BRATISLAVA. Výpalníctvo je stále bežný jav. V Bratislave je hierarchicky organizované a prebieha pod krytím známych bezpečnostných firiem, také bolo hlavné posolstvo bývalého mafiána Dávida Döményho v stredu na okresnom súde v Bratislave.
Dömény bol predvolaný, aby svedčil vo výpalníckej kauze jedeného z najsilnejších gangov slovenského podsvetia, tzv. sýkorovcov.
Piati muži - Filip Peciar, Karol Kňažovič, Peter Distler, Martin Hrabárik, a František Borbély - čelia obžalobe za hrubý nátlak v organizovanej skupine.
Hlavné pojednávanie začalo v stredu. Podľa obžaloby mal gang pod hrozbou násilia nútiť šéfa dnes už zrušeného bratislavského podniku U Matúša, Branislava Baláža, aby mesačne za ochranu platil sedem tisíc korún.
Dömény ukázal prstom na Borbélyho, ako na jedného z údajných hlavných členov sýkorovcov. Tvrdil, že v roku 2006 zobral peniaze, ktoré Baláž odovzdal gangu. Sumu tri a pol tisíc korún mal prebrať v obchodnom dome Aupark od Kňazoviča, ktorý mal pracovať pre Borbélyho. Pri odovzdaní mal povedať Borbélymu, „Tu máte peniaze za U Matúša".
„Toto sú vymyslené bludy," reagoval Borbély, ktorého meno sa objavilo na tzv. mafiánskych zoznamoch, ktoré unikli z polície v roku 2005.
Identifikoval ich
Dömény podľa vlastných slov pracoval pre sýkorovcov ako ochrankár v podskupine pod Ladislavom Bališom. Mal sa dobre poznať aj s Borbélym. Bališ s Borbélym vraj patrili medzi najvyššie postavených členov skupiny, ktorá podliehala vodcovi Róbertovi Lališovi. Ten vraj prebral vedenie skupiny po vražde zakladateľa Miroslava Sýkoru v roku 1997.
Dömény vypovedal za zatvorenými dverami. Sudkyňa vylúčila obžalovaných a verejnosť zo siene po tom, ako Dömény povedal, že sa bojí o život. Neskôr umožnila konfrontáciu, aby zistila, či svedok vie bez váhania identifikoval obžalovaných po mene. Šlo mu to bez problémov.
Jeho výpovede prečítala sudkyňa obžalovaným po tom, ako Dömény odišiel zo siene. Vraj sa často stretával s Borbélym. Kňazovič mal podľa neho pracovať pre Borbélyho. Pod ním mal údajne robiť aj Hrabárik.
„Evidentne (Dömény) robí všetko aby si zachránil svoj zadok," povedal Hrabárik. „Žiadam súd, aby mu spravili krvné skúšky pre drogy," povedal Borbély.
Folklór
Dömény vysvetlil ako fungujú mafiánske SBS-ky. Vraj existuje hierarchia a noví členovia musia začať ako biletári a vyhadzovači. Až potom môžu robiť „výjazdy" v dvojčlennej skupine a neskôr aj osobnú ochranu. Podľa Döményho výpalné funguje podľa pravidla, že z peňazí, ktoré od obete fyzicky vyberú, si môžu nechať polovicu. Zvyšok musia odovzdať šéfovi SBS-ky.
Štyria obžalovaní odmietli, že by mali akýkoľvek vzťah s Borbélyho SBSkou DKFB. S Borbélym sa osobne poznal vraj iba Kňazovič, a to iba „z rulety". Obžalovaní vraj chodili do krčmy U Matúša iba ako hostia, keďže Hrabárik bol s Balážom kamarát a býval v jeho susedstve. Odmietli, že by zobrali od Baláža akékoľvek peniaze.
To, že v U Matúša sa mala objaviť nálepka DKFB Borbély nevedel vysvetliť. „Možno to niekto ukradol, zneužil," povedal.
Už boli odsúdení
Dvaja z obžalovaných už raz boli odsúdení za násilné skutky, ktoré sa mali stať v podniku U Matúša. Vo februári tohto roku dostali Distler a Hrabárik deväť rokov ako súhrnný trest za výtržníctvo a ublíženie na zdraví. Vraj zbili hostí po tom, ako ich Baláž zavolal na pomoc. Proti rozsudku sa odvolali.
Aj poškodený Baláž sa dostal do zlého svetla. Najprv mal udať gang vydieračov a polícia mu neskôr namontovala do podniku kameru, ktorá ich mala zaznamenať pri čine. Potom im však sám prezradil, že U Matúša je monitorovacie zariadenie. Výpalníci následne nahrávaciu techniku zdemolovali.
V roku 2008 boli všetci štyria odsúdení za ohrozenie dôvernej informácie a poškodzovanie cudzej veci - Baláž, jeho údajní vydierači Hrabárik a Distler a svedok terajšieho prípadu Dávid Dömény. Museli uhradiť škodu vo výške 35-tisíc korún, ktorú spôsobili Úradu zvláštnych policajných činností.
Baláž mal včera prísť na súd, ale nedostavil sa. Sudkyňa mu na mieste udelila pokutu 500 eur. Pojednávanie bude pokračovať vo štvrtok vypočúvaním ďalších svedkov.

Beata
Balogová
