SME
Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia
AKTUALIZOVANÉ 20:01

Členovia formujúcej sa vlády prijali koaličnú zmluvu

O rozdelení kresiel v budúcom kabinete sa SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd zatiaľ nedohodli. Problémová je vraj asi tretina postov

Zrejme nová šéfka vlády.Zrejme nová šéfka vlády.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVAZástupcovia formujúcej sa stredopravej vlády sa dnes dohodli na znení koaličnej zmluvy. O výsledku niekoľkohodinového rokovania informovala volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová, ktorú popoludní prezident poveril zostavením vlády. Na rozdelení kresiel v budúcom kabinete sa SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd zatiaľ nedohodli. Problémová je vraj asi tretina postov; Radičová ich bližšie nekonkretizovala.

"Dnes sme odsúhlasili znenie koaličnej dohody, teda presné pravidlá ako budeme fungovať," povedala Radičová. Dokument napríklad určuje, ako sa budú schvaľovať zásadné rozhodnutia o zákonoch. "Čo má a čo nemá byť schvaľované koaličnou radou, (...), čo sa bude považovať za porušenie koaličnej dohody," dodala Radičová.

Poznamenala, že za porušenie koaličnej zmluvy bude možné považovať napríklad hlasovanie partnerov s opozíciou, pokiaľ sa na tom strany nedohodnú. Podľa dohody by sa mali pravidelne stretávať všetci poslanci za štyri vládne politické strany. Stredopravá koalícia má v 150-člennej Národnej rade 79 poslancov.

Pokračovať chcú zajtra

O rozdelení ministerských kresiel budú zástupcovia stredopravého kvarteta ďalej rokovať vo štvrtok. Jednotlivé strany už podľa Radičovej načrtli svoje predstavy a priority. "Zachytila som tam rovnaké priority (...) možno v nejakej tretine," zhodnotila.

Radičová upozornila, že o definitívom rozdelení postov v novovznikajúcom kabinete rozhodne to, či sa zachovaná post vicepremiéra pre ľudské práva a menšiny. "Pokiaľ podpredseda nemá reálne kompetencie, tak je to post pre post, ale zhodli sme sa i na tom, že s reálnymi kompetenciami a výkonom je to viac než dôležitý post," dodala. Stredopravé strany v minulosti uvažovali o tom, že túto funkciu podpredsedu vlády zrušia.

Zástupcovia rodiacej sa koalície sa zhodli na obnovení ministerstva životného prostredia, ktoré od júla zrušila odchádzajúca vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD). "Je plná zhoda v rámci koaličných strán, že je to rezort, ktorý potrebuje mať samostatné ministerstvo," uviedla Radičová.

Budúca vláda by tak mohla mať okrem premiérky a vicepremiéra 13 ministrov. Spornými zostávajú podľa špekulácií médií pozície ministra zahraničných vecí, o ktoré má záujem SKDÚ-DS aj KDH. O kreslo ministra financií sa zas usilujú SaS a SDKÚ-DS; zhoda vraj nie je ani na tom, kto získa post predsedu parlamentu. "Za každú koaličnú stranu sme vytvorili dvojicu reprezentantov, ktorí budú od zajtra diskutovať o podobe a obsadení parlamentu," dodala Radičová.

Neúspešná kandidátka na prezidentku a pravdepodobná premiérka Radičová má na zostavenie vlády čas do 8. júla. Poverenie od prezidenta Ivana Gašparoviča dostala dnes potom, čo sa dosluhujúcemu premiérovi Ficovi nepodarilo dohodnúť so štvoricou stredopravých strán. Ficov kabinet podá demisiu bezprostredne po skončení prvej schôdze nového parlamentu, ktorú hlava štátu zvolala na 8. júla.

Dostal odporúčanie SDKÚ

Stredopravé strany SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd, ktoré vo voľbách 12. júna získali v parlamente väčšinu, s Ficom odmietli rokovať a už viac ako týždeň spoločne pripravujú vytvorenie novej vládnej koalície.

Volebná líderka SDKÚ-DS prezidentovi oznámila, že sa jej podarilo nájsť koaličných partnerov, s ktorými sú schopní zostaviť novú vládu. "Keďže som dostal rozhodnutie od pani podpredsedníčky Smeru, že....eh, podpredsedníčky SDKÚ , tak som jej odovzdal poverenie zostaviť novú vládu," povedal Gašparovič.

Oznámil to po stretnutí s predstaviteľmi stredopravých strán Gašparovič. Radičová má túto možnosť podľa neho do 8. júla, na kedy prezident zvolal ustanovujúcu schôdzu novej Národnej rady (NR) SR.

Chce byť úspešná

"Je mi nesmiernou cťou prijať poverenie na zostavenie novej vlády. Urobím všetko pre to, aby to bola vláda pre občanov, vláda otvorená, ktorá bude môcť o sebe o štyri roky povedať, že bola veľmi úspešná," reagovala volebná líderka SDKÚ-DS. Zopakovala, že štyri stredopravé strany sa už zhodli na programových tézach, ktoré budú základom programového vyhlásenia novej vládnej koalície.

"Pre nás je osud Slovenska a dôstojný život občanov priorita číslo jedna. Budeme vládou občianskej zodpovednosti a spolupráce a k tejto spolupráci prizývam všetkých ľudí dobrej vôle," dodala Radičová. Predstavitelia štyroch strán sa majú dnes popoludní stretnúť na rokovaní, kde by už mali hovoriť aj o koaličnej zmluve vrátane obsadenia jednotlivých postov v novej vláde.

Radičová: Vláda určite bude

Dezignovaná premiérka Iveta Radičová neskôr potvrdila, že do 8. júla, dokedy má od prezidenta Ivana Gašparoviča mandát na zostavenie vlády, bude určite nový kabinet známy. Podľa jej slov sa SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd dohodnú aj skôr. "Nebudeme to zbytočne naťahovať," doplnil ju predseda SaS Richard Sulík. "To určite nebudeme," potvrdila.

Či po dnešnom rokovaní stredopravých strán budú známe i mená budúcich ministrov, reagovala, že dnes iba začínajú s rozhovormi o podobe koaličnej zmluvy. Dodala, že mená sa verejnosť dozvie ešte pred 8. júlom. Sulík nevylúčil, že subjekty rodiacej sa koalície sa dnes dohodnú na rozdelení jednotlivých rezortov. Vyslovil osobné želanie, aby sa dnešné rokovanie skončilo skôr ako to utorkové (22. 6.). Strany vtedy diskutovali približne 10 hodín.

Lídri budú okrem iného hovoriť o kompetenčnom zákone, keďže odchádzajúci kabinet jeho zmenou znížil počet ministerstiev zo 14 na 12. Od 1. júla tak zanikne samostatný rezort životného prostredia a výstavby. "Viaceré politické subjekty mali výhrady voči zrušeniu ministerstva životného prostredia a dôkazom toho, že je potrebné, je riešenie dôsledkov povodní," poznamenala Radičová po tom, ako si prebrala od prezidenta poverenie na zostavenie vlády.

Fico: Chýbajú im funkcie

Naopak, znižovanie ich počtu považuje odchádzajúci premiér Robert Fico za správne rozhodnutie. Zároveň vyzval, aby sa nevytvárala atmosféra, že sa takýmto spôsobom nič neušetrí. Práve tieto tvrdenia totiž podľa neho nahrávajú vznikajúcej stredopravej koalícii. "Bohvie čo ešte všetko vznikne, pretože niektorí mali včera pretiahnuté tváre, keď vychádzali z koaličného rokovania a bolo evidentné, že tých funkcií je podľa všetkého na také veľké zoskupenie veľmi málo," dodal.

Radičová považuje šancu na zostavenie budúcej vlády za veľkú výzvu. "Nesklamem občanov. V dnešnej situácii Slovenska je tá zodpovednosť veľmi veľká," prízvukovala.

Za vtipkára označil Sulík premiéra, ktorý po rokovaní vlády vyhlásil, že odovzdávajú Slovensko so zdravou ekonomikou v dobrej kondícii. Radičová poukázala na vyše sedempercentný deficit, vysokú mieru nezamestnanosti, zlú situáciu po povodniach a dopady hospodárskej krízy. "To sú veľmi ťažké zadania a nenazvala by som to dobrou kondíciou," upozornila.

Fico dnes vrátil poverenie hlave štátu, ktoré si prevzal v pondelok 14. júna. Vysvetlil to tým, že sa Smeru-SD, ktorému šéfuje, nepodarilo naplniť predstavy o zostavení silnej a stabilnej dvojkoalície.

Analytici: Prioritou novej vlády bude obnova krajiny

BRATISLAVA. Programové tézy formujúcej sa stredopravej vlády podľa oslovených analytikov naznačili, že nový kabinet sa zameria na riešenie ekonomických problémov, ako je vysoká nezamestnanosť či rastúci schodok verejných financií. Základné body budúceho vládneho programu formujúcej sa koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd každej zo strán umožnili zachovať si politickú tvár, uviedli v ankete ČTK.

"Je tam široká zhoda na tých podstatných veciach, pre ktoré táto vláda vznikla - aby sanovala krajinu po štyroch rokoch animálneho vládnutia," povedal prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. Poznamenal, že silná zhoda panuje v kľúčových bodoch ako je sociálno-ekonomická oblasť, boj proti korupcii či súdnictvo.

Odborníci odchádzajúcej vláde vyčítali, že nedostatočne riešila problém vysokej nezamestnanosti a namiesto zásadnejších úspor zadlžovala krajinu. Schodok verejných financií tento rok podľa najnovšej prognózy dosiahne 6,98 percenta výkonu ekonomiky v porovnaní s pôvodne plánovanými 5,5 percenta hrubého domáceho produktu. Ficov kabinet si počas predchádzajúcich štyroch rokov vyslúžil kritiku aj za údajné zhoršenie podnikateľské prostredia, prideľovanie štátnych zákazoch firmám blízkym Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS či za problémy v súdnictve.

Politológ Michal Horský ocenil rýchle prijatie programových téz, ktoré štvorica strán s väčšinou v Národnej rade predstavila po vyše týždni od parlamentných volieb. "Aj preto, že sú pomerne rýchlo na stole, možno konštatovať, že strany prejavili pevnú politickú vôľu spoločne vytvoriť budúcu vládu," poznamenal. Z doteraz zverejnených bodov podľa neho nemožno určiť, do akej miery bude novovznikajúci stredopravý kabinet reformný.

Oslovení analytici privítali, že strany sa vyhli sporným otázkam, ako sú napríklad registrované partnerstvo, dekriminalizácia marihuany či Vatikánske zmluvy. "Strany prejavili relatívne vysokú politickú kultúru. Tézy zatiaľ jasne dokumentujú, že politika je umením možného, a nie nemožného," zhodnotil Horský.

Každá zo strán si podľa neho zachovala politickú tvár, hoci niektoré sociálne skupiny ako sú napríklad stúpenci marihuany, homosexuáli či cirkvi môžu byť po zverejnení téz nespokojní. "To je však iba ornament koloritu budúceho vládnutia, a nie jeho podstata, ktorou sú vážne hospodárske a sociálne straty, zapríčinené vládou sociálneho blahobytu," dodal.

Pre SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd bolo podľa Mesežnikova dôležité, aby sa do programu nedostalo to, čo nemôžu akceptovať. "KDH sa nepodarilo presadiť Vatikánsku zmluvu, čo bola zrejme výmena za to, že sa tam nedostala dekriminalizácia marihuany a registrované partnerstvo," dodal.

Kvarteto stredopravých strán predstavilo tézy z noci na dnes po vyše desaťhodinovým rokovaní. Prioritou pri vytváraní programu novej vlády budú konsolidácia verejných financií, reforma povinných odvodov, zmeny v súdnictve, boj proti korupcii či okamžitá pomoc obetiam povodní.

(čtk)

Vizitka Ivety Radičovej

 • Narodila sa 7. decembra 1956 v Bratislave. Vyštudovala sociológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1975-1979), kde v roku 1981 získala doktorát. V roku 1990 absolvovala postdoktorandské štúdium na Oxfordskej univerzite.
 • Od roku 1979 pracovala desať rokov v Sociologickom ústave Slovenskej akadémie vied, ktorého bola neskôr (v roku 2005) riaditeľkou. V rokoch 1993 až 1997 bola zástupkyňou riaditeľa vzdelávacej organizácie Academia Istropolitana v Bratislave.
 • Od roku 1990 prednášala tri roky sociológiu na Univerzite Komenského, kam sa znovu vrátila ako pedagóg v roku 1997. Prednášala tiež ako hosťujúca profesorka na univerzitách v USA, Británii, Švédsku, Fínsku a Rakúsku. Radila i ako expertka na sociálnu politiku v Európskej komisii.
 • Od októbra 2005 do júla 2006 bola ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny vo vláde Mikuláša Dzurindu.
 • V roku 2006 sa stala poslankyňou Národnej rady, kde bola aj podpredsedníčkou výboru pre sociálne veci a bývanie. Poslaneckého mandátu sa vzdala vlani v apríli po tom, čo v rozpore s parlamentnými pravidlami hlasovala za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú. "Urobila som chybu a jediný spôsob, ako sa môžem očistiť, je vzdať sa poslaneckého mandátu," vyhlásila Radičová ešte predtým, než mal jej postup pri hlasovaní posúdiť parlamentný mandátový a imunitný výbor.
 • V rokoch 1990 až 1992 bola členkou hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN). V novembri 2006 vstúpila do SDKÚ-DS a v ten istý mesiac sa stala podpredsedníčkou strany.
 • Vlani na jar sa ako prvá žena v novodobej histórii Slovenska dostala do finále prezidentských volieb. Súboj so súčasným prezidentom Ivanom Gašparovičom síce nakoniec prehrala, ale získala takmer milión hlasov (44,47 percenta oproti Gašparovičovi, ktorý dostal 55,53 percenta hlasov).
 • Do tohtoročných parlamentných volieb viedla SDKÚ-DS ako volebná líderka po tom, čo na tomto poste nahradila vo februári predsedu strany Mikuláša Dzurindu, ktorý odstúpil z volebnej kandidátky pre údajne sporné financovanie SDKÚ-DS.
 • V rokoch 1992 až 2005 bola výkonnou riaditeľkou Nadácie S.P.A.C.E. - Centra pre analýzu sociálnej politiky v Bratislave.
 • Hovorí po anglicky a rusky, dohovorí sa tiež po nemecky a poľsky.
 • Radičová je vdova, jej manželom bol humorista Stano Radič, s ktorým má dcéru Evu. Od roku 2006 do vlaňajšieho leta bol jej priateľom Ján Riapoš, víťaz v stolnom tenise z paralympijských hier v Aténach (2004) a Pekingu (2008).

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 2. Emília Jányová Lopušníková: Nebojte sa, updatujte sa!
 3. Aj s SUV môžete jazdiť ekologicky a ekonomicky
 4. Nový Ružinov: Skutočný rozvoj ešte len príde
 5. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov?
 6. Tieto signály prezradia nesprávne zateplenie strechy
 7. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant
 8. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci
 9. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 10. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 1. P3 začína na východe Slovenska s výstavbou parku
 2. Zľavnené študentské lístky na dopravu s ISIC už aj cez mobil
 3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 4. Kto vyhrá súboj medzi prírodnými a syntetickými diamantmi?
 5. Otvorenie nového sídla DELTA sprevádzala virtuálna realita
 6. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 7. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 8. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 9. Nestarnú, ale dozrievajú
 10. Nový Ružinov: Skutočný rozvoj ešte len príde
 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 083
 2. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 13 077
 3. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 12 554
 4. Luxusný hybrid za 22 900 eur. Nadpriemerný už v základnej výbave 10 667
 5. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 10 334
 6. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 9 993
 7. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 9 845
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 8 971
 9. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 8 859
 10. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 8 388

Hlavné správy zo Sme.sk

Šteňo skončí ako prednosta neurochirurgie

Šteňa sa rozhodla odvolať šéfka Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Prednosta Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch Andrej Šteňo.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V Smere sa vedia aj odznámiť

Sledujeme ďalší príklad krízovej komunikácie Smeru.

Peter Tkačenko
Momentka zo zápasu Slovensko - Francúzsko v kvalifikácii EURO do 21 rokov.
Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Marian Kočner
Ilustračné foto.

Rada Európy upozorňuje na Gašparove útoky proti novinárom

Rada Európy žiada slovenské úrady o reakciu.

Tibor Gašpar, bývalý policajný prezident.

Čaputová podporuje zastavenie predaja zbraní Turecku

Prezidentka má obavy, že pre stupňujúci konflikt sa môže do Európy vrátiť utečenecká kríza.

Prezidentka Zuzana Čaputová.