BRATISLAVA. Pre TASR to uviedol predseda poslaneckého klubu strany Stanislav Janiš s tým, že až potom budú o týchto veciach informované aj médiá. Reagoval tak na výrok lídra KDH Jána Figeľa prednesený po stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, že prijatie dvoch čiastkových dohôd, ktoré SR vyplývajú zo základnej zmluvy s Vatikánom, bude súčasťou programového vyhlásenia vlády.
Podľa Janiša je totiž takáto zdržanlivosť najlepším princípom a postupom vyjednávania. O tomto postupe hovorila v utorok (15.6.) aj volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová. "Médiá budeme informovať len o výsledkoch našich vzájomných dohôd," zdôraznila. Programové tézy sú stredopravé strany pripravené zverejniť v utorok (22.6.).
Ďalšia z budúcich koaličných strán SaS nie je podľa svojho podpredsedu Daniela Krajcera a priori proti tomu, aby sa v tomto volebnom období riešila zmluva s Vatikánom o výhrade vo svedomí. Podľa neho však treba rokovať o jej konkrétnom texte. Rokovaním a dialógom chcú však prekonať aj ďalšie témy, na ktoré môžu mať s niektorým koaličným partnerom iný názor. "Na ilustráciu: SaS má vo svojom programe riešenie otázky výhrady vo svedomí vo vzťahu k lekárom," poznamenal Krajcer.
Šéf Mosta-Híd Béla Bugár označil Figeľove vyjadrenia za predčasné. S úsmevom doplnil, že "pán Figeľ dostane lepidlo a potom nebude také veci hovoriť". Na otázku, či by podobné problematické otázky mohli ohroziť vznik vládnej koalície, poznamenal, že "ak sa nedohodneme, voliči nás právom kopnú do zadnej časti tela".
Záväzok podpísať zmluvu upravujúcu výhradu vo svedomí vyplýva Slovensku z podpísanej rámcovej zmluvy s Vatikánom. Text, ktorý v čase druhej vlády Mikuláša Dzurindu pripravilo ministerstvo spravodlivosti, ktoré viedol nominant KDH, však nebol pre koaličných partnerov prijateľný. Kresťanskí demokrati na protest proti jeho zamietnutiu v roku 2006 vystúpili z vlády. KDH má doriešenie zmluvy o výhrade vo svedomí vo volebnom programe.