BRATISLAVA. Prispieť na pôžičku Grécku, zrušiť pokuty za porušovanie jazykového zákona a zlepšiť slovensko-maďarské vzťahy či vytvoriť nový typ slovenského diplomata. To je len niekoľko z odporúčaní pre novú slovenskú zahraničnú politiku na prvých sto dní novej vlády od autorov knihy Bruselenie valašiek.
Autori knihy
Jozef Bátora - UK v Bratislave
l Karel Hirman - Slov. inovačná
a energetická agentúraBalázs Jarábik - Pact, Inc
v Kyjeve a think-tank FRIDEJana Kobzová - think-tank
ECFRMilan Nič - nadácia Pontis
a think-tank ESITomáš Valášek - Centrum
pre európsku reformu
Pravicové strany, ktoré chcú vytvoriť novú vládu, si niekoľko myšlienok z knihy osvojili a autorom sľubujú, že hodnoty, ktoré im v zahraničnej politike doteraz chýbali, v nej pribudnú.
„Hodnotová, profesionálna a dôveryhodná" by mala byť zahraničná politika podľa Jána Figeľa, predsedu KDH. Čo z odporúčaní autorov knihy si KDH vezme za svoje, povedať nechcel. Nápad zrušiť ministerstvo zahraničných vecí, ktorý jeden z autorov spomenul v debate pri krste, sa Figeľovi nepozdáva.
SaS napríklad súhlasí, že nelogické tresty za jazyk treba pre zlepšenie slovensko-maďarských vzťahov zrušiť. Porozmýšľa aj nad návrhom ospravedlniť sa zbitej študentke Hedvige Malinovej, ktorú premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák nazvali klamárkou. Strana chce tiež venovať viac pozornosti Ukrajine a jej expert na zahraničie Juraj Droba si trúfa vymedziť sa proti krajinám, ktoré porušujú ľudské práva.
Rudolf Chmel, podpredseda Mosta-Híd, s mladými odborníkmi súhlasí takmer vo všetkom - prioritu dáva slovensko-maďarským vzťahom, zahlasoval by aj za pôžičku Grécku, posilňovať podľa neho treba spoluprácu Visegrádskej štvorky.
Milan Ježovica z SDKÚ síce v knižke našiel viacero „užitočných odporúčaní", ktoré to sú však nepovedal.
Autor: mk

Beata
Balogová
