Smer sa pokúša dostať KDH do vlády cez Čarnogurského, biskupov aj katolíckych aktivistov. KDH uisťuje, že si to s účasťou v pravicovej vláde nerozmyslí.
BRATISLAVA.BRATISLAVA. Smer sa stále nevzdal snahy zostaviť vládu s KDH, hoci to strana viackrát odmietla. Do rokovaní sa podľa informácií SME z prostredia KDH snažili zapojiť aj biskupov.
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik povedal, že biskupi nemajú záujem do nich vstupovať.
„Je to presne opačná snaha, snaha politických strán kontaktovať biskupov. Nemusí to byť len Smer. Rôzne strany majú rôzne záujmy.“
Biskupi stranám odkazujú, aby sa rozhodovali podľa svedomia. „Nie ponuky a obchody, ale svedomie nech je hlavnou kategóriou,“ povedal Kováčik.
Smer na otázku, či sa snažil do presviedčania KDH zapojiť aj biskupov, nereagoval.
Predseda KDH Ján Figeľ SME povedal, že s niektorými biskupmi volal, žiadny tlak z ich strany však necíti.
Sľubom neveria
Kde bol Smer štyri roky? Pýta sa KDH po tom, čo ešte stále najsilnejšia vládna strana sľubuje kresťanským demokratom presadenie viacerých kultúrnoetických tém, na ktorých KDH záleží. Napríklad Vatikánskej zmluvy.
„Smer štyri roky tak dominoval, že mohol rušiť ministerstvá, prijímať takmer akékoľvek zákony, za štyri roky sa nedotkol týchto tém, diskriminoval cirkevné školy, znížil objem vyučovania náboženstva,“ hovorí predseda KDH Ján Figeľ.
Smer podľa neho „možno úspešne vytváral imidž procirkevnej strany, ale realita bola iná“.
Figeľ hovorí, že KDH do vlády určite so Smerom nepôjde. Nezmenia to ani telefonáty do centrály KDH, ktorých teraz vraj majú neúrekom. Na internete tiež vznikli viaceré iniciatívy, ktoré hovoria, že KDH by malo ponuku Smeru zvážiť, ak bude prijatá Vatikánska zmluva alebo sa sprísni zákon o interrupciách.
„Podľa ovocia poznať strom, po skutkoch politiku. Niet dôvodu veriť takýmto sľubom alebo šumom,“ povedal Figeľ.
Čarnogurský bol s Ficom
Predseda kresťanských demokratov tiež potvrdil, že ho ako posol šéfa Smeru Roberta Fica telefonicky kontaktoval v utorok bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský a tlmočil mu žiadosť súčasného premiéra o stretnutie. Čarnogurský sa podľa Figeľa stretol s Ficom osobne.
Telefonát s Čarnogurským mal byť krátky, trval asi minútu a ponuku na stretnutie odmietol. Žiadne konkrétne ponuky Smeru vraj nezazneli.
Bývalý predseda KDH a teraz jeho radový člen Čarnogurský nechcel odpovedať na otázku, aká vláda by bola podľa neho pre Slovensko najlepšia.
„Je množstvo šumov, signálov a apelov, že koalícia so Smerom by bola stabilná, prínosná, ale moja odpoveď je rovnaká. Ponuka na zmenu vyhrala a my ju musíme plniť,“ uisťuje Figeľ, že postoj KDH sa určite nezmení.
Čakajú na prijatie
Štyria lídri pravicových strán Iveta Radičová, Richard Sulík, Béla Bugár aj Ján Figeľ stále čakajú na prijatie u prezidenta Ivana Gašparoviča. Už od utorka by mu radi odovzdali deklaráciu, ktorú podpísali, a podľa ktorej chcú spolu vládnuť.
Prezident ich stále neprijal. Čakal na oficiálny list. SDKÚ do kancelárie najprv telefonovala, potom poslala fax a nakoniec ešte v stredu popoludní aj list po kuriérovi. Hoci SDKÚ tvrdí, že list dorazil už v stredu popoludní, v prezidentskej kancelárii hovoria, že ho dostali až včera dopoludnia.
Prezident podľa hovorcu Mareka Trubača nemá problém štvorkoalíciu prijať, termín zatiaľ neuviedol. Dodal, že stále platí poverenie pre Roberta Fica.
Dnes budú strany pokračovať v ďalšom rokovaní o tom, ako má vyzerať programové vyhlásenie vlády a koaličná zmluva.
Stranícke centrály včera posudzovali návrhy ostatných strán a ich priority.

Beata
Balogová
