SME

Čo s Dunajom do Budapešti povieme budúci rok

Slovensko vypracuje podklady pre spoločné slovensko-maďarské strategické environmentálne posudzovanie rôznych variantov využitia Dunaja v úseku Bratislava-Budapešť.

BRATISLAVA. Slovensko vypracuje podklady pre spoločné slovensko-maďarské strategické environmentálne posudzovanie rôznych variantov riešenia využitia Dunaja v úseku Bratislava-Budapešť do konca budúceho roka. Pôvodne mali byť hotové už vlani. Spracovanie materiálov doposiaľ brzdil nedostatok finančných prostriedkov, ako však dnes pre TASR objasnil splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel (SVD) Gabčíkovo-Nagymaros Gabriel Jenčík, príprava materiálu je už zazmluvnená a maďarská strana bola informovaná, že do konca roka 2011 ju Slovensko s ním oboznámi.

SkryťVypnúť reklamu

"Od toho očakávame, že sa konečne na maďarskej strane v určitom slova zmysle prekonajú tie ich animozity voči vodnému dielu Nagymaros, voči vzdutiu a voči pôvodnému vodohospodárskemu riešeniu," konštatoval Jenčík. Podľa jeho slov by materiál mohol ukázať, že Nagymaros, respektíve vodné dielo v inom profile je užitočné, napĺňa všetky ciele zmluvy a prispieva k spolupráci a susedskému porozumeniu medzi oboma krajinami. Dokument by tiež mal poskytnúť odbornú vedecko-technickú základňu pre ďalšiu diskusiu. V prípade, že to bude potrebné, SR posudzovanie využije ako základ pre svoju obhajobu pred súdom v spore s Maďarskom.

Vypracovaním SEA vládne delegácie oboch strán vlani podmienili pozastavenie rokovaní o návrhu dočasnej dohody, ktorú predložilo Slovensko v decembri 2006. Dočasná dohoda mala za cieľ vytvoriť časový priestor na hľadanie prijateľného optimálneho riešenia a nastoliť právny stav pri prevádzke vodného diela Gabčíkovo a plnení záväzkov Maďarska vyplývajúcich preň z medzištátnej zmluvy z roku 1977.

SkryťVypnúť reklamu

Podklady majú ponúknuť riešenia pre oblasť Malého Žitného ostrova, ako aj oblasti od obce Sap až po Budapešť. Riešenia na dosiahnutie dobrého stavu v spomínaných oblastiach sa rozchádzajú. Zatiaľ čo slovenská strana je toho názoru, že dobrý stav životného prostredia sa dá dosiahnuť zvýšením vodnej hladiny v starom toku Dunaja a v jeho ramenách, Maďarsko presadzuje iba zvýšenie prietoku do starého koryta Dunaja na úkor prevádzky VD Gabčíkovo. Slovensko je presvedčené, že ani prepúšťanie celého prietoku vody do starého koryta Dunaja by nevyriešilo problémy v oblasti.

Podľa spoločného harmonogramu výstavby SVD Gabčíkovo - Nagymaros sa mala Vodná elektráreň Gabčíkovo uviesť do prevádzky v roku 1992 a Vodná elektráreň Nagymaros o rok neskôr. Slovensko svoje záväzky zo zmluvy z roku 1977 a termín uvedenia do prevádzky dodržalo, na rozdiel od Maďarska, ktoré výstavbu VD Nagymaros odmietlo a stále odmieta. Tieto svoje kroky zdôvodňuje obavami zo zlých ekologických dopadov. Slovensko na základe výsledkov 15-ročného spoločného monitorovania s maďarskými odborníkmi argumentuje pozitívnymi vplyvmi dostavby celej sústavy vodných diel na životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 875
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 793
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 860
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 400
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 232
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 722
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 275
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 897
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu