Bratislava 14. mája (TASR) - Návrh opatrení Ministerstva kultúry (MK) SR na realizáciu zámerov Deklarácie o ochrane kultúrneho dedičstva dnes prijal Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá. Dokument prijal s tým, že o deklarácii a opatreniach má byť informovaný aj predseda parlamentu Jozef Migaš.
Podľa štátneho tajomníka MK SR Milana Gacíka má tento návrh niekoľko limít, pričom ide najmä o finančné otázky. Iniciatíva rezortu kultúry má zabezpečiť, aby verejnosť vedela o naštartovaní systému ochrany kultúrneho dedičstva na Slovensku. Do kategórie kultúrneho dedičstva pritom okrem historických budov a pamiatok patria aj audiovizuálne diela, knihy, tlač a ďalšie artefakty.
Gacík ďalej uviedol, že jedným z významov deklarácie je kontrola ochrany kultúrneho dedičstva na úrovni vlády. Podľa neho sa tak môže zvýšiť cestovný ruch a tým aj zamestnanosť v jednotlivých regiónoch.
Členovia mediálneho výboru ďalej s pripomienkami schválili návrh záverečného účtu Ministerstva kultúry SR za rok 2001. Rezort ministra Milana Kňažka hospodáril v minulom roku s upraveným rozpočtom 2,467 miliardy korún, ktorý bol oproti pôvodnému nižší o približne 25,7 milióna korún. Tieto peniaze boli viazané v dôsledku rozhodnutia vlády a Ministerstva financií SR.
Spomedzi organizácií pod správou MK SR dosiahli stratu vo výške asi 1,6 milióna korún Mediálne informačné centrum a Divadelný ústav. Prvá inštitúcia bola zrušená a strata druhej vznikla kvôli dvojmiliónovej pokute, ktorú dostala za nehospodárnu činnosť jej predchádzajúceho manažmentu. Nulový hospodársky výsledok dosiahli Slovenské národné múzeum a Slovenské technické múzeum.
Okrem toho poslanci kritizovali postoj rezortu kultúry k rozvojovým projektom a neštátnym kultúrnym inštitúciám, ktoré produkujú takzvanú živú kultúru. Najviac sa zaujímali o relevantnosť 659 miliónov, ktoré boli v roku 2001 vynaložené na novostavbu Slovenského národného divadla (SND). Podľa poslanca Jozefa Kužmu je potrebné túto budovu dokončiť, pretože náklady na jej dostavbu stále rastú.
V závere poslanci zobrali na vedomie správu generálneho riaditeľa Tlačovej agentúry SR (TASR) Ivana Čeredejeva o hospodárení TASR za rok 2001. Čeredejev ich okrem iného informoval, že v súčasnosti neexistujú žiadne reálne dlžoby, ktoré by za agentúru musel štát zaplatiť. Dodal, že rozpočet TASR na tento rok by mal stačiť na pokrytie jej bezproblémového chodu.