BRATISLAVA. Fidesz a vláda v Budapešti dali v predvolebnej kampani niekoľkokrát najavo, že si z ponuky SMK a Most-Híd vybrali stranu Pála Csákyho. Na mítingu jeho strany v Dunajskej Strede bol osobne aj maďarský veľvyslanec v Bratislave Antal Heizer. Po vypadnutí SMK z parlamentu nastal čas na zmenu stratégie.
„Ľutujeme, že sa SMK nedostala do parlamentu, tešíme sa však, že Most-Híd sa do parlamentu dostal,“ povedal podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén. Budapešť od nedele dáva najavo, že je dialógu s novou vládou otvorená.
„Ak bude na Slovensku zostavená pravicová vláda, bude to príležitosť na zlepšenie slovensko-maďarských vzťahov,“ hovorí Antal Heizer. Ten počas volebnej noci na pár minút navštívil oslavujúcu centrálu strany Most.
„Bola to štandardná diplomatická návšteva, ale je to aj gesto, ktoré vyjadruje pozitívne posolstvo,“ hovorí o Heizerovej návšteve podpredseda strany Most a bývalý veľvyslanec v Maďarsku Rudolf Chmel. Budapešť predvolebný postoj k strane Most vysvetľuje tým, že kým SMK je a ostáva jasným reprezentantom maďarskej menšiny na Slovensku, Most-Híd sa prezentoval ako strana spolupráce.
Orbán je zo slovenských volieb sklamaný, píše Peter Morvay.
Personálne väzby existujú aj medzi Fideszom a Mostom. Novým štátnym tajomníkom maďarskej diplomacie je Iván Bába. Pochádza zo Slovenska a je švagrom člena predsedníctva strany Most Lászlóa Nagya.
Druhý štátny tajomník ministerstva zahraničia Zsolt Németh si zasa dobre rozumie s členom Mosta Péterom Vörösom. „Most-Híd sa musí sám rozhodnúť, či sa chce zúčastniť na maďarsko-maďarskom dialógu,“ vyzval stranu Németh.
Chmel hovorí, že na zlepšenie vzťahov medzi štátmi treba najprv zlepšiť vzťahy slovenskej väčšiny s maďarskou menšinou a až potom zapojiť do spolupráce Budapešť.
Budú sa poslanci strany Most maďarskej národnosti zúčastňovať na stretnutiach Fóra poslancov Karpatskej kotliny? Pre Chmela nemá táto otázka prioritu. „Zakazovať takéto veci netreba, ale netreba im byť ani dvakrát naklonený.“

Beata
Balogová
