BRATISLAVA. Slovenská pôžička pre Grécko, povodne, slovensko-maďarské vzťahy i ďalšie potenciálne ťažkosti, ktoré môžu postretnúť budúcu vládu, dominovali dnešnému rozhovoru prezidenta Ivana Gašparoviča s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom.
Bugár prezidentovi tlmočil svoj názor, že ak chce Slovensko byť solidárne a pomôcť Grécku finančnou pôžičkou, malo by si od Európskej únie vylobovať lepšie pozície pre slovenských poľnohospodárov a ďalšie skupiny podnikateľov.
Za najdôležitejšie v oblasti zmierňovania napätia s Maďarskom považuje líder Mostu vytvoriť na Slovensku inú atmosféru z hľadiska slovensko-maďarských vzťahov, než aká panovala doteraz.
Podľa neho bude záležať na krokoch oboch štátov, jednak aké zákony prijme nová slovenská vláda a tiež či Budapešť a líder Fideszu Viktor Orbán skorigujú svoj postoj k Slovensku.
Bugár vylúčil, že by OKS, ktorej štyria členovia sa dostali do parlamentu na kandidátke Mostu-Híd, bola ďalšou stranou novotvoriacej sa koalície. “V žiadnom prípade. My s OKS nemáme žiadnu zmluvu, my sme si zobrali ľudí z ich strany na našu kandidátku bez zmluvy, bez záväzkov.
To znamená, že neexistuje, aby sme mali nejaký záväzok, aby sme sa na nich pozerali ináč ako na poslancov, ktorí boli zvolení za našu stranu Most-Híd,” konštatoval. O tom už diskutovali aj s predstaviteľmi OKS. “Týmto je vec vyriešená. Nemáme piatu stranu, máme len štyri strany,” uzavrel.
Sú za zachovanie ministerstva
Líder Mostu potvrdil, že sú za zachovanie ministerstva životného prostredia, ktoré formálne zaniká k 1. júlu. V zmene legislatívy nevidí problém. Budú sa snažiť aj o doplatok za emisie vo výške 15 mil eur od spoločnosti Interblue. Bugár nevylúčil súdnu cestu, budú si však musieť najprv preštudovať všetky zmluvy uzavreté s touto firmou.
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár sa domnieva, že štvorkoalícia by o sporných otázkach mala najskôr rokovať a až po vzniku dohody posúvať informácie verejnosti. Ako uviedol po dnešnom stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom v Bratislave, porušenie tohto pravidla je najlepšou cestou do pekla a odstránením možnosti vzniku tejto vládnej koalície. Podľa jeho slov sa až na budúcotýždňovom stretnutí predstaviteľov SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mosta-Híd začnú riešiť programové otázky, dovtedy by prípadné problematické otázky neotváral.
Figeľ dostane lepidlo
Na adresu predsedu KDH Jána Figeľa, ktorý sa dnes vyjadroval k prípadným možným sporným záležitostiam v súvislosti s vatikánskou zmluvou či odlukou štátu od cirkvi, Bugár s úsmevom povedal, že pán Figeľ dostane lepidlo a potom nebude také veci hovoriť. Na otázku, či by podobné problematické otázky mohli ohroziť vznik vládnej koalície, poznamenal, že ak sa nedohodneme, voliči nás právom kopnú do zadnej časti tela.
Bugár tiež tlmočil prezidentove slová, že si počká na požiadavku líderky SDKÚ-DS Ivety Radičovej o stretnutie s ním a na základe toho sa rozhodne, kedy zástupcov spomínaných štyroch strán prijme.
Do Prezidentského paláca prišiel dnes aj predseda SNS Ján Slota, ktorý uzatvára kolo rozhovorov zástupcov budúcich parlamentných strán s hlavou štátu.