Požadujú, aby ich budúci prevádzkovatelia do desiatich rokov zabezpečili zariadeniami proti zraneniu a usmrteniu vtákov elektrickým napätím.
Predstavitelia ochranárskych organizácií v tejto súvislosti vyzvali aj ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha, aby prehodnotil postoj rezortu k návrhu zákona o ochrane prírody z dielne Ministerstva životného prostredia SR a pomohol tak riešiť príčiny zbytočnej smrti mnohých vzácnych a ohrozených druhov vtákov.
Najnebezpečnejšie sú stĺpy elektrického vedenia na prenos 22 kilovoltov napätia, ktoré predstavujú trvalú ekologickú záťaž, konštatuje sa v dnešnom vyhlásení 27 mimovládnych ochranárskych organizácií. Každoročne na tzv. stĺpoch smrti na Slovensku uhynie zbytočnou smrťou 10 až 15 tisíc vtákov. Mnohé z nich patria k ohrozeným druhom, ako napríklad orol kráľovský a sokol rároh. V celoeurópskom meradle je to ročne milión vtákov.
Povinnosť prijať všetky náležité opatrenia zabraňujúce usmrcovaniu vtákov na stĺpoch elektrického vedenia je podľa predstaviteľov mimovládnych organizácií jednou z podmienok splnenia požiadaviek Európskej únie. Okrem nevyhnutnosti prijať smernicu o ochrane voľne žijúcich vtákov vláda o integrácii opatrení chrániacich prírodu rozhodla aj prijatím uznesenia z októbra minulého roka v rámci Národnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja.
Prerokovanie návrhov na vydanie rozhodnutí o privatizácií 49 percent podielu Fondu národného majetku SR na podnikaní spoločností Západoslovenská, Stredoslovenská a Východoslovenská energetika bude predmetom stredajšej 219. schôdze vlády.
*ms pa