BRATISLAVA. Pravicové strany pred voľbami tvrdili, že budú znižovať počty štátnych úradníkov. Ak sa bude šetriť, tak na úradníkoch nižšieho stupňa, politické nominácie zostanú a možno ich bude aj viac. Strany sa chystajú obsadiť pozície štátnych tajomníkov, pravdepodobne dvoch v každom rezorte. Ich zodpovednosť, hoci zastupujú ministra, sa v minulosti ukázala v praxi minimálna.
Štátni tajomníci
Za Ficovej vlády ich bolo 28.
Smer mal tajomníka
na každom ministerstve,s odmenami mal každý z nich mesačne zhruba 2500 eur,
k funkcii patril malý aparát
sekretariát a služobné auto.Pre vážny prešľap o funkciu
prišiel iba Marián Záhumenský zo Smeru na ministerstve
pôdohospodárstva.
Tajomníci samostatne rozhodovať nemôžu. Krížová kontrola nikdy nefungovala, za kauzy bol vždy zodpovedný minister z jednej strany, nie aj so svojím zástupcom z inej strany. Kým SaS, Most a KDH majú záujem o tajomníkov ako o „prostriedok krížovej kontroly", SDKÚ sa skôr pozdáva systém jednofarebných ministerstiev s jedným tajomníkom.
Dvojfarebné alebo trojfarebné rezorty
Model minister a štátny tajomník z jednej strany a druhý tajomník z inej strany považujú však za prijateľný a aj za pravdepodobný všetky strany.
Pravica úplne nevylučuje ani trojfarebný systém: minister z jednej strany a dvaja tajomníci, každý z inej strany. Zvýšenie počtu na troch štátnych tajomníkov, aby mali zástupcu všetci na všetkých ministerstvách, však pravdepodobný nie je.
Post štátneho tajomníka, ktorý je formálnou dvojkou ministerstva, je obvyklý aj v iných európskych krajinách. Hlavnou myšlienkou je, aby ministra v jeho neprítomnosti niekto zastupoval.
Štátny tajomník bez vplyvu
„Organizačná štruktúra bola stavaná tak, aby štátni tajomníci nemohli výrazne ovplyvňovať chod rezortu," hovoril po štyroch rokoch vo funkcii štátny tajomník ministerstva životného prostredia Jaroslav Jaduš (HZDS).
Ministerstvo pod kontrolou SNS malo v poslednom volebnom období škandál za škandálom a štátni tajomníci zo Smeru i z HZDS tvrdili, že im nemohli zabrániť.
Opačný prípad sa zasa traduje z čias ministrovania Jána Siteka (SNS) na obrane. V tom čase mal v rezorte podľa jeho vtedajších zamestnancov oveľa väčší vplyv štátny tajomník z HZDS Jozef Gajdoš.
Za vlády Smeru bolo vo funkcii 28 štátnych tajomníkov - na väčšine ministerstiev po dvoch, jedného malo len ministerstvo obrany a zdravotníctva. Smer bol štyri roky v pozícii „superstrany", keďže mal tajomníka na všetkých ministerstvách, na obrane mal dokonca jediného tajomníka i ministra. Na nefunkčnosť „krížovej kontroly" sa však napokon sťažovala aj Ficova strana.
Platy tajomníkov určuje minister, s odmenami sa pohybovali okolo 2500 až 2800 eur.

Beata
Balogová
