Hneď v prvý deň rokovaní o programe vlády KDH pomenovalo svoju starú prioritu. Pred štyrmi rokmi sa pre ňu rozpadla koalícia.
Pôvodnú správu tlačových agentúr sme o 22:00 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Desať rokov po schválení základnej zmluvy s Vatikánom Slovensko možno prijme aj dva dodatky, ku ktorým sa v zmluve zaviazalo. Týkajú sa výhrady vo svedomí a odluky cirkvi od štátu.
Predseda KDH Ján Figeľ včera povedal, že verí, že vláda si do programu dá záväzok, že vatikánsku zmluvu dotiahne. Pre zmluvu s Vatikánom sa pritom pred štyrmi rokmi vo februári 2006 rozpadla vláda. KDH z nej odišlo, keď SDKÚ odmietla pred voľbami dodatky k zmluve schváliť.
Vatikánska zmluva V roku 2000 sa Slovensko
zaviazalo k dvom čiastkovým
zmluvám:
1. záväzok: Slovenská republika uznáva každému právo uplatňovať výhrady vo svedomí podľa vieroučných a mravoučných zásad katolíckej cirkvi. Rozsah a podmienky uplatnenia tohto práva ustanoví osobitná medzinárodná zmluva uzavretá medzi zmluvnými stranami. 2. záväzok: Zmluvné strany uzavrú osobitnú medzinárodnú zmluvu o finančnom zabezpečení katolíckej cirkvi.
Dnes SDKÚ hovorí, že jej zmluva ako taká neprekáža. „Pre SDKÚ to nikdy nebol problém. Každý zákon, či zmluva, ktorá prehlbuje občiansky princíp a rozširuje sféru slobôd pre občanov, je súčasťou nášho hodnotového systému,“ hovorí volebná líderka strany Iveta Radičová.
Čo sa zmenilo oproti situácii pred štyrmi rokmi, Radičová nechcela komentovať. Mikuláš Dzurinda vtedy ako predseda SDKÚ nechcel odradiť liberálnych voličov. „Boli to len politické dôvody,“ hovorí KDH o vtedajšom odmietavom postoji SDKÚ.
Rokovania medzi pravicovými štyrmi stranami pokračovali aj včera. Dohadovali základné body programového vyhlásenia vlády. Spor o rezorty je už len medzi SDKÚ a KDH. Obe chcú ministerstvo vnútra. Predseda Smeru Robert Fico sa medzitým ďalej snaží zostaviť vládu. Poslom správ od Smeru je Ján Čarnogurský.
Opäť hovoria o zmluvách
Bývalý kresťanský demokrat sa premenil na politika, ktorý pozná len moc a iné hodnoty používa iba vtedy, keď mu to vyhovuje. KDH takto v roku 2006 hodnotilo predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu, keď odmietol schváliť dve čiastkové zmluvy s Vatikánom.
Vtedajší predseda KDH Pavol Hrušovský povedal, že Dzurinda chcel KDH zničiť a vymazať zo zoznamu politických strán. Dzurinda vatikánsku zmluvu pred voľbami dotiahnuť odmietol a KDH odišlo z vlády. Voľby sa preto konali skôr. Po štyroch rokoch je zmluva opäť na stole.
Spor o podobu zmluvy Figeľ o zmluve hovoril už pred voľbami a v utorok tému otvoril, keď odchádzal od prezidenta Ivana Gašparoviča. „Je to náš medzinárodný záväzok, ktorý si musíme naplniť,“ povedal podľa TASR.
SDKÚ tvrdí, že s tým nemá žiadny problém. „
Nikdy to nebol hodnotový spor, ten spor bol o realizovaní podoby, a aby to nebola len zmluva pre zmluvu, ale aby naozaj mala konkrétne dosahy,“ tvrdí líderka SDKÚ Iveta Radičová. K zmluvám je podľa nej potrebné zmeniť aj legislatívu, tak aby na výhradu vo svedomí pamätali aj naše zákony, ktorých sa týka. Už dnes lekár môže odmietnuť vykonať interrupciu, ak s tým má morálny problém.
Čo sa zmenilo oproti situácii pred štyrmi rokmi? „Nebudem komentovať situáciu spred štyroch rokov, nemám ani ten najmenší dôvod,“ povedala Radičová. Vo februári 2006 bolo pred voľbami a SDKÚ bojovala o liberálneho voliča SF aj ANO. Ani jedna z týchto strán sa napokon nedostala do parlamentu.
S výhradou vo svedomí nemá problém ani liberálna SaS. Ide o to, akú bude mať zmluva podobu. „Som presvedčený, že sa dohodneme na takom vyhlásení vlády, ktoré bude vyhovovať všetkým štyrom stranám,“ povedal šéf SaS Richard Sulík.
Figeľovi lepidlo Predseda Mostu Béla Bugár si myslí, že strany by teraz nemali o svojich prioritách hovoriť nahlas, aby sa nepohádali ešte skôr, ako sa stihnú dohodnúť. „Figeľ dostane lepidlo a potom nebude také veci hovoriť,“ citovala Bugára TASR.
Strany včera pokračovali v rokovaniach o svojich prioritách. Rokovať budú aj zajtra. Slovensko prijalo základnú zmluvu s Vatikánom v roku 2000. Podpísal ju vtedajší predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Hoci sme sa v zmluve zaviazali prijať k nej ďalšie dve čiastkové zmluvy, nestalo sa tak. Na ich podobe sa vládne strany nedokázali dohodnúť.

Beata
Balogová
