BRATISLAVA. d bez akýchkoľvek predbežných podmienok. "Fakticky sa zaväzujeme k tomu, že budeme počas celého volebného obdobia pevnou súčasťou vládnej koalície," vyhlásil dnes na tlačovej konferencii OKS predseda strany Peter Zajac po podpísaní záväzku, ktorý OKS doručí pravicovým stranám.
Tento záväzok prijali predstavitelia OKS v súvislosti s nedávnymi vyjadreniami predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý podľa Zajaca označil OKS za Taliban a tiež za krajnú pravicu. OKS však rezolútne odmieta, že by boli teroristami alebo fašistami. "Na to nech zabudne. Má (Fico, pozn. TASR) do činenia s demokratmi," odkázal lídrovi Smeru-SD Zajac. Zaviazaním sa k podpore pravicovej koalície chce OKS zmariť šance Ficovi napádať cez OKS prípadnú budúcu pravicovú koalíciu.
Okrem podpory tejto koalícii sa budúci poslanci z OKS zaviazali hlasovať za vyslovenie dôvery vláde pravicovej koalície, keď o to požiada, podporovať plnenie programového vyhlásenia pravicovej vlády, a tiež nehlasovať za návrhy opozície na vyslovenie nedôvery pravicovej vláde alebo jej členom. Novozvolení poslanci Národnej rady (NR) SR ďalej odmietli podporovať vládnu koalíciu, na ktorej by sa podieľali strany Smer-SD a SNS.
Zároveň sú pripravení podieľať sa na príprave programového vyhlásenia vlády, návrhov zákonov, ako aj navrhnúť svojich kandidátov do funkcií v parlamente a v exekutíve. O aké miesta vo vláde by mali záujem, však Zajac nešpecifikoval. "Nebudeme v tejto chvíli hovoriť o našich návrhoch, nápadoch, predstavách, pretože sme presvedčení, že najskôr musia prebehnúť všetky rokovania. Naša lojálnosť je známa a spočíva aj v tom, že nehovoríme na verejnosti o tom, čo nie je dojednané," zdôvodnil Zajac.
Rovnako nechce hovoriť ani o tom, či bude štvorica súčasťou poslaneckého klubu Mosta-Híd, ani o prioritách strany. Tvrdí, že oproti volebnému programu OKS sa nezmenili, no verejne o nich nebudú poslanci z OKS informovať skôr, "než sa stanú súčasťou vládneho programu". Isté však je, že za morálny záväzok považujú napraviť krivdu, ktorá sa stala na Hedvige Malinovej a chcú tiež doriešiť kauzu nelegálnej skládky v Pezinku. Rovnako mieni štvorica "napraviť deformácie z obdobia vlády Roberta Fica", čím narážajú napríklad na jazykový, vlastenecký alebo tlačový zákon.
Členovia OKS tiež neplánujú skoncovať s aktivitami týkajúcimi sa ochrany ľudských práv. "Ak budú akcie upozorňujúce na porušovanie ľudských práv napríklad v Číne, no tak sa ich zúčastníme a jediný rozdiel bude v tom, že sa ich zúčastníme ako poslanci NR SR. Ale kvôli tomu, že sa zmenilo naše postavenie, nezmeníme náš názor," zdôraznil podpredseda OKS Ondrej Dostál.
Jeho stranícky šéf Zajac doplnil, že účasť štvorice poslancov v zákonodarnom zbore v prípadnej vládnej koalícii považuje OKS za dobrý nástroj na to, aby v "týchto veciach" mohli nielen protestovať, ale aj niečo zmeniť. "Aj o tom je pre nás politika," uzavrel.