SME

Borec: Advokáti štrajkovať nebudú, meškanie honorárov treba riešiť

Advokáti nebudú štrajkovať pre meškanie honorárov, ktoré im dlží štát za obhajobu nemajetných klientov. Novinárom to dnes povedal nový predseda Slovenskej advokátskej komory Tomáš Borec.

BRATISLAVA. Advokáti nebudú štrajkovať pre meškanie honorárov, ktoré im dlží štát za obhajobu nemajetných klientov. Novinárom to dnes povedal nový predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec. Novú vládu však bude žiadať, aby tieto peniaze rýchlo vyplatila. Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 4906 advokátov, z nich služby ex offo, teda na náklady štátu, poskytuje 2118.

Štát dlží advokátom asi šesť miliónov eur, pričom niektoré záväzky sú aj spred mnohých rokov, keďže dostatok peňazí doposiaľ nenašli viaceré vlády. Problém sa podľa Borca vyhrotil hlavne pre advokátov z menších miest a vidieka, kde nemajú iné príjmy. "Je to pre nich vyslovene existenčná otázka," povedal Borec.

SkryťVypnúť reklamu

Na minulotýždňovej celoslovenskej konferencii advokátov ho kolegovia zaviazali, aby meškanie honorárov riešil prioritne. Ministerstvo spravodlivosti už v minulosti uviedlo, že v rozpočte nemá dosť peňazí, keďže musí hlavne zabezpečiť chod súdov. Nový predseda SAK bude žiadať, aby peniaze boli vyčlenené. "Aby prostriedky boli účelovo viazané (...) skutočne len na účel obhajoby vo veciach ex offo," uviedol.

Advokátom, ktorých obvineným pridelí štát, meškajú nielen platby za hodiny strávené na súdoch, ale napríklad aj náhrady cestovného na pojednávania či do väzníc. Bývalý šéf komory Štefan Detvai preto dokonca hrozil, že obhajcovia vstúpia do štrajku. Nový predseda to však odmietol. "Advokáti, sú garantmi zabezpečenia ústavného práva občanov na obhajobu," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Náklady na obhajobu má podľa zákona aj tak platiť trestanec. Štát mu v podstate peniaze len požičiava a po skončení procesu ich súdy od odsúdených aj vymáhajú. Zväčša sa im to však nepodarí.

Podobné problémy majú aj v susednom Česku. Advokátom ex offo však platia samotné súdy z peňazí ministerstva spravodlivosti. Niektoré súdy dokonca pre dlhy advokátom ohrozujú aj exekúcie, čo na Slovensku nie je možné.

Od nového ministra spravodlivosti bude Borec žiadať aj zvýšenie taríf pre advokátov. Súčasné vedenie ministerstva ich od 1. júna znížilo tak, aby si právnika vraj mohli dovoliť aj sociálne slabší. Podľa Borca sú však nové tarify neprimerané práci, ktorú advokát odvedie.

Tomáš Borec, ktorý sa špecializuje na internetové právo, sľubuje, že v komore sa bude komunikovať moderne. "Pred pol, trištvrte rokom som bol oslovený viacerými kolegami, hlavne mladšími, či by som nemal záujem sa nejakým spôsobom zúčastniť na snahe začať viesť túto komoru nejakým moderným smerom, vykonať nejaké zmeny," vysvetlil svoju motiváciu kandidovať do predsedníctva komory Borec, ktorý sa stal v sobotu hlasovaním predsedníctva jeho šéfom.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojom programe má plán zmeny poškodeného imidžu advokátov. "Advokát nie je osoba, ktorá súhlasí s tým, čo ten človek (klient v trestnoprávnom konaní) urobil, prípadne mu nejakým spôsobom nadržiava, to je zažitá predstava, ktorá ma mrzí a bol by som rád, keby sa nám to podarilo vo verejnosti nejako zmeniť," uviedol Borec.

Upozorňuje, že advokát má v trestnoprávnom konaní chrániť zákonné práva klienta. V programe má aj zavedenie, resp. zlepšenie lobbingu v záujme presadzovania návrhov komory či začatie práce na novom znení zákona o advokácii. Borec hovorí, že sú aj za každú zmenu, ktorá napomôže vykonateľnosti práva a zrýchleniu súdnych procesov.

Podľa Borca nie je cieľom advokáta súdne procesy preťahovať.

"To je ilúzia, pretože každý advokát, ktorý rád vykonáva svoju prácu, je spokojný, keď sú rozhodnutia súdov čo najviac zjednotené, keď nerozhoduje jeden o tej istej veci inak ako druhý súd, keď konanie je svižné a efektívne," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Pripúšťa, že niektorí klienti chcú predlžovať konanie. Vo všeobecnosti je však trend, teda aspoň medzi tými advokátmi, ktorých on dobre pozná, že by chceli, keby sa zefektívnilo a zmodernizovalo konanie. Na prieťahy má podľa neho recept samotný súd. "Existuje inštitút náhradného obhajcu, ktorý pokiaľ budú súdy využívať, tak by nemalo k tomuto problému dochádzať," vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 173
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 080
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 226
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu