BRATISLAVA. Koniec najznámejšieho moderátora talkshow Larryho Kinga prišiel nečakane. Televízia CNN oznámila, že na jeseň ho nahradí Brit Piers Morgan.
Moderátor, známy aj svojimi siedmimi manželstvami, pritom len nedávno pri oslave svojich sedemdesiatych narodenín hovoril, ako bude pokračovať. Do dôchodku sa nechystal prinajmenšom do roku 2011, dokedy mal platnú zmluvu.
CNN však nechcela čakať. Sledovanosť Kingovho programu klesla za posledný rok o 40 percent. Dôvodov je viac – pokles sledovanosti samotnej televízie, nástup mladých moderátorov z konkurenčných médií, ako sú Sean Hannity z Fox News a Rachel Maddowová z MSNBC, kam prechádzajú najmä mladí diváci. Zavážiť malo aj opotrebovanie – šou sa vysiela každý pracovný deň večer.
Prežitý štýl?
Prečo? Tak znie Kingova tradičná otázka. Mnohým sa jeho štýl javí byť prežitý. „Larry King má ohromné miesto v dejinách káblových spravodajských staníc, ale možno nie také pevné miesto v ich dnešnej podobe,“ povedal podľa ČTK Steven Farella z reklamnej agentúry TargetCast TCM.
Late night show Larry King Live vysiela CNN nepretržite od roku 1985. Moderátor mal v štúdiu všetkých amerických prezidentov, ich manželky, hviezdy šoubiznisu, športu, aj politiky. Medzi nimi bol v roku 2001 aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Slovensko sa baví inak
Pripravovať dobrú late night show nie je jednoduché. Moderátor nemusí len pohotovo reagovať na odpovede, ale očakáva sa od neho, že bude aj zábavný. Pokusov na Slovensku bolo viac. Svojich divákov mal Milan Markovič, a niekoľko mesiacov sa o šou pokúšal aj Andy Kraus.
„Na to, aby človek mohol robiť tento formát, musí byť divákmi trošku inak vnímaný. V tom období som robil aj Hurikán a jeden večer som sa plieskal v teplákoch o zem ako maďarský raper a na druhý deň som chcel spovedať, aj tak trošku seriózne, hostí v talkshow. Toto mi určite nepomohlo,“ povedal Kraus pred dvomi rokmi pre Moment.
Známy moderátor Jan Kraus sa u nás stretol s výrazne menším záujmom než v Česku. Slovenský divák má iný vkus, žiadaná je skôr zábava estrádneho typu, čo vidno na úspechu repríz relácií Senzi Senzus, Drišlakovín či veľkých tanečných a speváckych šou.
Hudákovo Bez potlesku
Talkšou so živou kapelou rozbieha na internete aj redaktor denníka SME Tomáš Hudák. V programe Bez potlesku už spovedal aktivistu Alojza Hlinu či publicistu a bývalého prezidentovho hovorcu Jána Füleho.
STV na Banášovú nemala peniaze, šla do Markízy
Prevahu mužov v late night show chce zlomiť Adela Banášová.
BRATISLAVA. Večerným talkshow sa doteraz v našich televíziách nedarilo. Milan Markovič, Richard Müller ani Jan Kraus nemali taký úspech, aby sa v prime time udržali. Teraz to skúsi Adela Banášová.
Ponuku dostala najskôr od Slovenskej televízie, ktorá niekoľko rokov ohlasovala talkshow Adela ako nosný formát, nakoniec však od programu upustila. „Dostali sme sa len k predbežným rozhovorom, ale vzhľadom na finančnú situáciu STV nie ďalej,“ povedal Martin Kontúr, PR manažér Jednotky.
Banášová a tím čakali podľa neho „nadštandardne dlho na pokračovanie rozhovorov, ale aj napriek tomu sme dohodu nemohli uzavrieť“.
Neschopnosť STV spustiť projekt využila Markíza. Reláciu s Banášovou už pripravuje, príde s ňou pravdepodobne na jeseň. „Poverený tím dolaďuje lokácie, štruktúru a témy talkshow. Architekti, ktorí navrhli aj scénu Česko–slovenskej SuperStar, pracujú na návrhu scény,“ povedala PR manažérka televízie Miroslava Labašová.
Režisérom bude opäť Peter Núňez, známy aj z projektu SuperStar, hlavným kameramanom Vlado Valko a kreatívnym producentom Gabriela Drobová. Spolupracovať s televíziou bude aj herec a scenárista Daniel Dangl.
Na otázky, ako bude šou vyzerať, kedy a ako často ju budú vysielať, neodpovedali televízia ani Adela Banášová.
(hr)
Kraus: Late night ešte žiadna žena nezvládla
Aj Česká televízia mala svojho Larryho Kinga. JAN KRAUS však nedávno odmietol pokračovať v spolupráci. V minulosti mal talkshow aj na Joj.
Máte skúsenosti so slovenským aj českým publikom. Má u nás talkshow šancu na dlhodobý úspech?
„Každá talkshow, ktorá je robená dobre, má šancu. Je rozdiel medzi dennou a late night show. Rovnako, ako je rozdiel viesť talkshow a moderovať udalosť. V takej show ste udalosťou vy a hosť. Česi a Slováci sa ako publikum mierne líšia. V tom je to napínavé. Pri publiku aj tak nikdy nič nemáte isté. To je tá krása – len hra s neistotou, občasný zásah, ktorý prekvapí milo i vás.“
Myslíte si, že Adela má predpoklady, aby formát večernej talkshow zvládla?
„To neviem. Ja som to pred Uvoľnite sa, prosím skúšal párkrát v divadle, predtým som niekoľko rokov robil iné talkshow – a aj tak som to nevedel. Vo svojom odbore je Adela výborná, ale talkshow je niečo iné. A treba dodať, že skúsiť sa to dá len raz.“
Program majú vysielať tri alebo štyrikrát týždenne, večer alebo v noci.
„Do toho by som nešiel. Som občas 'posera'. Nemám rád zadania, kde sa obávam, že nie je šanca vyhrať. Ale keď Adela zvládne late night show, bude prvou ženou na svete, ktorá to bude robiť. Je to odbor, kde je zatiaľ nulová emancipácia. Najslávnejšia Oprah robí celkom iný typ dennej show.“
Ako vyzerala vaša príprava na vystúpenie?
„Dôležitých je minulých tridsať rokov. Pár dní pred tým – bezvýznamná rutina – štúdium rešerší – ktoré sú potom v show väčšinou nanič.“
Aký tím vám pomáhal?
„Tím je dôležitý. U nás väčšinou skromný – a je vec talkmastra, ako si ho zostaví. Môj tvorí asi päť ľudí. V šoubiznise musíte vedieť pracovať i so sebou samým, ako s artiklom. Je to zvláštne, ale musíte sa vedieť na seba pozerať tiež ako na produkt. Potom si vás s rovnakým záujmom prezerá aj váš psychiater.“
Čo vám dali vaše talkshow?
„Late night show je moja láska. Ostatné bol nácvik.“
Akých hostí ste mali najradšej?
„Zábavných. Pre publikum, alebo aspoň pre mňa. A vážené osobnosti, ktoré by sa inak so mnou ani nebavili.“
(hr)

Beata
Balogová
