SME

Riešenie na staré environmentálne záťaže stále chýba

Doterajšia prax ukazuje, že v súčasnosti platná legislatíva nevytvára dostatočný tlak na osoby zodpovedné za environmentálne záťaže, ktoré sú roztrúsené po celej krajine a nachádzajú sa najmä v areáloch priemyselných podnikov.

BRATISLAVA. Doterajšia prax ukazuje, že v súčasnosti platná legislatíva nevytvára dostatočný tlak na osoby zodpovedné za environmentálne záťaže, ktoré sú roztrúsené po celej krajine a nachádzajú sa najmä v areáloch priemyselných podnikov alebo veľkokapacitných poľnohospodárskych podnikov. V rámci tohtotýždňového stretnutia so zástupcami priemyselných zväzov a akademickej obce to pripustil minister životného prostredia Jozef Medveď. Objasnil, že rezort preto pripravuje návrh zákona o envirozáťažiach. Ten je podľa jeho slov v súčasnosti vo vysokom štádiu rozpracovania.

SkryťVypnúť reklamu

"To, že zákon je pripravený, nie je žiadna novinka. Boli by sme však radi, aby konečne prešiel celým legislatívnym procesom a bol konečne aj schválený," konštatovala pre TASR hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová. Poznamenala, že túto právnu normu už pripravili niekoľkokrát, pričom prebehlo aj viacero pripomienkových konaní. "Napriek tomu sa nikdy neposunul na rokovanie vlády SR. Vieme, že odstrániť staré environmentálne záťaže bude trvať dlhšiu dobu a preto treba prijať zákon čo najrýchlejšie, aby sa na ich odstraňovaní začalo systémovo pracovať." Čím neskôr bude zákon prijatý, tým rozsiahlejšia bude podľa nej kontaminácia životného prostredia, čím sa stane aj celý proces odstraňovania záťaží finančne náročnejší.

SkryťVypnúť reklamu

O problematike starých environmentálnych záťaží sa diskutuje už asi 20 rokov. Od roku 1998 sa hovorí o príprave zákona, ktorý by túto oblasť upravil. V roku 2003 sa začali prípravné práce. Predloženie návrhu vlani blokovalo memorandum medzi vládou a zamestnávateľskými zväzmi. V ňom sa kabinet zaviazal nepredkladať v dôsledku hospodárskej krízy zákony, ktoré by mali finančný dopad na zamestnávateľov.

Environmentálne záťaže sa nachádzajú najmä v areáloch priemyselných podnikov alebo veľkokapacitných poľnohospodárskych podnikov. K únikom nebezpečných látok dochádzalo aj na nekontrolovaných skládkach nebezpečných odpadov či v nezabezpečených skladoch pesticídov. Znečistenie tiež spôsobila armáda i ťažba nerastov. Pozostatok starých opustených skládok alebo odkalisiek sa v niektorých lokalitách prejavuje zvýšenými hodnotami chloridov, kyanidov, ale aj ropných látok či arzénu v prostredí. Odhaduje sa, že zaťažené územia predstavujú okolo desať percent rozlohy Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum, vypracovanie rizikových analýz, sanácia a monitoring najrizikovejších environmentálnych záťaží v 237 lokalitách si v nasledujúcich štyroch rokoch vyžiada asi 137 miliónov eur. Tieto oblasti predstavujú závažné nebezpečenstvo pre zdravie človeka, ako aj životné prostredie. Ako vyplýva zo štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží z dielne envirorezortu schváleného vládou, vyše 116 miliónov eur má pochádzať z eurofondov. Štát má zabezpečiť 18,5 milióna eur. V prípade súkromnej sféry sa má na financovanie využiť princíp znečisťovateľ platí. Od súkromného sektora sa tak počíta so sumou 2,1 milióna eur.

Štáty Európskej únie riešia odstraňovanie záťaží rôzne. Napríklad v Nemecku, Holandsku a vo Švédsku sa staré environmentálne záťaže financujú zo štátneho rozpočtu v rámci všeobecného daňového zaťaženia. Niektoré štáty ako napríklad Rakúsko a Francúzsko používajú na financovanie nákladov súvisiacich s environmentálnymi záťažami špeciálny kompenzačný fond, ktorého príjmom sú poplatky za niektoré špecifické chemické látky, za nebezpečné odpady a iné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 899
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 805
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 951
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 404
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 206
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 701
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 263
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu