BRATISLAVA. Dosluhujúca vláda premiéra Roberta Fica (Smer) podá demisiu bezprostredne po skončení prvej schôdze nového parlamentu, ktorú prezident zvolá na 8. júla. „Pán prezident stanovil termín ustanovujúcej schôdze národnej rady na 8. júla," povedal dnes novinárom Fico po tom, čo prezidentovi vrátil poverenie zostaviť vládu.
Premiér dnes podľa očakávania priznal, že sa mu nepodarí sformovať nový kabinet. Predpokladá sa, že hlava štátu dá šancu volebnej líderke SDKÚ-DS Ivete Radičovej. Štyri stredopravé strany vrátane SDKÚ-DS získali v nedávnych voľbách väčšinu v parlamente a v utorok sa dohodli na základných bodoch vládneho programu.
Fico podá demisiu
Okamžite po ustanovujúcom zasadnutí podá vláda podľa Ústavy SR demisiu. Fico dnes požiadal ministrov, aby pripravili svoje rezorty na odovzdanie novému kabinetu. „Predpokladám, že budeme slušnejší ako oni boli pri pozvánke na rokovanie o zostavení vlády," povedal Fico a dodal, že rešpektuje volebný výsledok. „Predstava o zostavení silnej, stabilnej a sociálnej dvojkoalície sa nenaplnila," skonštatoval úradujúci premiér.
Fico sa mal pôvodne vyjadriť na brífingu, ten zrušil s odôvodnením, že svoje stanovisko prezentoval po zasadnutí kabinetu na Úrade vlády SR. Novinárom dal krátke vyhlásenie pri dverách Prezidentského paláca. Hlava štátu dnes popoludní ešte prijme lídrov opozičných strán SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd. Stredopravé strany v utorok predstavili programové tézy budúcej koalície.
Prezident Ivan Gašparovič poveril zostavením vlády predsedu Smeru-SD Roberta Fica ako víťaza volieb minulý pondelok 14. júna, čas mu dal do stredy 23. júna. Počas predchádzajúceho týždňa prezident postupne prijal predsedov všetkých politických strán, ktoré vo voľbách získali nad päť percent a dostali sa do nového parlamentu.
Štyri stredopravé subjekty SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd minulý utorok 15. júna podpísali deklaráciu o povolebnej spolupráci s cieľom zostaviť novú vládu. O dohode informovali listom i hlavu štátu. Lídri stredopravých strán odmietli Ficovo pozvanie na rokovania o novej koalícii. Napriek tomu, že sa s predsedom Smeru nik nestretol, Fico nevrátil Gašparovičovi poverenie a čakal na koniec formálnej lehoty.
Ľavicový Smer-SD, ktorý jasne vyhral nedávne parlamentné voľby, poslal minulý týždeň štyrom stredopravým stranám SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd pozvánku na rokovania o zostavení novej vlády. Strany, ktoré v 150-člennej Národnej rade získali 79 kresiel, však stretnutie odmietli.
Nová vláda rokovala do rána
Pravica sa dohaduje na vytvorení vlády sama - v noci na dnes jej lídri zverejnili základy programu budúceho kabinetu. SDKÚ-DS, SaS, KDH i Most-Híd sa už zhodli, že novou premiérkou by sa mala stať Radičová ako volebná líderka najsilnejšej zo štvorice stredopravých strán. Popoludní by predstavitelia týchto strán mali rokovať o personálnych otázkach nového kabinetu.
Poverenie zostavením vlády nie je v ústave zakotvené ani pre politikov záväzné, ide však o tradičný postup prezidentov po voľbách. Hlava štátu má kľúčovú úlohu najmä pri vymenovaní nového premiéra - pri výbere teoreticky nie je ničím viazaná. Na Slovensku sa však ešte v novodobej histórii nestalo, že by sa prezident bránil vymenovať za premiéra toho, koho si vybrala parlamentná väčšina.
Pravica si podelí ministerstvá
Rodiaca sa stredopravá koalícia sa dnes popoludní chystá otvoriť oficiálne rokovania o rozdelení postov vo vláde. Aj dnes v noci Iveta Radičová tvrdila, že delenie miest nie je pre túto koalíciu dôležité a preto sa najskôr zaoberali zhodou na programových tézach a nie rozdelení vládnych kresiel. Napriek tomu strany už o určitých miestach diskutovali. SDKÚ-DS má obsadiť post predsedu vlády. Spolu s ním aj rezort diplomacie, ktorý má viesť Mikuláš Dzurinda.
Modrí si podľa informácií z vnútra koalície nepustia ani ministerstvo financií, o ktoré mal eminentný záujem predseda SaS Richard Sulík. Šéfovať tomuto rezortu bude zrejme podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská má byť ministerkou spravodlivosti.
SaS tri posty, Most dva
SaS ako druhá najsilnejšia strana obsadí nie štyri, ale len tri posty. Koaličné strany totiž avizujú zrušenie postu vicepremiéra, ktorý nemá žiadne výrazné kompetencie. Ak by k tomu došlo, Mostu by zostali len dve vládne kreslá, čo avizoval cez víkend Sulík, ale predseda Mostu Béla Bugár to rázne odmietol. Kompenzáciou pre SaS, že bude mať o jedno vládne miesto menej, má byť pozícia predsedu parlamentu, ktorú by mal zastávať Richard Sulík, ale hovorí sa aj o Danielovi Krajcerovi.
Okrem toho nominanti SaS majú obsadiť ministerstvo práce a sociálnych vecí, na čele s Jozefom Mihálom, ale tiež aj rezort kultúry.
O predsedovi KDH Jánovi Figeľovi sa pôvodne uvažovalo ako o predsedovi NR SR. Po zúžení kabinetu však v strane hovoria, že poputuje do vlády. Mal by sa vraj stať ministrom vnútra, aj keď o túto pozíciu mal záujem Daniel Lipšic. Kresťanskí demokrati majú eminentný záujem o rezort dopravy. Zrejme im pripadne aj ministerstvo zdravotníctva, ktorému bude šéfovať podpredseda strany Ivan Uhliarik.
Strana Most bude mať vo vláde tri kreslá. Ministrom pôdohospodárstva má byť Zsolt Simon, ktorý rezortu už šéfoval v druhej Dzurindovej vláde. Mostu pripadne aj tradičné „maďarské“ ministerstvo a to životného prostredia. Na jeho čele by mal stáť László Solymos.