Bratislava 14. mája (TASR) - Koordináciou prípravy summitu európskych, afrických a ázijských krajín poverilo Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) podpredsedu HZDS Vojtecha Tkáča.
Summit pod názvom 1994+10 sa má uskutočniť v roku 2004 v egyptskej Káhire, informoval na dnešnej tlačovej besede Tkáč, ktorý v PZ RE zastáva post podpredsedu Podvýboru pre demografiu Výboru pre migráciu, utečencov a demografiu. Vrcholná schôdzka by podľa neho mala vyhodnotiť plnenie úloh, prijatých v roku 1994 na Medzinárodnej konferencii OSN o svetovej populácii a populačnom rozvoji.
Účastníci káhirskej konferencie na záverečnom plenárnom zasadaní v septembri 1994 napriek výhradám niektorých islamských i katolíckych štátov a Vatikánu schválili Akčný program na obdobie najbližších 20 rokov. Kritika smerovala najmä proti paragrafom, ktoré sa týkali umelého prerušenia tehotenstva. Cieľom programu bolo spomaliť rast svetovej populácie. V prípade jeho realizácie mala populácia podľa prepočtov OSN do roku 2015 vzrásť na 7,27 miliardy ľudí. V prípade neúspechu by mohlo žiť na Zemi v roku 2015 7,92 miliardy ľudí a v roku 2050 až 12,5 miliardy ľudí.
Tkáč dnes zároveň pripomenul, že od aprílového zasadania PZ RE je poslankyňa HZDS Oľga Keltošová podpredsedníčkou Výboru pre rovnosť príležitostí a poslankyňa Irena Belohorská predsedníčkou Podvýboru pre zdravotníctvo vo Výbore pre sociálne veci a zdravotníctvo PZ RE.