BRATISLAVA. Ten zložia na ustanovujúcej schôdzi parlamentu, ktorej termín prezident Ivan Gašparovič zatiaľ neoznámil.
Osvedčenia o zvolení si z rúk predsedníčky Ústrednej volebnej komisie Tatiany Janečkovej prevzalo 146 poslancov. Pôvodne sa ospravedlnil aj premiér Robert Fico, s malým oneskorením však na slávnostný akt prišiel. Osvedčenie si prevzal ako posledný a zožal najväčší potlesk.
Medzi chýbajúcimi bol predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru, Ivan Chaban z SDKÚ-DS, Ivan Uhliarik z KDH a László Nagy zo strany Most-Híd, tí si osvedčenia preberú dodatočne. V novej Národnej rade bude sedieť 23 žien, čo je o jednu menej ako v doterajšom zložení parlamentu a 127 mužov.
Do lavíc zasadne 60 nováčikov
Do Národnej rady zasadne viac ako viac ako 60 nováčikov. Väčšina poslancov v 150-člennej snemovni si už na poslanecké stoličky sadla v predchádzajúcom volebnom období. Osvedčenie o zvolení podľa zákona vydáva Ústredná volebná komisia.
Kto bude sedieť v parlamente? Pozrite si zoznam poslancov.
Zloženie parlamentu sa po vytvorení vlády zmení. Budúci ministri, ktorí boli zvolení za poslancov, totiž nemôžu hlasovať v parlamente, namiesto nich do Národnej rady nastúpia náhradníci.
Najpočetnejší poslanecký klub so 62 poslancami bude mať v novej Národnej rade Smer-SD dosluhujúceho premiéra Roberta Fica. SDKÚ-DS získala 28 mandátov, SaS 22, KDH bude mať 15 zástupcov, Most-Híd 14 a SNS deväť.
O zostavenie vlády sa pokúšajú štyri stredopravé strany na čele s SDKÚ-DS, ktoré získali v parlamente väčšinu. Gašparovič však ako prvého poveril zostavením vlády Fica, ktorého strana vyhrala voľby. Fico má čas do stredy, aby hlavu štátu informoval o tom, či sa mu podarí zostaviť kabinet s väčšinovou podporou v parlamente. Stredopravé strany formujúcej sa koalície odmietli so Smerom-SD rokovať.
Najstarším poslancom je Chmel
Najmladším poslancom je 27-ročný Andrej Kolesík (Smer-SD), najstarším 71-ročný Rudolf Chmel (Most-Híd).
Starý elév sa vracia niekde do pralesa. Týmito slovami zhodnotil svoje pocity z návratu do vysokej politiky Chmel. "Ja som sa vrátil do politiky so špeciálnou úlohou. Strana Most-Híd si dala do svojho erbu slovensko-maďarské porozumenie a spoluprácu a keďže sa v tejto oblasti pohybujem celý život, tak sa mi zdalo, že túto poslednú výzvu skúsim naplniť skutkom," uviedol Chmel, ktorý bol v minulosti dvakrát poslancom.
Kolesík sa neobáva pre svoj nízky vek nedostatku skúseností. "Svoj vek absolútne nevnímam ako hendikep. Budúci týždeň budem mať 28 rokov, nemyslím si, že som nejaký maličký. V NR SR som pracoval deväť rokov. Mladí ľudia majú drive, prinášajú riešenia, ktoré naši starší a skúsenejší kolegovia už stratili. Bude to pre mňa veľká výzva," ubezpečil najmladší poslanec.
V parlamente neskutočne zhrubla kultúra, tvrdí Šebej
Nováčikom je aj bývalý hokejista a tréner Vincent Lukáč (SNS). "Nie je to nič ľahké, ale boja sa nebojím. Zaujíma ma, ako ľudia žijú na Slovensku. O problémoch, ktoré tu sú, viem," opísal svoje pocity. V politike chce prezentovať názory na to, ako sa robí šport, no pripravený je hovoriť aj o iných odvetviach. "Niektoré regióny sú trošku utlačované. Nie je to tak, ako by to malo byť," dodal Lukáč.
Prvýkrát prekročí brány parlamentu ako poslankyňa aj bývalá novinárka Jana Žitňanská (KDH). "Strach nemám, možno skôr rešpekt. Som typ, ktorý si dvakrát zváži predtým, ako koná. Sú mnohé otázniky, ale je tu aj istá dávka nadšenia," vysvetlila.
František Šebej, jeden zo štvorice členov OKS, ktorí sa prebojovali do parlamentu na kandidátke Mosta-Híd, povedal, že Slovensko čaká obdobie rekonštrukcie. "V parlamente neskutočne zhrubla kultúra. Videl som arogantných, asociálne správajúcich sa ľudí, ktorí po sebe pokrikovali. Na to som nebol zvyknutý, tak dúfam v akési zjemnenie mravov," uzavrel Šebej.