BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková sa od 1. júla na rok presunie na Najvyšší súd. Stáž jej dnes schválila Súdna rada, informoval novinárov jej hovorca Juraj Sopoliga. Spolu s ňou bude na Najvyššom súde, ktorý vedie bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin, pôsobiť aj štátny tajomník ministerstva Daniel Hudák. Rada tak rozhodla tri dni po voľbách, v ktorých sa do parlamentu nedostala ĽS-HZDS. Tá Petríkovú do kresla ministerky nominovala.
Sopoliga potvrdil, že oba presuny rada ako najvyšší sudcovský orgán schválila na návrh Harabina. "Týmto návrhom bolo vyhovené," uviedol Sopoliga. Podľa neho pri hlasovaní nezazneli námietky.
Zámer presunúť ministerku rovno z vlády na Najvyšší súd už vyvolal kritiku zástupcov súčasnej opozície. Podľa nich je neobvyklé, aby sa sudca najnižšieho súdu dostal rovno na najvyšší. Petríková bola totiž do začiatku júla 2009, keď v ministerskej funkcii vystriedala Harabina, predsedníčkou Okresného súdu Vranov nad Topľou. "Nie je v súčasnosti známe žiadne konkrétne ustanovenie, ktoré by to explicitne vylučovalo," reagoval na kritiku hovorca ministerstva spravodlivosti Michaj Jurči. Hudák bol zase do júla 2006 sudcom Krajského súdu v Žiline.
Ak by však Petríková, Harabinova bývalá spolužiačka, chcela na Najvyššom súde zostať po skončení stáže, musela by podľa Sopoligu vyhrať výberové konanie. Zároveň však pripustil, že sa na stáži môže na pôsobenie na Najvyššom súde pripravovať. "Dočasné pridelenie na súd vyššieho stupňa je bežným, štandardným, keď chce sa zabezpečiť, aby sudca získal ďalšie odborné skúsenosti," uviedol. Dodal, že Petríková už v minulosti absolvovala ročnú stáž na Krajskom súde v Prešove.
Zákon hovorí, že sudcovia môžu absolvovať stáž raz za tri roky. Podľa zákona sa tiež Petríková po odchode z vlády musí vrátiť na súd, z ktorého prišla a až potom môže nastúpiť na stáž.
Procházka: Odchod Petríkovej na Najvyšší súd nebol zákonný
Zákon neumožňuje, aby ministerka spravodlivosti Viera Petríková (nominantka ĽS-HZDS) a štátny tajomník Daniel Hudák (nominant SNS) po skončení vládnej funkcie nastúpili na Najvyšší súd SR, aj keby ich dočasné pridelenie schválila Súdna rada SR, myslí si advokát a nastávajúci poslanec za KDH Radoslav Procházka.
Upozorňuje na ustanovenie zákona o sudcoch, podľa ktorého môže sudca, ktorý mal prerušený výkon funkcie sudcu, nastúpiť buď na ten súd, na ktorom pôsobil pred prerušením alebo na súd, na ktorý bol súdnou radou preložený.
"Zákon sudcovi neumožňuje, aby po prerušení výkonu funkcie sudcu nastúpil na súd, na ktorý bol počas prerušenia dočasne pridelený, " tvrdí Procházka. Zdôvodňuje to tým, že zákon výslovne a veľmi jednoznačne rozlišuje medzi preložením a dočasným pridelením.
Preto neumožňuje sudcovi s prerušeným výkonom funkcie nastúpiť na iný súd než je buď ten pôvodný, alebo ten, na ktorý ho preložili. "Aj v prípade, ak by to súdna rada schválila, zákon takýto postup neumožňuje," dodal Procházka.