BRATISLAVA. Aj riaditeľ polikliniky, sudkyňa, hovorca z Úradu vlády či mladý liberál a bojovník za práva homosexuálov a dekriminalizáciu marihuany. Vďaka mandátu od voličov sa na štyri roky zmenia na poslancov. Zhruba tridsiatka nových poslancov doteraz nemala skúsenosť s politikou.
Nováčikovia
Natália Blahová (SaS),
sociálna poradkyňa, spolupracuje s mimovládkami pri náhradnej rodinnej starostlivosti. Jana Dubovcová
(SDKÚ), bývalá sudkyňa,
kritička Štefana Harabina. Branislav Ondruš (Smer), bývalý moderátor, šéf tlačovéhou odboru Úradu vlády. Radoslav Procházka (KDH), odborník na ústavné a európske právo.
Najviac politických nováčikov do parlamentu vedie Richard Sulík. „Určite im verím, sú to všetko overení ľudia. Nevyberal som si podľa toho, či boli politikmi," hovorí o svojich poslancoch šéf SaS. Napríklad lekár Peter Kalist chce aj po zvolení pracovať v oblasti zdravotníctva, z postu riaditeľa polikliniky v bratislavskej Karlovke však odchádza. „Mandát si vyžaduje celého človeka," hovorí.
K politike mala doteraz ďaleko aj 28-ročná ekonómka Zuzana Aštaryová, ktorá je vysoko na zozname poslaneckých náhradníkov SaS. Aj ona chce pracovať na tom, čomu rozumie. Ak sa pre ňu miesto v parlamente uvoľní, zabojuje vraj za stranícku prioritu - odvodový bonus.
Jasno má aj 33ročný nováčik Stanislav Fořt. „Mojou prioritou je to, čomu sa hovorí kultúrnoetické otázky. Hlavne presadenie životného partnerstva párov rovnakého pohlavia, dekriminalizácia marihuany či odluka cirkvi od štátu," hovorí generálny sekretár Mladých liberálov.
Najmladšieho poslanca do parlamentu, podobne ako v roku 2002, posiela Smer. Vtedajší víťaz súťaže o najlepšiu esej Róbert Madej má už tridsať a stále patrí medzi najmladších. Preskočí ho však 27ročný Andrej Kolesík, predseda Mladých sociálnych demokratov.
Menej ako 30 rokov majú aj dvaja noví poslanci SaS - ekonóm Martin Chren a učiteľ Martin Poliačik.
Aj staršie štruktúry Smer dáva vo veľkej politike šancu aj viacerým štátnym zamestnancom a okresným šéfom strany. Do parlamentu zasadnú napríklad prednosta obvodného úradu v Poprade Peter Šuca či starosta Častkoviec Dušan Bublavý. Mandát poslanca dostali aj súčasní ministri strany.
Najstaršieho poslanca bude mať Most-Híd - pre Rudolfa Chmela to však bude návrat do poslaneckých lavíc, kde sedel už po voľbách v roku 2002. Do Národnej rady sa po dlhšom čase a v tričku strany Most vracajú aj členovia OKS - František Šebej, Peter Zajac a Peter Osuský.
Vo voľbách zabodovali aj známe tváre - bývalý hokejista Vincent Lukáč zo SNS, ekonóm Eugen Jurzyca a bývalá sudkyňa Jana Dubovcová z SDKÚ, právnik Radoslav Procházka z KDH, súčasný šéf tlačového odboru Úradu vlády a bývalý moderátor TV Markíza Braňo Ondruš za Smer a jeho bývalý markizácky kolega Daniela Krajcer z SaS.
Na ženy zabudli Oproti súčasnej Národnej rade, v ktorej sedelo 27 poslankýň, si nový parlament pohorší o štyri ženy. Karty však ešte môže zamiešať obsadzovanie miest vo vláde - viaceré ženy sú totiž v zozname náhradníkov veľmi vysoko.
Vincent Lukáč zachránil Slotu
KOŠICE. Dvojnásobný majster sveta a strieborný olympionik zo Sarajeva 1984, bývalý reprezentant v ľadovom hokeji Vincent Lukáč (56) bude nasledujúce štyri roky zastupovať voličov Slovenskej národnej strany v parlamente. Posledný polrok prežíval mimoriadne dramatické zmeny v živote.
V decembri náhle zomrela na ťažký zápal pľúc jeho manželka Eva (55), v marci prijal ponuku Jána Slotu a dostal sa na kandidátku SNS do parlamentných volieb, v máji ho zaradili do Siene slávy českého hokeja. Do poslaneckých lavíc ho minulú sobotu katapultovali z nezvoliteľného dvadsiateho miesta preferenčné hlasy voličov. Lukáč bude jedným z deviatich poslancov SNS v národnej rade.
Ako ste strávili správu o vašom triumfe?
„Bol to pre mňa príjemný šok. Dostal som milión telefonátov, esemesiek, gratulácií až ma z toho hlava bolí. Spomenuli si zrazu na mňa aj ľudia, ktorí ma dlhý čas nepoznali. Desať rokov som bol nezamestnaný a nikoho som nezaujímal."
Pred tromi mesiacmi po zverejnení kandidátky SNS ste neverili, že sa do parlamentu dostanete...
„V kútiku srdca som veril, že sa tam predsa len dostanem. Som veľmi šťastný, že Slovensko stále vie, kto je Vinco Lukáč. Všetkým voličom, ktorí mi dali svoj hlas, úprimne, z celého srdca ďakujem."
Čo podľa vás rozhodlo, že nakoniec vás ľudia predsa len zvolili?
„Kus práce, ktorý som pre Slovensko odviedol. Keď človek niečo dosiahne v živote, ľudia by nemali naňho zabúdať."
Čo si myslíte, kto vám dal svoj hlas?
„Všetci tí, ktorí mi verili."
Koľko vás stála predvolebná kampaň?
„Nechápem, prečo sa máme baviť o peniazoch."
Lebo každá kampaň niečo stojí...
„Nestála ma ani korunu!"
Na čo ste v kampani vsadili?
„Nerobil som žiadne ceremónie, žiadnu kampaň. Nemal som jediný bilbórd či leták. Raz som bol na stretnutí s pánom Slotom, stretol som sa so známymi, kamarátmi, blízkymi priateľmi, s rodinou. Nechal som tomu úplne voľný priebeh." Keby SNS získala o dvetisíc hlasov menej, ani by sa nedostala do parlamentu. Vám dali voliči 4329 preferenčných hlasov, dá sa teda povedať, že ste výrazne prispel k záchrane SNS a Jána Slotu. Už vám poďakoval?
„V prvom rade ja som sa poďakoval pánovi Slotovi, že ma oslovil. Verím, že on i celá SNS si uvedomujú, čo som pre nich urobil. Pomohli sme si navzájom."
Poslanecký mandát za SNS nezískali štyria bývalí ministri. Neprekvapuje vás to?
„Národ vie, prečo a koho volil. Jednoducho, rozhodol sa pre mňa."
SNS získala o ako vyše polovicu hlasov menej v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami. Prečo?
„Zrejme preto, že vznikli nové strany, ktoré jej odčerpali hlasy."
Po vyhlásení volebných výsledkov Slota varoval voličov pred pravicovou vládou. Povedal, že keď „buzíci a Maďari budú vládnuť Slovensku" Slováci budú roniť krvavé slzy. Váš názor?
„Pán Slota je priamy chlap, čo má na srdci, to má na jazyku, nie je pokrytec, nazýva veci pravými menami. Hovorí len to, čo si myslia aj ostatní poslanci, len nemajú odvahu to povedať nahlas. A budúcnosť ukáže, či mal pravdu."
Idete do národnej rady s predstavou, ktoré zákony by bolo potrebné zmeniť alebo prijať?
„O tom je ešte dosť času premýšľať. Musím sa najskôr zorientovať. Každý ma pozná ako tvrdého kritika toho, čo sa deje v našom športe, zvlášť v hokeji. V parlamente budem rovnako otvorený."
Súhlasíte napríklad, aby poslanci mali naďalej imunitu a poberali plat 3600 euro? Zaslúžia si to?
„Beží to tak roky, nevidím dôvod, aby sa to zmenilo. Určite Lukáč nepríde do parlamentu s návrhom, aby sa to zmenilo."
Uvažujete nad otvorením poslaneckej kancelárie v Košiciach?
„Samozrejme."
Kto bude vaším asistentom?
„To si ešte musím premyslieť."
Mikuláš Jesenský

Beata
Balogová
