BRATISLAVA. Oficiálnym kandidátom SDKÚ-DS na post predsedu vlády SR je od dnešného dňa volebná líderka Iveta Radičová. Jednohlasne o tom dnes rozhodlo stranícke prezídium na návrh šéfa strany Mikuláša Dzurindu.
Ten na otázku, či bude dobrou šéfkou exekutívy, odvetil, že "nie sme v škole, aby sme známkovali kandidáta, sme v politike". Prezídium zároveň rozhodlo, že vyjednávací tím SDKÚ-DS pred zostavením vlády bude tvoriť Radičová, Dzurinda a podpredseda Ivan Mikloš.
Pravica bude rokovať o vláde
"Ďakujem za prejavenú dôveru. Budem postupovať zodpovedne, vecne, odborne, ľudsky a s podporou silných tímov," vyhlásila Radičová. Výsledkom zasadnutia prezídia je aj to, že všetky vyjednávania SDKÚ-DS o zostavení stredopravej vlády sa budú odvíjať od potrieb SR a riešenia problémov. "Programové priority budú základným krokom k možnej ďalšej spolupráci s ostatnými stranami," vysvetlila Radičová, ktorá bude viesť rokovania.
Štvorica stredopravých strán zároveň vytvorí pracovnú komisiu, ktorá bude získavať podklady a základné tézy od politických strán. "Som presvedčená, že riešenia, ktoré Slovensko vyžaduje, o tých nie sú pochybnosti. Určite sa dohodneme," reagovala na otázku, či pripúšťa aj nezhody. Zdôraznila, že je tesne po voľbách a je presvedčená, že strany budú rešpektovať rozhodnutie voličov. "Tí dali mandát stredopravej koalícii," podotkla.
S Ficom sa ani nestretnú
O obsadení ministerstiev sa však hovoriť nebude. "Otázky o deľbe moci sú pre mňa absolútne neopodstatnené a rokovania na túto tému ani nebudeme otvárať," uistila s tým, že jej strana nedelí moc a o priazeň občanov sa uchádza riešením ich problémov.
Radičová zároveň potvrdila, že SDKÚ-DS dostala oficiálnu pozvánku na stretnutie so Smerom-SD. "Ďakujeme za pozvanie, ale neprijímame," odvetila. Zároveň odmietla, že by jej strana dostala od Smeru-SD ponuku na vládnutie.
Na vyjednávaní sa za SaS bude zúčastňovať Richard Sulík a podpredsedovia Juraj Miškov a Jozef Mihál. KDH povedú predseda Ján Figeľ, šéf poslaneckého klubu Pavol Hrušovský a podpredseda Daniel Lipšic. Za Most-Híd to bude Béla Bugár, Zsolt Simon a László Sólymos. Ich prvé oficiálne stretnutie bude dnes večer.
SDKÚ opäť odmietla pôžičku zadĺženému Grécku
SDKÚ-DS, ktorá bude zrejme stáť na čele stredopravej vlády, sa opäť postavila odmietavo voči pôžičke Slovenska pre zadĺžené Grécko. Krajina sa vraj musí sústrediť na pomoc ľuďom zasiahnutých povodňami. Novinárom to dnes povedala volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová. Pomoc Grécku odmieta aj pravdepodobný koaličný partner SDKÚ-DS - liberálna strana Sloboda a Solidarita (SaS).
"Budeme predovšetkým sústreďovať zdroje, prípadne pôžičku na to, aby sme vyriešili dopady povodní a takto to budem reprezentovať aj na rokovaniach v Bruseli," vyhlásila Radičová. Tá sa zrejme stane premiérkou novej vlády. SaS v pondelok tiež zopakovala, že prípadnú pôžičku krajine na juhu Európy, nepodporí.
Dosluhujúca vláda Roberta Fica (Smer-SD) poverila ministra financií Jána Počiatka (Smer-SD), aby podpísal zmluvu, ktorá by umožnila rozbehnúť spoločnú finančnú pomoc členov eurozóny pre Atény. K pôžičke Grécku by sa však mal ešte vyjadriť nový parlament.
Odlišný názor ako SDKÚ-DS a SaS malo na pôžičku KDH, bez ktorého nebude možné vytvoriť koalíciu stredopravých strán. Jeho predstavitelia tvrdili, že ak členovia eurozóny Grécku nepomôžu, skrachuje. To údajne vyvolá ďalšiu vlnu finančných problémov v Európe, na ktorú doplatí aj Slovensko.
Profil Ivety Radičovej
- Narodila sa 7. decembra 1956 v Bratislave. Vyštudovala sociológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1975-1979), kde v roku 1981 získala doktorát. V roku 1990 absolvovala postdoktorandské štúdium na Oxfordskej univerzite.
- Od roku 1979 pracovala desať rokov v Sociologickom ústave Slovenskej akadémie vied, ktorého bola neskôr (v roku 2005) riaditeľkou. V rokoch 1993 až 1997 bola zástupkyňou riaditeľa vzdelávacej organizácie Academia Istropolitana v Bratislave.
- od roku 1990 prednášala tri roky sociológiu na Univerzite Komenského, kam sa znovu vrátila ako pedagóg v roku 1997. Prednášala tiež ako hosťujúca profesorka na univerzitách v USA, Británii, Švédsku, Fínsku a Rakúsku. Radila i ako expertka na sociálnu politiku v Európskej komisii.
- Od októbra 2005 do júla 2006 bola ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny vo vláde Mikuláša Dzurindu.
- V roku 2006 sa stala poslankyňou Národnej rady, kde bola aj podpredsedníčkou výboru pre sociálne veci a bývanie. Poslaneckého mandátu sa vzdala vlani v apríli po tom, čo v rozpore s parlamentnými pravidlami hlasovala za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú. "Urobila som chybu a jediný spôsob, ako sa môžem očistiť, je vzdať sa poslaneckého mandátu," vyhlásila Radičová ešte predtým, než mal jej postup pri hlasovaní posúdiť parlamentný mandátový a imunitný výbor.
- V rokoch 1990 až 1992 bola členkou hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN). V novembri 2006 vstúpila do SDKÚ-DS a v ten istý mesiac sa stala podpredsedníčkou strany.
- Vlani na jar sa ako prvá žena v novodobej histórii Slovenska dostala do finále prezidentských volieb. Súboj so súčasným prezidentom Ivanom Gašparovičom síce nakoniec prehrala, ale získala takmer milión hlasov (44,47 percenta oproti Gašparovičovi, ktorý dostal 55,53 percenta hlasov).
- Do tohtoročných parlamentných volieb viedla SDKÚ-DS ako volebná líderka po tom, čo na tomto poste nahradila vo februári predsedu strany Mikuláša Dzurindu, ktorý odstúpil z volebnej kandidátky pre údajne sporné financovanie SDKÚ-DS.
- V rokoch 1992 až 2005 bola výkonnou riaditeľkou Nadácie S.P.A.C.E. - Centrum pre analýzu sociálnej politiky v Bratislave.
- Hovorí po anglicky a rusky, dohovorí sa tiež po nemecky a poľsky.
- Radičová je vdova, jej manželom bol (1980-2005) humorista Stano Radič, s ktorým má dcéru Evu. Od roku 2006 do vlaňajšieho leta bol jej priateľom Ján Riapoš (41), víťaz v stolnom tenise z paralympijských hier v Aténach (2004) a Pekingu (2008).
čtk