BRATISLAVA. Konferencia biskupov Slovenska (KBS) podporuje zachovanie krížov na európskych školách. Katolícki biskupi reagovali dnešným vyhlásením na spor medzi Talianskom a Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý označil krucifixy v talianskych štátnych školách za porušenie slobody náboženského vyznania. Verdikt vyvolal vlnu nevôle vo Vatikáne, Poľsku či Španielsku; Rím sa voči rozhodnutiu štrasburského súdu odvolal. Súd by mal o odvolaní rozhodnúť v blízkej budúcnosti.
Európsky súd pre ľudské práva svojím minuloročným rozsudkom vyhovel sťažnosti matky dvoch detí zo severu Talianska na školu, ktorá odmietla odstrániť z tried kríže. Španielska vláda zas pred časom údajne ohlásila prípravu zákona, na základe ktorého by mali byť zo štátnych škôl stiahnuté kríže.
"Prítomnosť kresťanských náboženských symbolov, a to predovšetkým kríža, odráža náboženské cítenie kresťanov všetkých vyznaní, ale nemá v úmysle ani nikoho vylučovať," píše sa v dnešnom vyhlásení KBS. Krucifix podľa katolíckych biskupov nevnucuje náboženstvo. "Vyjadruje najvyšší altruizmus a veľkodušnosť a pozýva k solidarite voči všetkým," uviedli.
KBS vyzvala na rešpektovanie osobitosti členských štátov Európskej únie aj v otázke používania náboženských symbolov. "V Európe nech sa aj naďalej rozvíja dialóg medzi náboženstvami a ľuďmi dobrej vôle, aby tento kontinent bol miestom slobody vyznania pre všetkých," uviedla KBS.
Aj slovenskí evanjelickí biskupi sa dnes postavili proti tomu, aby boli kríže na školách zakazované. "Symbol kríža má svoje nezastupiteľné miesto nielen v súkromnom živote veriacich, ale má svoje zmysluplné miesto aj vo verejných oblastiach života. Dôležité je, aby sa symbol kríža používal nie iba z mechanickej zotrvačnosti, ale s čím plnším pochopením jeho bohatého posolstva," uviedli vo vyhlásení pre novinárov.
Predchádzajúci slovenský parlament koncom minulého roka prijal vyhlásenie, ktorým odmietol verdikt štrasburského súdu. Jeho rozhodnutie označil za zásah do náboženských slobôd, nerešpektovanie kultúrneho dedičstva a histórie Európy. Odmietavo sa k nemu postavil aj poľský sejm.
Proti zákazu krížov na slovenských štátnych školách sa v januárovom prieskume agentúry Focus vyjadrili dve tretiny Slovákov. Štvrtina opýtaných, naopak, súhlasila s tým, aby v učebniach nemohli byť zavesené kríže.
Viac ako dve tretiny Slovákov sa hlásia podľa posledného sčítania ľudu z roku 2001 k rímskokatolíckemu náboženstvu. K evanjelickej cirkvi augsburského vyznania patrilo zhruba sedem percent obyvateľov Slovenska.