Arcibiskup svojho predchodcu podržal. Vypovedal, že o podozrivých operáciách netuší.
Pôvodnú správu sme nahradili textom z tlačeného vydania denníka SMEo 18:00.
BRATISLAVA. Čo sa dialo za čias Jána Sokola s cirkevnými miliónmi v Bratislavsko-trnavskej arcidiecéze nie je jasnejšie ani po včerajšej výpovedi najvyššieho katolíckeho predstaveného na Slovensku a bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského.
Prišiel ako svedok
Zvolenský vypovedal na Okresnom súde v Trnave ako svedok v spore Sokola s časopisom .týždeň. Sokol žiada ospravedlnenie a 50tisíc eur za vlaňajšie články, podľa ktorých na účet bývalého agenta ŠtB Štefana Náhlika postupne previedol až pol miliardy korún. Peniaze údajne pochádzali z predaja cirkevných pozemkov.
Kým Sokolov nástupca trnavský arcibiskup Robert Bezák minulý mesiac na súde naznačil, že Sokol disponoval aj účtami mimo oficiálneho účtovníctva arcidiecézy, Zvolenský včera odpovedal na otázky iba všeobecne: nevie, nepamätá si.
Zvolenský na prelome tisícročí, keď sa sporné prevody podľa článkov diali, slúžil pod Sokolom ako súdny vikár. Riaditeľom správy majetku arcidiecézy sa stal až neskôr, o transakciách sa vraj len dočítal z médií.
Autori článkov včera potvrdili, že prvotným zdrojom informácie bol exposlanec parlamentu František Mikloško. Informácie mal údajne priamo od pracovníka banky. Podozrivé transakcie vraj potvrdili aj ďalšie dva zdroje z cirkevného prostredia, tiež bez písomných dôkazov. Identitu zdrojov novinári na ich žiadosť prezradiť odmietli.
Vychádzajú z klebiet
„Nemajú ani jeden podklad, vychádzajú z obyčajných klebiet," reagoval Sokolov obhajca Ján Čarnogurský mladší. „Silne pochybujem, že existujú tieto ďalšie dva zdroje z cirkevného prostredia."
Súdu predložil aj zmluvy, ktoré podľa neho dokazujú, že cirkev predala Tescu pozemky za „podstatne nižšiu sumu". Zmluvy označil za obchodné tajomstvo a požiadal súd, aby s nimi nebola oboznámená verejnosť.
Advokát .týždňa Roman Kvasnica zdôraznil, že o účtovníctvo pod Sokolovým vedením sa zaujímali daňový úrad aj polícia. Podozrivé operácie medzi Sokolom a Náhlikom by podľa neho mohol ozrejmiť aj bývalý vyšetrovateľ finančnej polície, ktorý vraj prípad prešetroval. Obhajoba sa však k nemu nevie dopátrať, keďže už pracuje v „spravodajských službách".
Pojednávanie bude pokračovať v septembri aj s viacerými zamestnancami arcidiecézy. Súd sa pokúsi predvolať aj Náhlika.

Beata
Balogová
