BRATISLAVA. Politické strany v nedávnych parlamentných voľbách vraj kupovali hlasy rómskych voličov. Za jeden hlas ponúkali od troch do desať eur, tvrdil dnes novinárom predseda občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku František Tanko.
Únia upozornila na sporné získavanie hlasov medzi voličmi rómskeho pôvodu už pred voľbami. Kontroverznú prax pred časom potvrdila aj politická Strana rómskej koalície, ktorá v hlasovaní neuspela. Dôkazy zatiaľ nikto nezverejnil.
Cena závisela od ambícií
"Vo veľkom prebehlo kupovanie rómskych hlasov," povedal Tanko. Poznamenal, že spornú prax zaregistrovali najmä na strednom a východnom Slovensku napríklad v Revúcej, Kecerovciach, Banskej Bystrici, Košiciach, Spišskej Novej Vsi či Prešove. Kupovanie hlasov sa podľa neho týkalo tisícov Rómov. Na Slovensku žije podľa odhadov asi polmiliónová rómska populácia.
Rómovia údajne dostali pred vstupom do volebnej miestnosti príkaz, aké číslo majú vložiť do obálky; po odvolení priniesli nepoužité hlasovanie lístky, aby bolo možné preveriť, či hlasovali podľa dohody. "To číslo tam vhodil, prišiel k tomu, kto mu mal dať peniaze, (ten) zrátal si to, vyplatil mu peniaze a odišiel," priblížil Tanko. Upozornil, že Rómovia mali k dispozícii autá i mobilné telefóny. "A ten, kto ich riadil, tak ich riadil z domu," dodal. Výška "všimného" údajne závisela od ambícií politickej strany. "Keď chcel byť niekto vo vláde nasledujúcej, tak dal čo najviac," dodal.
Dôkazy nezverejnil
Dôkazy v podobe fotografií či zvukových nahrávok Tanko nepredložil, hoci to pôvodne plánoval. Nechcel tiež povedať, ktoré politické strany hlasy kupovali. "Boli aj politické strany, ktoré nenavštívili týchto Rómov," dodal.
Tanko odmietol označiť politické strany či zverejniť dôkazy v obave z fyzického násilia voči dobrovoľníkom, ktorí pomáhali získavať informácie o kontroverzných praktikách. "Nechcem, aby sa v tejto krajine niekomu niečo stalo. (...) Vystavil by som tým veľa ľudí nebezpečenstvu," vysvetlil.
Podozrenia zo sporného získavania rómskych hlasov sa objavili aj v predchádzajúcich parlamentných, krajských či komunálnych voľbách. Polícia sa po vlaňajších župných voľbách zaoberala niekoľkými trestnými oznámeniami v tejto veci, napríklad v Levoči či Starej Ľubovni; kupovanie hlasov sa doteraz nedokázalo.