BRATISLAVA. Najnavštevovanejšou krajinou "erasmovských" študentov Univerzity Komenského (UK) v Bratislave je Nemecko. Ako TASR informovala Andrea Kučerová z Oddelenia vzťahov s verejnosťou univerzity, za posledných 5 rokov tam vycestovalo viac ako 15 percent študentov, ktorí sa do programu zapojili.
Ďalšou často navštevovanou krajinou je Francúzsko, kde v posledných piatich rokoch absolvovalo študijný pobyt či stáž 14 percent študentov. Treťou najnavštevovanejšou krajinou je Španielsko, navštívilo ju necelých 12 percent študentov. Päticu krajín s najvyššou študentskou mobilitou na UK uzatvárajú Rakúsko a Portugalsko.
Študenti UK strávia v zahraničí v priemere 4,5 mesiaca. Zahraničná stáž či štúdium v rámci programu Erasmus najviac láka študentov 2. a 3. ročníkov bakalárskeho štúdia a 1. a 2. ročníkov magisterského štúdia. V posledných rokoch však narastá aj počet záujemcov z radov doktorandov.
Stúpajúci záujem študentov UK o študijný pobyt či stáž v zahraničí potvrdzujú aj štatistiky. Kým v "pilotnom" ročníku 1998/1999 vycestovalo za hranice 36 študentov UK, v roku 2008/2009 bol ich počet viac ako 14-násobný, t.j. 506 študentov.
Podľa Petra Osuského, prorektora UK pre medzinárodné vzťahy, chce univerzita podporiť čo najviac záujemcov o študijný pobyt. Limitujú ich však finančné zdroje, ktoré prideľuje EÚ prostredníctvom Národnej agentúry Programu celoživotného vzdelávania.
"Mrzí nás, že v tomto roku sme dostali menej financií, ako sme očakávali v súvislosti s dlhodobo deklarovaným zámerom EÚ zvyšovať počty mobilít v rámci programu Erasmus. Tohtoročný pokles, rezultujúci okrem iného i z nejasného mechanizmu prideľovania financií Národnou agentúrou, zníži počet študentov, ktorých budeme môcť vyslať. Už vlani sme museli program značne finančne podporiť z vlastných zdrojov," skonštatoval Osuský.
Program LLP/Erasmus (Lifelong Learning Program / Erasmus) je programom Európskej únie na podporu projektov v oblasti vzdelávania a vedy. UK sa do neho zapája od akademického roka 1998/1999.