BRATISLAVA.
"Musia si veľmi presne napísať, v čom by bola tá spolupráca, inými slovami, zhodnúť sa na vládnom programe. A ten program potom treba dodržiavať," doplnil.
Na otázku, či mu neprekáža, že SaS presadzuje oddelenie cirkvi od štátu, Čarnogurský odpovedal, že v rôznych štátoch existujú ohľadom financovania cirkví rôzne modely a cirkev s tým nemá problém. "V KDH sa diskutujú rôzne modely usporiadania cirkví a štátu. Ale každý model vychádza z tradícií tej - ktorej krajiny," poznamenal s dodatkom, že model, ktorý tradíciu nerešpektuje, by nebol dobrý.
Samotné koaličné rozhovory komentovať nechcel s odôvodnením, že nie je členom rozhodovacieho, ani vyjednávacieho tímu KDH. Na otázku, či ako občan preferuje pravicovú, alebo pravo-ľavú koalíciu, Čarnogurský odpovedal: "Považujem za správne, že som schopný komunikovať s jednou, aj druhou. Myslím si, že je potrebné, aby boli slovenské politické strany schopné komunikovať navzájom. Tým viac, keď bude rozdelenie kresiel v parlamente také, no, natesno. V takejto situácii zavádzať také spôsoby, že tí druhí sú páriovia, to nie je na prospech štátu."
Expredseda KDH predpokladá, že ĽS-HZDS tentokrát definitívne skončilo. "Nerozhodol o tom Vladimír Mečiar, ani členovia ĽS-HZDS, ale voliči," vysvetlil. Strata poslaneckej imunity v prípade predsedu ĽS-HZDS podľa Čarnogurského nespôsobí nejaké ďalšie vyšetrovanie jeho osoby. "To je už pravdepodobne premlčané," komentoval podozrenia, ktoré boli v minulosti v súvislosti s Mečiarom medializované.