BRATISLAVA. Prioritou štyroch stredopravých strán pri vytváraní programu novej vlády budú konsolidácia verejných financií, reforma povinných odvodov, zmeny v súdnictve, boj proti korupcii či okamžitá pomoc obetiam povodní. Po zhruba desiatich hodinách rokovaní predstaviteľov SDKÚ-DS, SaS, KDH a strany Most-Híd to ohlásila volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová.
Strany sa naopak nezhodli na výhrade vo svedomí, vzťahu štátu a cirkví, registrovaných partnerstvách či dekriminalizácii marihuany, ani na zákone o menšinách. Tieto body podľa Radičovej nebudú vo vládnom programe.
"Hľadali sme to, čo nás spája a nie to, čo nás rozdeľuje. (...) Každý sa niečoho špecifického zriekol," tvrdila možná budúca premiérka Radičová. "Začnem tým, že sme sa snažili o maximálny kompromis, ale taký, ktorý ešte zachová tvár každej strane," komentoval rokovania líder Mostu-Híd Béla Bugár. Podrobnejšie informácie o základoch programu budú k dispozícii počas dneška.
O ministerstvách nerokovali
Vyjednávacie tímy podľa Radičovej v utorok nediskutovali o rozdelení postov v kabinete, mali by sa k tomu dostať dnes po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Na schôdzke chcú hlavu štátu informovať o dosiahnutej dohode; predtým má hlavu štátu navštíviť premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý ako predseda víťaznej strany v nedávnych voľbách dostal ako prvý možnosť pokúsiť sa o zostavenie vlády. Stredopravé strany, ktoré budú mať v 150-člennom parlamente 79 kresiel, však rokovania s Ficom odmietli.
Nová vláda sa bude musieť vysporiadať s veľkou dierou v štátnom rozpočte. Hospodárenie štátu podľa Radičovej skončí tento rok výrazne horšie než naplánovala dosluhujúca vláda. Radičová očakáva, že schodok verejných financií dosiahne najmenej sedem percent výkonu ekonomiky, doteraz vláda predpokladala deficit 5,5 percenta hrubého domáceho produktu.
Denník Sme dnes napísal, že ministerstvo financií v novej daňovej prognóze počíta s viac ako miliardovým výpadkom príjmov na daniach a odvodoch. Výpadky v rozpočte však štyri strany nechcú riešiť zvyšovaním daní, nepočítajú ani s privatizáciou napríklad bratislavského letiska či zadĺženého nákladného železničného prepravcu ZSSK Cargo. Plánujú presadiť vyššiu transparentnosť verejného obstarávania, ako aj úspory v štátnej a verejnej správe.
Do programových téz tvoriacej sa koalície sa dostala aj úprava zákona o štátnom občianstve. Dosluhujúca koalícia nedávno presadila, že Slováci po získaní občianstva iného štátu až na výnimky prídu o slovenské. Reagovala tým na kontroverzný maďarský zákon o dvojakom občianstve, ktorý umožní ľahšie získať občianstvo aj maďarskej menšine žijúcej na Slovensku.
Odvodový bonus sa pokúsia presadiť
Radikálna reforma sociálneho systému, takzvaný odvodový bonus, ktorý presadzovala SaS, by sa mala uskutočniť v prípade, že to dovolí stav verejných financií a neohrozí to sociálne slabšie skupiny, doplnila Radičová. Odvodový bonus predpokladá zjednotenie štátnych dávok a zjednodušenie systému odvodov. Zmeny v odvodoch by sa však podľa volebnej líderky SDKÚ-DS mali zrealizovať aj ešte pred prípadným zavedením odvodového bonusu. Meniť by sa mal i Zákonník práce.
Nastupujúca vládna koalícia sa v programe vyhne kontroverzným témam. Chýbať v ňom bude napríklad takzvaná výhrada vo svedomí, ktorá by mala naplniť už skôr uzatvorenú zmluvu s Vatikánom. Zásada by mohla napríklad umožniť lekárom nevykonávať interrupcie, zamestnanci by v prípade jej uplatnenia zase nemuseli pracovať v nedeľu. Na tejto otázke sa v roku 2006 pre spory SDKÚ-DS a KDH rozpadla vtedajšia reformná vláda.
Registrované partnerstvá musia počkať
Liberálna SaS do programu nepresadila napríklad svoju požiadavku na miernejšie postihovanie držby malého množstva marihuany, do základu programového vyhlásenia vlády sa nedostane ani otázka registrovaného partnerstva osôb rovnakého pohlavia. Kontroverzné témy by podľa Radičovej nemali strany presadzovať individuálne. "Je pevná dohoda a bude zakotvená v koaličnej dohode, že táto vláda (...) bude presadzovať to, čo je súčasťou programových téz a programového vyhlásenia vlády. Len to," vyhlásila Radičová.
Premiér a líder Smeru-SD Fico, ktorý sa po voľbách neúspešne pokúšal o vytvorenie dvojkoalície s väčšinou v parlamente, upozorňoval na rozdielne programy strán formujúcej sa koalície. Pripomenul, že naraziť na seba môžu najmä požiadavky konzervatívneho KDH a liberálnej SaS.
Cirkev verí, že Vatikán prejde novým parlamentom
Po parlamentných voľbách deklarovali podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Jozefa Kováčika všetky politické strany, že nemajú problém naplniť medzinárodné záväzky medzi Slovenskom a Svätou stolicou. „Tešíme sa, že chýbajúce zmluvy s Vatikánom nájdu širokú politickú podporu v novom parlamente,“ povedal dnes pre agentúru SITA Kováčik.
Základné témy programových téz podľa Ivety Radičovej
- Ochrana verejných financií
- Konsolidácia verejných financií
- Zastavenie zadĺžovania
- Boj proti korupcii a klientelizmu
- Zásadné zmeny v súdnictve
- Zrušenie a zúženie poslaneckej imunity len na výroky v parlamente
- Zlepšenie transparentnosti verejného obstarávania, verejnej kontroly všetkých verejných financií
- Veľké úspory v štátnej a verejnej správe
- Zlepšenie podmienok v tvorbe nových pracovných miest
- Rýchla a účinná pomoc obetiam povodní
- Zásadné opatrenia v oblasti odvodov
- Nebudeme zvyšovať dane, nebudeme zaťažovať občanov, ale pokúsime sa úspornými krokmi skonsolidovať stav vecí verejných

Beata
Balogová
