Bratislava 14. mája (TASR) - Primerane zrýchliť trestné konanie pri zachovaní efektívnosti a ústavnosti bolo hlavnou témou odborného seminára s medzinárodnou účasťou, ktorý sa dnes uskutočnil v Akadémii Policajného zboru (PZ) v Bratislave.
Pomalosť trestného konania je dôvodom takmer každej štvrtej ústavnej sťažnosti adresovanej Európskemu súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, konštatoval dnes jeden z organizátorov Jaroslav Ivor z katedry trestného práva Akadémie PZ. Podľa jeho slov sa účastníci zhodli, že zrýchliť a zefektívniť trestné konanie je možné prostriedkami trestného práva hmotného. Napríklad dekriminalizácia niektorých protiprávnych konaní. "Ďalej prostriedkami trestného práva procesného," spresnil Ivor. Hľadať formy zrýchlenia prípravného konania a konania pred súdom. A to stanovením lehôt pre vyšetrovateľa ako i pre predsedu senátu súdu. Účinným opatrením by bolo zlepšenie technického vybavenia polície, súdov a vyšetrovateľov.
Akadémia PZ v tejto súvislosti osloví Generálnu prokuratúru SR, MV SR, MS SR a Najvyšší súd SR s ponukou spolupracovať na dlhodobejšej vedecko-výskumnej úlohe, ktorá by poskytla námety ako ísť rýchlejšie v trestnom konaní.
K zrýchleniu a zefektívneniu trestného konania prispeje aj novela Trestného poriadku (TP), ktorá je v súčasnosti predložená do parlamentu. Podľa Ivora novela TP ráta s úplným zrušením preverovania, čím sa zrýchli sa prvá fáza. Podľa Ivora by skrátené vyšetrovanie mohlo mať lehotu jeden až dva mesiace. Na vyšetrovanie stanoviť lehotu od dvoch do šiestich mesiacov, podľa závažnosti prípadu. Mohlo by sa do budúcnosti počítať so zavedením určitých lehôt aj pre súdy na preštudovanie spisu a následné vytýčenie termínu pojednávania, dodal Ivor.
Na seminári sa zúčastnili nielen domáci experti a poslanci parlamentu, zástupcovia orgánov činných v trestnom konaní ale i hostia z Čiech a Inštitút ďalšieho vzdelávania policajtov v Bavorsku.