BRATISLAVA. Pravica na Slovensku ide opačným smerom ako v Česku. Kým česká pravicová vláda zavádza školné za denné štúdium, slovenská koalícia sa chystá rušiť aj niektoré doterajšie poplatky.
„Za súbežné štúdium na dvoch školách sa platiť nebude. V tomto je zhoda," povedala Tatiana Rosová z SDKÚ.
Vysoké školy teda nebudú môcť vyberať peniaze od študentov, ktorí chodia na viac študijných odborov.
KDH sa pridalo
Okrem rušenia niektorých poplatkov sa pravicové strany podľa zdroja z rokovaní zhodli aj na prísnejších trestoch za čierne školné. „Možno to nebude priamo v programe, ale v tomto volebnom období chceme problém riešiť," dodala Rosová.
Za trest pre šikovných študentov považuje povinnosť platiť školné za druhý odbor aj KDH. „Treba odstrániť to, čo je nespravodlivé," povedala Jana Žitňanská, ktorá v KDH zodpovedá za školstvo.
Čierne školné? Trestný čin
Novým ministrom školstva sa má stať ekonóm Eugen Jurzycza z SDKÚ. K rušeniu školného sa vyjadriť nechcel, odvolal sa na informačné embargo novej koalície. Naznačil, že chce prísnejšie postihovať nezákonné školné.
Výber nelegálnych poplatkov má byť podľa SDKÚ trestným činom. „Podobne ako pri úplatkoch by sa ho dopustil každý zúčastnený," myslí si Rosová.
Študentka: Bolo to nefér
Okolo 700 eur (20tisíc korún) ročne platila Miroslava Petáková, ktorá študovala súbežne žurnalistiku a angličtinu na Katolíckej univerzite v Ružomberku. „Bola som v druhom ročníku, keď zaviedli platenie a bolo to nefér. Ako denný študent som si nemala kedy privyrobiť."
Tento týždeň promovala a nemá pocit, že druhý odbor bol nadštandard, za ktorý si mala platiť. „Keď to študentovi nerobí problémy, nepredlžuje si štúdium a neopakuje skúšky, prečo by nemohol chodiť na dva odbory?" pýta sa.
Rektor nesúhlasí
Na Slovensku je asi 200tisíc študentov. Podpredseda Slovenskej rektorskej konferencie Ján Bujňák odhaduje, že dve školy študujú tisíce ľudí s humanitným zameraním.
„Neviem si predstaviť, že niekto študuje matematiku a ešte niečo iné. Je to len pre zberačov titulov, štát z toho nič nemá," zdôvodnil Bujňák, prečo je za zachovanie poplatkov. Prísnejšie tresty za nezákonné poplatky by však privítal. Tvrdí, že ich vyberá asi polovica škôl. „Doteraz sa nikomu nič nestalo. Bývalý rektor Trenčianskej univerzity Miroslav Mečár odkráčal s miliónmi a nikto ich ani späť nepýta."
Namiesto trestu zákazka
Ministerstvo školstva kontrolovalo pre podozrenie z nelegálneho postupu asi 20 škôl. Jeden z posledných prípadov bol na Prešovskej univerzite. Dvaja študenti tvrdili, že od nich škola vyberá peniaze cez neziskovku Erves. Vedie ich pritom ako neplatiacich, a dostáva teda aj príspevok od štátu.
Minister Ján Mikolaj nedávno povedal, že všetko bolo v poriadku. Šéf Ervesu Daniel Lajčin školné vysvetľoval tak, že študenti si platia za kurzy. „Umožňujeme širokej verejnosti rozšíriť si vedomosti," tvrdil.
Namiesto postihu dostal Lajčin od ministerstva zákazku. Jeho eseročka Dupres pripravuje za 2,2 milióna eur pre štát vzdelávacie programy.

Beata
Balogová
