SME

Bašty ľudákov a Mečiara Smer okopíroval

Regióny, ktoré tradične hľadajú autoritatívneho lídra, si vybrali Smer. Ficovej strane sa najviac darilo na Hornej Nitre, Hornom Považí a na Kysuciach.

Tradičné ľudácke a nacionalistické bašty vždy preferovali výrazného a charizmatického lídra.Tradičné ľudácke a nacionalistické bašty vždy preferovali výrazného a charizmatického lídra. (Zdroj: tasr, koláž - sme.sk)

BRATISLAVA. O tom, že Smer výrazne bral hlasy svojich doterajších partnerov, svedčia aj výsledky v tradičných ľudáckych a nacionalistických baštách, kde sa dobre darí populizmu. Smer bezkonkurenčne ovládol i regióny, kde v minulosti získali vysoké výsledky Hlinkova slovenská ľudová strana a neskôr Vladimír Mečiar s Jánom Slotom.

Najvyššie zisky strana Roberta Fica zaznamenala v týchto voľbách na Hornej Nitre, Hornom Považí, Kysuciach a na severovýchode Slovenska. Takmer navlas rovnaké regióny s obrovskou prevahou vlani zvolili za prezidenta kandidáta Smeru a SNS Ivana Gašparoviča, ktorý išiel do volieb s heslom „Myslím národne, cítim sociálne“.

SkryťVypnúť reklamu

Na Hornej Nitre, Hornom Považí a Kysuciach valcoval v 30. rokoch minulého storočia aj autonomistický blok vedený HSĽS. V rokoch 1994 a 1998 v týchto regiónoch vysoko víťazilo HZDS.

11.jpg

Volia silného lídra

Sociológ Martin Bútora sa domnieva, že veľký úspech Smeru v tradičných ľudáckych a nacionalistických baštách je výsledkom štýlu politiky Smeru v duchu ponuky výrazného a charizmatického lídra. „Neboli to až tak hlasy pre stranu výrazne programovo zameranú, ale skôr pre stranu, pre ktorej úspech sú dôležité práve tieto črty politického štýlu,“ vraví. Určitý vplyv na úspech Smeru v týchto regiónoch mala podľa Bútoru aj maďarská karta a zdedené vzorce správania.

Slovensko nie je červené, tvrdí Lukáš Fila.

Severovýchod je zas tradične ľavicový, v okrese Medzilaborce napríklad vyhrala v roku 2002 Komunistická strana, o štyri roky neskôr tam získal zase Smer svoj najlepší volebný výsledok. Zopakovalo sa to aj teraz, v okrese Medzilaborce ho volilo až 61,65 percenta voličov, v neďalekej Snine 59,21 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

2.jpg

Mečiarovo hnutie aj Slotova strana svoje tradičné bašty neobhájili. HZDS tentokrát získalo nad 10 percent iba v okresoch Revúca (15,10 percenta), Sobrance (13,88) a Rožňava (12,20).

Ako hlasovali vo vašom okrese, obci, či meste? Pozrite si kompletné výsledky volieb.

Smer výrazne oslabil aj SNS. Nacionalisti získali nadpriemerný výsledok nad 10 percent len na severozápade Slovenska v okresoch Bytča (15,61), Kysucké Nové Mesto (11,80), Žilina (10,99) a Považská Bystrica (10,79) a v Tvrdošíne (10,57), kde je primátorom okresného mesta už 25 rokov funkcionár SNS Ivan Šaško. Poslanecký mandát však nedokázal obhájiť ani on a stal sa prvým náhradníkom strany.

Na Orave sa naďalej darí aj KDH. V okresoch Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín dokázali bez problémov získať nad dvadsať percent. Nadpriemerne veľa voličov prišlo voliť KDH tradične aj na Spiši a v Šariši.

SkryťVypnúť reklamu

3.jpg

Extrémisti brali Spiš

V spišských okresoch však bodovala aj extrémistická Ľudová strana Naše Slovensko Mariána Kotlebu, ktorá kampaň stavala najmä na štvaní proti Rómom. Z piatich okresov, kde ĽSNS získala nad štyri percentá, sú až štyri na Spiši. V kežmarskom okrese dokonca Kotlebovi na prekročenie kvóra potrebného na vstup do parlamentu chýbala len jedna stotina.

Politická mapa sa zdanlivo menila aj na juhu Slovenska, kde dosiaľ vždy vyhrávala SMK. Po odchode časti poslancov SMK a vytvorení strany Most-Híd sa rozdelila medzi tieto dve strany aj podpora maďarských voličov a voľby tak v niektorých južných okresoch dokázal vyhrať Smer. Nepodarilo sa to len v Dunajskej Strede, Galante, Šali a Komárne, kde zvíťazil Most-Híd.

4.jpg

Slovensko nie je v skutočnosti červené

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky blokov strán ukazujú rozdelenie krajiny pol na pol.

BRATISLAVA. „Prosím, majte vždy na pamäti mapu, ako vyzerá po týchto voľbách Slovensko,“ zdôrazňoval včera novinárom v prezidentskom paláci predseda Smeru a víťaz volieb Robert Fico. Mal na mysli mapu slovenských okresov, vyfarbených podľa toho, ktorá strana v nich získala najviac hlasov. Až na šesť okresov (päť bratislavských okresov rátame len ako jeden) na juhozápade Slovenska je táto mapa jednoliata, vo farbe červenej ruže v logu Smeru.

Sociológ Martin Bútora upozorňuje, že vyfarbovanie politickej mapy Slovenska na červeno je skreslené. „Treba sa na to pozerať reálnymi očami, ako dopadli voľby, teda na jednu stranu dať koalíciu a na druhú opozíciu.“ Ak porovnáme zisk pravicových a ľavicových strán v jednotlivých okresoch, mapa Slovenska vyzerá pestrejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Na polovicu

Kým na ľavicovej strane spektra pôsobí len jedna silná strana, ktorou je Smer, pravicové spektrum zastupuje viacero strán. Štyri pravicové strany SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd, ktoré chcú spolu zostaviť vládu, dokázali získať viac ako 45 percent v šestnástich okresoch, kým Smer v dvadsiatich dvoch. Pravicový štvorlístok najvýraznejšie uspel v Bratislave, kde získal až 64,11 percenta, nad 60 percent dosiahol ešte v okresoch Senec a Dunajská Streda.

Pol na pol vyzerá mapa aj pri porovnaní výsledkov dvoch nových parlamentných blokov. Smer a SNS získali viac hlasov ako SDKÚ, SaS, KDH a Most v 42 okresoch, pravica dominovala v 30 (ak by sme rátali Bratislavu a Košice ako päť a štyri okresy, bolo by to až 37).

Nevalcovali ani v krajoch

Smer a SNS jednoznačne uspeli len v Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Trenčianskom kraji ovládli všetky okresy okrem Trenčína, v Žilinskom kraji pravica zvíťazila aj vďaka veľmi silnému KDH v okresoch Dolný Kubín a Tvrdošín. V Košickom, Banskobystrickom a Nitrianskom kraji si oba tábory okresy v podstate rozdelili, pravica jasne zvíťazila v Trnavskom a Bratislavskom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôrazňovanie „červeného Slovenska“, s ktorým prišiel Fico, má podľa Bútoru za cieľ delegitimizovať rodiacu sa vládu a poukázať na to, že Smer je jedinou hlavnou a vedúcou silou na Slovensku. „Je to skôr pozostatok staršieho myslenia v duchu vedúcej úlohy jednej strany.“

(mp)

Siahli im na majetok a zdravie, vláde to nespočítali

Smeru voliči odpustili diaľnicu cez mesto a dedinu aj skládku neďaleko centra.

1. Považská Bystrica, diaľnica nad hlavami

Hoci obyvatelia mesta ešte pred pár rokmi nesúhlasili s diaľnicou ponad ich hlavy, pred dvoma týždňami ju už veľkolepo oslavovali s ľuďmi Smeru. Tí získali v meste podporu takmer 43 percent, čo je ešte
o tretinu viac ako v roku 2006.

Kauzou Smeru v meste je aj pôsobenie primátora mesta Miroslava Adameho, ktorého do funkcie vyniesla podpora a členstvo v strane. Okresný súd ho asi mesiac pred voľbami odsúdil za podvod. Mal falšovať mestskú zápisnicu.

SkryťVypnúť reklamu

Miestny aktivista Juraj Smatana zo združenia Diaľnica a príroda hovorí, že odškodňovanie ľudí spod diaľnice sľúbili iba SaS a OKS. SaS napokon v Považskej získala nadštandardný výsledok 14,6 percenta, teda o dve percentá viac ako celoslovensky, a v meste predbehla aj SDKÚ.

Úspech Smeru vysvetlil Smatana ľavicovou orientáciou regiónu. „Darilo sa tu ľudákom, komunistom, mečiarovcom a teraz Ficovi.“

2.Šútovo, dedinu preťala diaľnica

Vyvlastnenie a diaľnica, ktorá rozdelila obec na dve časti. To bol verdikt vlády, za ktorý sa obyvatelia Šútova „poďakovali“ 66 percentami hlasov pre Smer. Ide o jeden z najlepších ziskov vôbec.

Koaličné strany v obci spolu získali takmer 80­percentnú podporu. Aktivistka Miroslava Janíková to vysvetlila ľavicovou orientáciou voličov. „Ľudia sa zmierili, že s trasovaním diaľnice a ani s vyvlastnením už nič nespravia,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

3. Pezinok, skládka v meste

Smer získal najviac hlasov aj v Pezinku, kde počas jeho vlády postavili neďaleko centra spornú skládku odpadov. Stojí za ňou donedávna smerák Ján Man mladší, ktorý šéfoval úradu, ktorý na skládku vydal územné rozhodnutie. Pezinský zisk Smeru 28 percent je oproti voľbám v roku 2006 ešte o dve percentá vyšší.

Právnička Zuzana Čaputová z iniciatívy Skládka nepatrí do mesta napriek tomu hovorí, že výsledok volieb v Pezinku treba vnímať ako víťazstvo opozície. „Ten rozdiel je tritisíc hlasov v prospech opozičných strán. Veľmi nízke percentá získali SNS a HZDS a títo voliči prešli k Smeru. Je pochopiteľné, že títo voliči nikdy neprejdú na druhú stranu barikády.“

Aktivistka verí, že je to nová šanca pre Pezinok. „Máme novú nádej, že výkonná moc rozhodne v súlade so zákonom bez akýchkoľvek ďalších zásahov.“

4.Trebišov, nahlas proti elektrárni

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšia tepelná elektráreň na Slovensku mala vyrásť na východe. Projekt podporili ministerstvá životného prostredia a výstavby, ktoré vedie SNS.

Aj v Trebišove bol Smer úspešný, vo voľbách získal 43,5 percenta. Aktivista Gejza Gore z občianskeho združenia Trebišov nahlas hovorí, že elektráreň voľbami nehýbala a všetky strany s výnimkou SNS sa zastali obyvateľov. SNS v meste prepadla.

Ján Glovičko

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  2. Na Marka oharka do jarka
  3. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  7. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 13 134
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 694
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 296
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 321
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 820
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 849
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 390
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 092
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brankár Samuel Hlavaj v drese Iowa Wild.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Hráči Montrealu sa radujú z výhry v zápase Montreal Canadiens - Nashville Predators.

Canadiens svoje postupové vyhliadky ešte viac posilnili z nedele na pondelok triumfom 2:1 nad Nashvillom Predators.


SITA
Alexander Ovečkin a Wayne Gretzky.

Čech tvrdí, že vedenie NHL svojím rozhodnutím nesuspendovať ruských hokejistov robí reklamu Putinovej vojne na Ukrajine.


SITA
Tím FC Komjatice sa vrátil do hry o záchranu šiestej ligy.

Roky bojujú za svoju dedinu viac, ako legionári súperov.


SkryťZatvoriť reklamu