BRATISLAVA. Odchod do opozície bude Smer stáť veľa, časom sa v strane môžu objaviť aj nezhody, hoci bezprostredne zrejme nehrozia.
Predseda Smeru Robert Fico včera povedal, že novej pravicovej vláde nebude klásť prekážky, ak sa mu nepodarí zostaviť vlastnú. Tvrdí, že do opozície odíde bez kriku.
Priznali, že sa balia
„Požiadam každého jedného ministra, aby tým najkultivovanejším spôsobom pripravil odovzdanie jednotlivých rezortov,“ ubezpečil Fico. Zatiaľ nechcel povedať, aké posty bude Smer v parlamente žiadať ako opozičná strana.
Ministri a štátni tajomníci za Smer si pomaly upratujú kancelárie na ministerstvách. Štátny tajomník ministerstva výstavby Martin Glváč tvrdí, že mu odchod do opozície neprekáža.
„Budeme silnými kritikmi pravice, veď sme dostali 900-tisíc hlasov,“ povedal Glváč. Nepovažuje za chybu, že Smer robil politiku na úkor koaličných partnerov. HZDS sa nedostalo do parlamentu a SNS klesli percentá takmer na hranicu zvoliteľnosti. „Keď si idete za svojím cieľom, neobzeráte sa na iných,“ komentoval.
Glváč je šéfom bratislavskej organizácie Smeru, po komunálnych voľbách sa dostal do sporu s Ficom. Myslí si však, že Smeru nehrozí rozkol, aj keď nebude vo vláde. „Hoci keby sme to brali z čisto marketingového hľadiska, Bratislave to uškodilo najviac,“ povedal.
Stratia SIS
Okrem vládnych postov bude musieť Smer opustiť desiatky kresiel v štátnej správe a podnikoch. Strana kontrolovala Slovenský pozemkový fond, Fond národného majetku cez svojho nominanta Vladimíra Kocourka, časť štátnych teplární aj Národnú diaľničnú spoločnosť. Jej šéf Igor Choma sa teraz stal poslancom za Smer.
Smer stratí vplyv aj na SIS, ktorú riadil Ficov nominant Jozef Magala. Príde o možnosť rozhodovať o miliardách v štátnom rozpočte a o peniazoch, čo tečú z Bruselu cez eurofondy.
Tendre za miliardy
Fico podľa poslanca SDKÚ Miroslava Beblavého otáľa s odchodom do opozície aj preto, že chce dokončiť obchody za štátne.
„Určite volia vyčkávaciu stratégiu aj preto, aby ešte podpísali, čo sa dá, a upratali po sebe.“
Ministerstvá v posledných troch mesiacoch vypísali tendre za rekordných 368 miliónov eur (11 miliárd korún). Je medzi nimi oprava železničných vozňov za 180 miliónov eur. Kedysi ich modernizovala firma ŽOS Trnava Vladimíra Poóra, ktorý je považovaný za sponzora Smeru.
HZDS: Prídu o sponzorov
Končiaci poslanec HZDS Ján Kovarčík si myslí, že niekdajší koaličný partner Smer príde v opozícii o sponzorov a bude sa štiepiť. Stalo sa to aj HZDS, keď odišlo z vlády. „Keď nemá možnosť byť v koalícii, sponzori stratia záujem.“
Za mecenášov Smeru sú podobne ako Poór označovaní aj podnikatelia Juraj Široký či Jozef Brhel.
V Smere je podľa Kovarčíka veľa názorových prúdov. „Ficovi sa darilo držať ich pokope, ale v opozícii to platiť nemusí.“
V parlamente je podľa Kovarčíka málo postov a ambicióznych ľudí v Smere je veľa. „Koalícia bude určite preverovať viaceré tendre a je otázka, čo sa stane, keď vypláva niečo na povrch,“ dodal tiež bez bližšieho vysvetlenia.

Beata
Balogová
