BRATISLAVA. Predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Štefan Detvai po 20 rokoch končí vo funkcii, advokáti si do čela zvolili Tomáša Borca z Bratislavy. ČTK to dnes potvrdila hovorkyňa SAK Nadežda Ondrišová. Nové predsedníctvo, ktoré Borca vybralo jednomyseľne, si advokáti vybrali koncom minulého týždňa na celoslovenskej konferencii v Bratislave. Výber nového vedenia sprevádzala búrlivá atmosféra.
"Už skutočne po 20 rokoch, čo robím predsedu, som z toho unavený. Pre mňa je to skôr úľava, pretože nebudem mať žiadne starosti a problémy," povedal ČTK Detvai. Komoru viedol od čias jej novodobého vzniku, v poslednom hlasovaní ho však už nezvolili ani do predsedníctva.
Podľa neho bude musieť nové predsedníctvo riešiť hlavne dlhoročný problém s meškaním honorárov pre advokátov ex offo. Štát totiž advokátom, ktorých platí namiesto ich nemajetných klientov, dlží šesť miliónov eur. Detvai tiež očakáva, že nová vláda zmení viaceré zákony. Nový predseda, ktorý sa venuje hlavne obchodnému, občianskemu a pracovnému právu, tak bude musieť pri schvaľovaní zákonov hájiť záujmy advokátov a klientov.
Advokáti si nového predsedu zvolili už pred tromi rokmi, stal sa ním známy obhajca Ondrej Mularčík. Odstúpil však po tom, ako médiá informovali, že muž s rovnakým menom bol v minulosti príslušník komunistickej ŠtB. Funkcie sa vtedy opäť ujal Detvai, Mularčíka však do predsedníctva kolegovia poslali aj tentoraz.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 4906 advokátov, komora združuje aj 1911 koncipientov. Na hlasovanie o novom predsedníctve prišlo v piatok do novej budovy Slovenského národného divadla 759 právnikov. Výber nového vedenia komory sprevádzala búrlivá diskusia. Advokáti totiž mali rôzny názor na to, koľko najúspešnejších nominantov má postúpiť do hlasovania o členoch predsedníctva.
Bývalé vedenie komory presadzovalo, aby sa vyberalo zo širšej zostavy, štvornásobku miest v predsedníctve. Cieľom údajne malo byť, aby si viacerí bývalí členovia predsedníctva udržali svoje posty, keďže sa neocitli v užšom výbere. Väčšina z prítomných advokátov potom odhlasovala, aby sa vyberalo z trojnásobku voľných miest a až na dve výnimky celé deväťčlenné vedenie vymenila. Zostal v ňom len bývalý právnik šéfa skrachovanej nebankovky Drukos Františka Mojžiša Ľubomír Hrežďovič a novozvolený poslanec KDH Radoslav Procházka.
Niektorí advokáti s tým neboli spokojní, preto padali aj hrozby, že hlasovanie bude napadnuté na súde. Advokát Ľubomír Hlbočan, známy obhajovaním bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu, dokonca žiadal, aby konferencia bola zrušená.