SME
Štvrtok, 27. jún, 2019 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Pravica chce upratať, dohaduje sa, ako na to

Vianočné príspevky ostanú, Harabina chcú vyšachovať, školstvo má ostať bezplatné a šetriť sa bude opatrne. Pozrite si, čo chystajú pravicové strany.

(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

SDKÚ, SaS, KDH a Most chcú pokračovať v tom, čo nemohli uskutočniť za Fica.

BRATISLAVA. Poplatky v zdravotníctve sa opäť v nejakej forme môžu objaviť. To je pre vládu nepopulárny krok, zostava SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd však v tejto nepríjemnej téme môže nájsť zhodu. Sú témy, kde to nebude pre stredopravé strany ťažké, na vianočné dôchodky napríklad siahať nemienia a vysoké školy zrejme zostanú naďalej zadarmo.

Chystá sa zrejme aj povinný vstup mladých do druhého dôchodkového piliera. Podrobnejšie majetkové priznania politikov či zmena tlačového zákona. Štyri pravicové strany sa zhodujú v mnohých bodoch a nenarážajú na témy, ktoré by od začiatku nedávali šancu na dohodu.

Nezhody sú v etike

Navyše sa tvária, že rozdiely vedia vyriešiť tak, aby im nebránili vládnuť spolu štyri roky. Druhou možnosťou je, že problematické body odložia a v tomto volebnom období sa k nim nevrátia.

Najväčšie rozdiely majú strany v kultúrno-etických otázkach. Liberálna SaS nemieni vynechať témy registrovaných partnerstiev ani dekriminalizáciu marihuany. Otázka pre obe strany je, ako to spraviť, dôležité je partnera vo vláde nedráždiť. Záväzok sa dá vecne naplniť aj bez toho, že sa na to hlasno upozorňuje.

Hľadajú kompromis

V SaS sa domnievajú, že by téma homosexuálov mohla byť pre KDH prijateľnejšia, ak by riešili len otázku dedenia zmenou Občianskeho zákonníka. Aj zmena postihovania držania marihuany pre vlastnú potrebu môže vraj byť pre KDH prijateľnejšia, ak to nebude trestný čin, ale priestupok.

Iveta Radičová smie byť iba konsenzuálnou premiérkou - vládnutie ako one woman show neprichádza vôbec do úvahy, myslí si Marián Leško

Rovnako ako SaS sa v etických otázkach ozvalo KDH. To chcelo ústavou garantovať inštitút manželstva ako zväzku muža a ženy. „Programová zhoda je veľká v ekonomickej a sociálnej oblastil. Základy sú zhodné. Veľká zhoda je aj v oblasti demokracie, právneho štátu, aj ústavnosti,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov.

Bez problémov je to aj v zahraničnej politike. V oblasti menšinových práv nečaká „dramatické rozdiely“. Napriek rozdielom medzi konzervatívcami a liberálmi si myslí, že sa SDKÚ, SaS, Most a KDH na spoločnom programe dohodnú.

Tém na diskusiu majú strany dosť

Jazykový zákon

Zmena zákona o štátnom jazyku, ktorý nariaďuje používať slovenčinu aj tam, kde doteraz stačil menšinový jazyk, je najmä agendou strany Most­Híd. S vypustením sankcií – známy je prípad ochotníkov, ktorým hrozí pokuta za to, že nepreložili na letáku k divadelnému predstaveniu básničky v maďarčine nemá problém ani SDKÚ, SaS a KDH.

Čakajú, kedy s iniciatívou na zmenu zákona príde Most a túto agendu nepovažujú za prioritu na prvých sto dní. Bugárova strana by mohla bez odporu partnerov pripraviť zmeny rýchlo a mohol by sa objaviť už na prvých schôdzach parlamentu – buď ako vládny, alebo ako poslanecký návrh.

Volebný zákon

Zjednotenie volebných zákonov do parlamentu, obcí, do VÚC, Európskeho parlamentu aj voľby prezidenta plánujú všetky štyri strany. Líšia sa najmä dĺžkou oficiálnej kampane a dĺžkou volebného moratória.
Zjednotenie nebude medzi prioritami, o ktorých by sa v parlamente hovorilo v prvom polroku vládnutia.

Zmena volebného systému z pomerného na väčšinový sa nechystá a pravdepodobné nie je ani zvýšenie počtu poslancov. Úpravy volebných zákonov je dobré spraviť tento alebo na budúci rok – v dostatočnom predstihu pred najbližšími voľbami.

Imunita

Obmedzenie poslaneckej imunity iba na výroky na pôde parlamentu je téma, na ktorej sa bez výhrad zhodujú všetky štyri strany.

SDKÚ ju má v programe v časti „prvých 100“ dní. Aj v ostatných pravicových stranách si myslia, že sa dostane medzi prvé zmeny v tomto volebnom období. Na obmedzenie imunity nestačí 79 hlasov budúcej koalícir. Je na ňu treba zmeniť ústavu.

SNS je proti a podobný návrh Pavla Pašku (Smer) v minulom volebnom období podporil z koalície iba Pavol Paška. Obmedzenie imunity môže skončiť ako ďalší neúspešný pokus.

Majetkové priznania

Nekonkrétne priznania majetku politikov typu „auto, dom, úspory“ by sa podľa všetkých štyroch strán mali zmeniť.

Budú podrobnejšie a mala by z nich byť jasná aspoň približná hodnota majetku verejných funkcionárov. Podrobnejšie zverejňovanie priznaní minulý rok koaliční politici síce prisľúbili, nič však preto neurobili. Otázka priznaní by sa mala riešiť podobne rýchlo ako pokus o výrazné obmedzenie poslaneckej imunity.

Transparentnosť

Strany sa zhodujú, že štát má zvýšiť transparentnosť a nástenkové tendre za zatvorenými dverami by sa nemali opakovať. Do akej miery sa dohodnú na zverejňovaní zmlúv či na rozšírení zákona o slobodnom prístupe k informáciám, však nie je jasné. Nie je jasné ani to, či takého zmeny prídu na začiatku volebného obdobia.

Dvojaké občianstvo

Plošné zavádzanie dvojakého občianstva Maďarom žijúcim v zahraničí sa nepáči ani jednej zo strán budúcej vlády. Názor na „kontra zákon“, ktorý prijali Smer, SNS, HZDS a KDH, však nemali rovnaký. V návrhoch na to, ako sa s krokom Budapešti porátať, sa tak môžu výrazne líšiť.

Nie je jasné, či budúca vláda bude trvať na tom, aby všetci, ktorí prijmú občianstvo cudzieho štátu, automaticky stratili to slovenské. Napríklad SDKÚ a Iveta Radičová navrhovali maďarský zákon jednoducho ignorovať.

Tlačový zákon

Zákon, pre ktorý pravicová opozícia blokovala Lisabonskú zmluvu, chcú zmeniť všetky nové vládne strany. Základ zákona je podľa nich dobrý. Prekáža im najmä právo na odpoveď a pokuty pre médiá, ktoré môžu okliešťovať slobodu slova. K zmene tlačového zákona by mohlo dôjsť pomerne rýchlo, možno ešte v tomto kalendárnom roku.

Vyvlastňovanie

Zrýchlené vyvlastňovanie pozemkov a stavanie diaľnic na cudzích pozemkoch sa nepáči SDKÚ, SaS, Mostu ani KDH. V minulom volebnom období proti nemu vtedy opoziční poslanci aj hlasovali. Za štandardné vyvlastňovanie, o ktorom najprv rozhodne súd, budú všetky koaličné strany. Kedy sa návrh dostane do parlamentu, nie je zatiaľ jasné.

Zonácia TANAP­u

Návrh zonácie Tatranského národného parku, ktorý má ukrojiť z Tatier asi osemtisíc hektárov na cestovný ruch a ťažbu dreva, odmietajú všetky štyri strany. Tatry sú nateraz vo vákuu, stavia sa tam na výnimky a na mnohých miestach už developeri a drevorubači zasiahli do chránených oblastí. Štvorica nepodporí návrh ministerstva životného prostredia, ktorý vznikol bez vedcov a proti vôli ochranárov, vlastný návrh zatiaľ nemá.

Miroslav Kern

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch
 2. Každé nové auto bude SUV. Ktorá značka je pripravená najlepšie?
 3. Ako využiť rastúci trh s mobilnými zariadeniami?
 4. Putujte v Čechách! Zlatá stezka-najdlhšia pešia trasa v Európe
 5. Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa
 6. Horúce počasie a zlé skladovanie rýchlo znehodnocuje potraviny
 7. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti?
 8. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas
 9. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska
 10. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie?
 1. Ako využiť rastúci trh s mobilnými zariadeniami?
 2. Každé nové auto bude SUV. Ktorá značka je pripravená najlepšie?
 3. Sčítanie prešovskej dopravy
 4. Proti pojistným podvodům pomůže autokamera Mio MiVue 785 Touch!
 5. Gartner označil Atos za lídra
 6. Putujte v Čechách! Zlatá stezka-najdlhšia pešia trasa v Európe
 7. Tepelné hospodárstvo Moldava pokračuje v modernizácii
 8. Horúce počasie a zlé skladovanie rýchlo znehodnocuje potraviny
 9. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch
 10. Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa
 1. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie? 20 588
 2. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas 20 294
 3. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 14 222
 4. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska 12 646
 5. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy 6 092
 6. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti? 5 188
 7. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne. 3 444
 8. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 3 190
 9. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu 2 873
 10. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika? 2 788

Hlavné správy zo Sme.sk

Na technickú kontrolu sa čaká. V Martine až do novembra

Technici kontrolujú autá prísnejšie.

Ilustračné foto.

Dobré ráno: Rezignoval už Smer na svietenie a kúrenie?

Čo znamená ďalšie zlyhanie pri voľbe ústavných sudcov.

Podcast Dobré Ráno

Babiš zostáva premiérom, vláda prežila hlasovanie o nedôvere

Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 85 poslancov v 200-člennej snemovni.

Andrej Babiš zostáva českým premiérom.
Príslušník NAKA inštaluje policajnú pásku pred začiatkom rekonštrukcie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno: Rezignoval už Smer na svietenie a kúrenie?

Čo znamená ďalšie zlyhanie pri voľbe ústavných sudcov.

Podcast Dobré Ráno
Príslušník NAKA inštaluje policajnú pásku pred začiatkom rekonštrukcie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Primátor Košíc po polroku zvýšil svojej námestníčke plat o štvrtinu

Gurbáľová dostane 3 500 eur, Gibódovi nechal 2 800.

Viceprimátori. Gibódovi plat ostáva, Gurbáľovej primátor pridal 25 percent.

Súdený starosta obce Drienovec ohlásil abdikáciu v rozhlase

Dôvodom sú vraj útoky voči nemu. Odchádza do dôchodku.

Starosta Tibor Kočiš ohlásil odstúpenie z funkcie.