich hlavy, pred dvoma týždňami ju už veľkolepo oslavovali s ľuďmi Smeru. Tí získali v meste podporu takmer 43 percent, čo je ešte
o tretinu viac ako v roku 2006.

Kauzou Smeru v meste je aj pôsobenie primátora mesta Miroslava Adameho, ktorého do funkcie vyniesla podpora a členstvo v strane. Okresný súd ho asi mesiac pred voľbami odsúdil za podvod. Mal falšovať mestskú zápisnicu.

Miestny aktivista Juraj Smatana zo združenia Diaľnica a príroda hovorí, že odškodňovanie ľudí spod diaľnice sľúbili iba SaS a OKS. SaS napokon v Považskej získala nadštandardný výsledok 14,6 percenta, teda o dve percentá viac ako celoslovensky, a v meste predbehla aj SDKÚ.

Úspech Smeru vysvetlil Smatana ľavicovou orientáciou regiónu. „Darilo sa tu ľudákom, komunistom, mečiarovcom a teraz Ficovi.“

2.Šútovo, dedinu preťala diaľnica

Vyvlastnenie a diaľnica, ktorá rozdelila obec na dve časti. To bol verdikt vlády, za ktorý sa obyvatelia Šútova „poďakovali“ 66 percentami hlasov pre Smer. Ide o jeden z najlepších ziskov vôbec.

Koaličné strany v obci spolu získali takmer 80­percentnú podporu. Aktivistka Miroslava Janíková to vysvetlila ľavicovou orientáciou voličov. „Ľudia sa zmierili, že s trasovaním diaľnice a ani s vyvlastnením už nič nespravia,“ povedala.

3. Pezinok, skládka v meste

Smer získal najviac hlasov aj v Pezinku, kde počas jeho vlády postavili neďaleko centra spornú skládku odpadov. Stojí za ňou donedávna smerák Ján Man mladší, ktorý šéfoval úradu, ktorý na skládku vydal územné rozhodnutie. Pezinský zisk Smeru 28 percent je oproti voľbám v roku 2006 ešte o dve percentá vyšší.

Právnička Zuzana Čaputová z iniciatívy Skládka nepatrí do mesta napriek tomu hovorí, že výsledok volieb v Pezinku treba vnímať ako víťazstvo opozície. „Ten rozdiel je tritisíc hlasov v prospech opozičných strán. Veľmi nízke percentá získali SNS a HZDS a títo voliči prešli k Smeru. Je pochopiteľné, že títo voliči nikdy neprejdú na druhú stranu barikády.“

Aktivistka verí, že je to nová šanca pre Pezinok. „Máme novú nádej, že výkonná moc rozhodne v súlade so zákonom bez akýchkoľvek ďalších zásahov.“

4.Trebišov, nahlas proti elektrárni

Najväčšia tepelná elektráreň na Slovensku mala vyrásť na východe. Projekt podporili ministerstvá životného prostredia a výstavby, ktoré vedie SNS.

Aj v Trebišove bol Smer úspešný, vo voľbách získal 43,5 percenta. Aktivista Gejza Gore z občianskeho združenia Trebišov nahlas hovorí, že elektráreň voľbami nehýbala a všetky strany s výnimkou SNS sa zastali obyvateľov. SNS v meste prepadla.

Ján Glovičko

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?
 2. Od mája sa mení definícia kilogramu
 3. Tipy od sprievodkyne: Ako si užiť dovolenku na nádhernej Ischii?
 4. Arca Brokerage House mala úspešný rok 2018
 5. 5 funkcií ČSOB SmartBankingu, ktoré vám ušetria čas
 6. Fixný výnos až 7 % ročne. Bezpečné investície už od 10.000 eur
 7. Elegancia, športový duch alebo výkon? Hyundai i30 Fastback
 8. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou
 9. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto
 10. Top desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 1. Stavebná fakulta STU a energeticky úsporné alternatívy
 2. 5 funkcií ČSOB SmartBankingu, ktoré vám ušetria čas
 3. Arca Brokerage House mala úspešný rok 2018
 4. Tipy od sprievodkyne: Ako si užiť dovolenku na nádhernej Ischii?
 5. Enviro deň v Košiciach prinesie zábavu aj osvetu
 6. Obchodník roka: Najvyššie ocenenie si šiestykrát odnáša Martinus
 7. Fixný výnos až 7 % ročne. Bezpečné investície už od 10.000 eur
 8. Športový deň Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 9. Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?
 10. Pivovar Šariš rozdá regiónu 16-tisíc eur
 1. Top desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 22 323
 2. Od mája sa mení definícia kilogramu 9 676
 3. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto 6 949
 4. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 6 336
 5. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 4 989
 6. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 4 838
 7. Až vďaka chorobe objavila svoj talent 3 833
 8. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 3 461
 9. Tipy od sprievodkyne: Ako si užiť dovolenku na nádhernej Ischii? 3 418
 10. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou 2 152

Hlavné správy zo Sme.sk

Auto Martišovej našli v rieke pri Žiari nad Hronom.
Komentár Zuzany Kepplovej

Ani len netušíme, aký je to pocit starnúť v dnešnom svete

Akú starobu by ste si priali?

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Kim Čong-un ukončil návštevu Ruska predčasne

Delegácia z KĽDR požiadala o skrátenie návštevy.

Severokórejský líder Kim Čong-un.

Prečo sa kovový kilogram musel zmeniť na elektrický

Prírodné zákony sa nemenia, telesá áno.

Prototyp kilogramového závažia, podľa ktorého sa určovala jednotka hmotnosti.

Neprehliadnite tiež

ZMOS upozornil na nedostatočné kapacity pre povinnú predškolskú dochádzku

Povinnú predškolskú dochádzku od 5 rokov čaká spleť problémov, uviedol Michal Kaliňák.

Škôlka na Podtatranskej ulici v Poprade už funguje v normálnom režime.

V Bratislave protestujú za budúcnosť klímy (fotogaléria)

Z riešenia súčasnej klimatickej krízy by sa podľa aktivistov mala stať politická priorita.

Študenti protestujú na Námestí SNP v Bratislave.

NKÚ žiada vyvodzovanie osobnej zodpovednosti za neefektívne eZdravie

Audit kontrolórov pomohol rozbehnúť projekt, ktorý stále nie je plne funkčný.

Do systému elektronického zdravotníctva sa bude dať dostať cez elektronický občiansky preukaz. Ten by mali mať k dispozícii všetci obyvatelia Slovenska do roku 2021. Dovtedy budú používať kartičku poistenca.

Kotlebovej strane hrozí, že sa nezúčastní na eurovoľbách

Ak Najvyšší súd rozhodne o rozpustení ĽSNS, môže sa ešte odvolať na Ústavný súd.

Marian Kotleba.

Kauza prepustenia Žarnaya sa vracia na okresný súd

Bývalý učiteľ poukázal na podozrivú zmluvu na externé právne služby.

Oto Žarnay.