BRATISLAVA. HZDS vypadlo z parlamentu a po doteraz jedinom predsedovi strany sa akoby zľahla zem. K porážke a chudobnému zisku 4,3 percenta Vladimír Mečiar verejne nepovedal ani slovo. Nie je to prvýkrát, čo sa po zlom výsledku vytratil z očí verejnosti.
Poslanec Jozef Halecký predpokladá, že predseda je v prírode a medituje. Podobne „odišiel za medveďmi“ už viackrát. Robil to aj ako premiér, aby dal najavo svoju nespokojnosť a nechával sa presviedčať, aby pokračoval ďalej v politickej práci.
Medituje asi v prírode
„Zrejme rozmýšľa, relaxuje a medituje. Očakávam, že v prírode,“ odpovedal Halecký, kde sa nachádza predseda HZDS. V takýchto ťažkých stresových situáciách podľa neho potrebuje prežiť udalosti ešte raz a emočne sa troška odreagovať. „Rád sa prechádza v lese bez možnosti nejakého telefonického spojenia.“
S Mečiarom je problém spojiť sa kedykoľvek, nepoužíva mobilný telefón. Kde presne sa nachádza šéf strany, nevie ani Stanislav Háber, riaditeľ tlačového oddelenia. „To vám neviem povedať, lebo nie som v centrále.“
Mečiar zanechal len krátku tlačovú správu zverejnenú v nedeľu. „Sláva patrí víťazom a česť porazeným. Do parlamentu sa vrátime. Inými prostriedkami budeme plniť sľuby voličom,“ odkázal svojim.
Na niekoľko dní sa stratil už po voľbách v roku 1998, keď vyhral, ale nemal partnerov do koalície. Zmiznutie ako spôsob politickej práce použil prvýkrát v roku 1990. Vtedy preto, že KDH nesúhlasilo s odvolaním ich ministra vnútra Antona Andráša.
Grémium tento týždeň
Výsledky volieb a ich analýzu urobí HZDS podľa poslanca Jána Kovarčíka tento týždeň na politickom grémiu. Výsledok zatiaľ „predýchavajú“.
Halecký rezignáciu Mečiara nepredpokladá. „Ak by chcel predseda voči sebe vyvodiť zodpovednosť, je to, samozrejme, na ňom,“ doplnil Kovarčík. „Pán Mečiar možno ukončenie svojho pôsobenia v politike takýmto spôsobom neočakával,“ hovorí poslanec a exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.
Strana sa podľa neho príliš viazala na Smer a voliči nadobudli pocit, že keď dajú hlas Smeru, automaticky volia aj HZDS. Jureňa hovorí aj o kriminalizácii strany. Tá bola spojená najmä s odvolávaním ministrov za HZDS. Potrebné percentá podľa Haleckého odobrali aj bývalí poslanci, ktorí odišli a založili si vlastné strany.

Beata
Balogová
