BRATISLAVA. Slovensko sa nevyberie cestou Česka, kde pravicová vláda krátko po voľbách zavádza poplatky za denné vysokoškolské štúdium. A to napriek tomu, že strana Sloboda a Solidarita aj niektorí poslanci SDKÚ sú za spoplatnenie. Školné je nepopulárne a budúca premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) ho odmieta.
„Som dlhodobo zástancom spoplatnenia, pri ktorom by študenti začali splácať školné až po skončení vysokej školy," povedal poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý. Dodal však, že v tomto volebnom období to zrejme nie je reálne. Líderka SDKÚ už vyhlásila, že školné nebude. SaS sa pokúsi túto tému nastoliť, podľa Daniela Krajcera však na nej nebudú trvať.
Nová vláda plánuje prehodnotiť akreditáciu, hodnotenie vysokých škôl. Zmeniť by sa malo aj financovanie, doteraz najviac získavali najmä technické smery.
Zmenia reformu
Pri stredných a základných školách zrejme zostanú normatívy, teda príspevky na žiaka. „Urobíme audit pracovných hlúpostí a zbytočností školskej reformy," povedala poslankyňa SDKÚ Tatiana Rosová. Zmeny v reforme sa majú týkať štátnych vzdelávacích programov a učebníc. Školy dostanú väčšiu slobodu pri ich výbere.
Otázne je postavenie osemročných gymnázií. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) sa usiloval o ich zánik. Nová vláda zrejme zruší likvidačnú hranicu, ktorá im prikazovala, aký počet talentovaných žiakov musia prijať.
KDH a SDKÚ sa nezhodnú na povinnom poslednom ročníku materskej školy. Kým SDKÚ je za, kresťanskí demokrati proti.
Platy podľa výkonu
Strany chcú zvýšiť platy učiteľov, ani jedna však nepovedala o koľko. Odmeňovaní by nemali byť podľa toho, koľko kreditov na školeniach a kurzoch nazbierajú, „ale podľa výkonu", hovorí Rosová. Ten by sa dal podľa nej merať úspechom žiakov.
Merania sa budú robiť v jednotlivých triedach formou centrálnych testov. Malo by ísť o podobné testovanie, ako je v súčasnosti v deviatom ročníku. Nová vláda prehodnotí aj zlučovanie úradov, pod ministerstvom školstva.

Beata
Balogová
