BRATISLAVA. Jesenné komunálne voľby. Tak znie nové zaklínadlo HZDS a SMK, ktoré po dlhých rokoch opustili parlament. Nekončíme, odkazovali voličom aj členom po porážke Vladimír Mečiar aj Pál Csáky. Ako strany uspeli – počet starostov/podiel:V koalíciách
Politici SMK i HZDS sa spoliehajú najmä na to, že miestne voľby sú „o inom“ ako parlamentné. „Najmä na dedinách je to o ľuďoch a nie o stranách,“ nádeja sa Vojtech Čičmanec, starosta Kocurian z HZDS. „Aj v menších mestách, kde sa ľudia dobre poznajú, sa nevolí podľa farby strán, ale podľa ľudí, ktorí kandidujú,“ vraví aj vicperimátor Štúrova za SMK Rudolf Szép.
Doteraz patrili k špičke
V komunálnych voľbách v roku 2006 patrili HZDS i SMK medzi najúspešnejších. SMK získala samostatne po Smere druhý najväčší počet starostov, HZDS tretí. Mali najväčší podiel šéfov samospráv aj na aktuálnych kandidátkach do parlamentu, za HZDS kandidovalo až 23 primátorov, viceprimátorov a starostov, za SMK 18.
Komunálne voľby 2006
Smer: 419 / 14,43 %
SMK: 215 / 7,40 %
HZDS: 212 / 7,30 %
KDH: 162 / 5,58 %
SDKÚ: 129 / 4,44 %
SNS: 85 / 2,92 %
Smer-HZDS-SNS: 197 / 6,78 %
SDKÚ-KDH: 69 / 2,37 %
Smer-HZDS: 68 / 2,34 %
Smer-SNS: 54 / 1,86 %
HZDS-SNS: 44 / 1,51 %
„Vzhľadom na to, že sme neboli úspešní vo voľbách do parlamentu, snažíme sa ťažisko preniesť na voľby komunálne. Naše ambície sú obhájiť výsledok spred štyroch rokov,“ vraví exposlanec HZDS Ján Kovarčík.
„Budeme mať viac času komunikovať s našimi kandidátmi a pomôcť im v profesionálnej a odbornej príprave. Optimálny by bol výsledok ako pred štyrmi rokmi,“ hovorí aj exposlanec SMK József Berényi. Maximálne pripúšťa „mierny prepad“.
Analytici veľké šance na obhájenie výsledkov týmto stranám nedávajú. O čosi lepšie je na tom podľa nich SMK, ktorá má na juhu Slovenska dobre vybudované štruktúry.
„Pre stranu je dôležité, aby bola spojená s najvyššími mocenskými štruktúrami, ktorými sú parlament a výkonná moc. Nie je to len o prístupe k finančným zdrojom, ale aj o sociálnych sieťach, lepšie sa vybavujú veci, keď máte ľudí na rôznych pozíciách,“ hovorí sociológ agentúry Focus Martin Slosiarik.
Časť starostov blízkych SMK sa preto podľa neho môže pred komunálnymi voľbami primknúť k Mostu. „Nevidím to však na mohutný prepad.“
Na milosť
Horšie je na tom HZDS, ktorá voličov stráca každými ďalšími voľbami. „HZDS je strana úpadku a jej výsledok v komunálnych voľbách bude veľmi závisieť od toho, do akej miery ju Smer zoberie na milosť,“ odhaduje analytik agentúry Polis Ján Baránek.
Pripomína vlaňajšie župné voľby, v ktorých Smer vytvoril koalíciu s HZDS takmer vo všetkých krajoch. HZDS aj vďaka tomu získalo 40 zo 408 regionálnych poslancov. Ak budú v mestách a obciach stáť proti sebe kandidáti Smeru a HZDS, voliči sa podľa Baránka „priklonia k silnejšiemu“.
Aj SMK získala v župných voľbách 40 poslancov a prevalcovala Most s troma získanými mandátmi. S porážkou SMK by podľa Baránka Most nemal rátať ani na miestnej úrovni, kde sa na rozdiel od parlamentných volieb „nemôže oprieť o takú podporu slovenského voliča“.

Beata
Balogová
