SME

Extrémisti valcovali pri osadách

V obciach, pri ktorých žijú väčšie skupiny Rómov, by sa extrémisti pohodlne dostali do parlamentu.

S extrémizmom to skúšal aj kandidát SNS Martin Píry (vľavo). V parlamente nie je.S extrémizmom to skúšal aj kandidát SNS Martin Píry (vľavo). V parlamente nie je. (Zdroj: ĆTK)

BRATISLAVA. Život na hranici rómskej osady vedie k extrémnym riešeniam. Obyvatelia dedín, ktoré susedia s rómskymi osadami, by do parlamentu poslali aj extrémistu Mariána Kotlebu. Silnejší by bol aj Ján Slota. SNS a Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) tam dosiahli dvoj­ až trojnásobne viac, než mali na okresnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uverili silným rečiam

Starostovia tvrdia, že obyvatelia uverili, že ĽSNS vyrieši rómsky problém. „Je to pre vysokú nezamestnanosť a vzťah medzi majoritou a minoritou,“ vysvetľuje Miroslav Blišťan, starosta obce Rudňany, výsledok vyše trinásť percent pre kotlebovcov. V okrese získali 4,5 percenta. ĽSNS podľa starostu volili najmä tí, ktorí v marci prišli na míting strany v obci.

SkryťVypnúť reklamu

Z vyše tritisíc obyvateľov sa na ňom zúčastnilo tristo, Kotlebu vo voľbách podporilo 111 miestnych. SNS dostala ďalších 49 hlasov. Takmer polovica obyvateľov sú Rómovia.

Úsilie extrémistov nebolo márne, komentuje Peter Milčák.

„Ak polícia nevie urobiť poriadky, tak potom uznávajú tých ľudí, ktorí dokážu urobiť to, čo nedokáže urobiť štát,“ vysvetľuje Alojz Vdovjak, starosta obce Rakúsy v Kežmarskom okrese, úspech kotlebovcov. V Rakúsoch získala ĽSNS takmer osem percent hlasov napriek tomu, že v nej nemala míting. Starosta si myslí, že ich volili najmä mladí ľudia.

Vdovjak pripúšťa, že v dedine je medzi majoritou a Rómami napätie. V porovnaní s inými dedinami je však podľa neho situácia pokojná. „U nás psy strážia ľudí, nie ľudia psy.“ V celom okrese Kežmarok získala ĽSNS takmer o tri percentá menej ako v Rakúsoch.

SkryťVypnúť reklamu

Bodovala aj SNS

Nad desať percent mal Kotleba aj v Žehre. Silný bol tiež v Richnave, Heľpe a Šarišských Michaľanoch, kde pred rokom extrémisti zaútočili na políciu.

V dedinách s osadami zabrala aj SNS, najmä na západnom Slovensku. V obci Blatné a Plaveckom Štvrtku získala SNS oveľa viac ako celoslovenských päť percent.

Výsledky pri osadách

Letanovce
V obci so spormi o výstavbu sociálnych bytov pre Rómov z osady Letanovský Mlyn extrémisti výrazne nebodovali. Úspešnejšia bola len SNS s vyše šietimi percentami. Voľby vyhralo KDH – 30 percent.

Plavecký Štvrtok
Dedina má najväčšiu rómsku osadu na západnom Slovensku, výraznejšie tam bodovala taktiež SNS. Oproti okresnému priemeru pre národniarov na úrovni štyri a pol percenta, získala SNS v obci takmer deväť percent.

SkryťVypnúť reklamu

Strana sa v obci angažovala najmä pri spore o čierne stavby v osade. Chatrče tam stoja na cudzích pozemkoch bez stavebného povolenia a dokonca na plynových rozvodoch. SNS lobuje za bagre a zrovnanie osady so zemou.

Ostrovany
V obci v Sabinovskom okrese postavili betónový múr, ktorý od jej obyvateľov oddelil rómsku osadu. Kotleba tam získal takmer sedem percent.

Žehra, Krompachy, Šarišské Michaľany
Kotlebova ĽSNS mala v týchto troch obciach míting a získala tam nadpriemerne veľa hlasov. V Žehre takmer 12 percent, v Krompachoch deväť a v Michaľanoch sedem. Mítingy sa nezaobišli bez potýčok s políciou, miestni Rómov obviňujú z lúpeží a dokonca z vrážd.

Heľpa
V obci, kde žije zhruba sto Rómov, získal Kotleba vyše sedem percent. Ide o jeden z najlepších výsledkov tejto strany na Horehroní.

SkryťVypnúť reklamu

(jkr)

Rómovia predali svoj hlas. Nepovedia komu

Únia Rómov chce zmenu volebného zákona. Dôkazy o kupovaní si necháva pre seba.

BRATISLAVA. Hlasy Rómov boli aj v týchto voľbách na predaj. Únia Rómov Slovenska je presvedčená, že politické strany si ich kúpili tisícky. Najviac vraj na východnom a strednom Slovensku. Dôkazy však odmietli ukázať. Boja sa vraj fyzických útokov.

„Bola to Revúca, Banská Bystrica, Košice, Spišská Nová Ves, Prešov a Trenčín,“ hovorí predseda únie František Tanko. Cena jedného hlasu sa podľa jeho kolegyne Petry Kamenárovej pohybovala v rozmedzí od troch do desiatich eur.

Najmä v osadách sa zopakoval model známy už z predchádzajúcich volieb. Ten, kto platil, si voľbu Rómov kontroloval cez zvyšné volebné lístky, ktoré si odniesli z volebnej miestnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Únia Rómov chce aj preto od novej vlády zmenu volebného zákona. Kupovanie hlasov má byť trestným činom, vynášanie nepoužitých volebných lístkov z volebnej miestnosti zasa zakázané. Tanko nechcel byť konkrétny. Odmietol povedať, ktoré strany si Rómov kupovali. Tvrdil však, že nie všetky. Vypovedal už aj na Generálnej prokuratúre. Ani tam však nič konkrétne nepovedal.

Podozrenie z kupovania hlasov vo svojej obci má aj starosta Rakús Alojz Vdovjak. Vraj až nezvyčajne vysoko tam vyhralo HZDS. Získalo 39 percent hlasov. Starosta si kupovanie spája s návštevou predstaviteľov strany v rómskej osade. HZDS kupovanie hlasov odmieta.

V niektorých rómskych osadách na Spiši zasa výrazne uspel Most. Starosta jednej z nich však tvrdí, že Rómov presvedčilo to, že zástupcovia strany za nimi chodili osobne a ukázali, že aspoň niekto má o nich záujem.

SkryťVypnúť reklamu

(jkr)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu