BRATISLAVA.
Išlo o strednú internátnu školu Moi High School Kasigau a jej učiteľov, ktorí majú skúsenosti s prácou s počítačom. "Kenskí kolegovia sa snažili vyťažiť s našej návštevy maximum, boli veľmi snaživí a bezprostrední," povedala dnes pre médiá učiteľka angličtiny Ivana Mikulová.
Napríklad po troch dňoch školenia vytvorili sami vlastnú šesťhodinovú prezentáciu školy v programe Power Point a predviedli ju na rodičovskom združení. Slovenská výprava priniesla do ich počítačovej učebne napríklad projektor, vizualizér a aj digitálnu kameru.
"Z našich aktivít má úžitok 20 učiteľov priamo v Rukange, 10 až 12 učiteľov na strednej škole a ďalší učitelia na základnej škole. Snažili sme sa hovoriť stredoškolským učiteľom, aby otvorili dvere učebne aj miestnej komunite," povedal pre TASR manažér vzdelávacích projektov spoločnosti Microsoft Slovakia Roman Baranovič s tým, že učitelia by mohli školiť ďalších ľudí.
Ako ďalej povedala Mikulová, po návrate do Bošian, prezentovali v škole cestu, jej výsledky a rozprávali aj o živote v Rukange. Slovenské deti skonštatovali, že obdivujú deti, ktoré chodia do školy v takom nehostinnom prostredí. "Možno si aj samy uvedomili, čo všetko majú a občas si nevážia a mali by," dodala.
Nadácia Pontis začala vo februári 2010 nový projekt pre Afriku, založený na slovenských skúsenostiach z programu Inovatívny učiteľ, ktorý získal cenu Via Bona Slovakia 2008. Projekt financovala slovenská oficiálna rozvojová pomoc - organizácia Slovak Aid - a zrealizoval sa s pomocou externého odborníka spoločnosti Microsoft Slovakia.