BRATISLAVA. Budúca vláda chce novým zákonom premenovať segregovaných chudobných Rómov na Sociálne odkázané spoločenstvá, SOS. Presadila to SaS, ktorá to mala aj vo volebnom programe.
Programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec privítal programové tézy, v porovnaní s odchádzajúcou vládou ich považuje za lepšie. Nesúhlasí však s označením SOS.
Pre chudobných zaviesť pilotný projekt E-pay kariet pre poberateľa dávky v hmotnej núdzi, účinnejšie chrániť proti drobnej kriminalite posilnením počtu policajtov v problematických oblastiach, boj s úžerou v osadách, vyrovnať pozemky, na ktorých stoja osady, podporiť nulté ročníky a rómskych asistentov v školách, podmieniť poberanie dávok školskou dochádzkou, zaviesť štatistiku kriminality SOS.
„Ten názov je nemiestny. Slovo odkázaný podsúva dojem, že sú problémoví a sú subjektom. Bežným výrazom je sociálne vylúčení. Celá nálepka SOS môže asociovať, že ide o pomoc, ale skôr to pripomína nálepku ty si z problémovej komunity.“
Len o Rómoch Myšlienku legislatívnej normy, ktorá sa bude výlučne venovať Rómom, považuje Oravec za prínos. Povinnú predškolskú výchovu však považuje za diskriminačnú, pretože povinnosti nemôžu platiť iba pre určitú skupinu ľudí.
S tímlíderkou SaS pre odkázané spoločenstvá Luciou Nicholson sa včera nepodarilo spojiť.
„Téz je veľmi veľa, ale necítiť tam víziu. Je to selektívne premietnutie viacerých bodov z rôznych straníckych programov s dominanciou SaS. Základná filozofia, na ktorej budú tieto opatrenia postavené, tam chýba.“
Oravec vyčíta skrytú represiu, podporovanie stereotypov v niektorých opatreniach a najmä fakt, že strany nepresadili vyhodnocovanie úspešnosti projektov.
Štatistiky kriminality Budúca vláda chce posilniť motiváciu pracovať či opäť podmieniť poberanie dávok návštevou školy.
Chcú tiež upraviť vzťah k pozemkom, na ktorých stoja osady, do majetku obce a podporiť prísun investícií do kanalizácie, vodovodov či ciest.
Prioritou vlády má byť aj štatistika kriminality SOS. Stredopravé strany v minulosti tento typ návrhov kritizovali, včera sa v tézach objavil.
Strany ich rozšírili o ukazovatele ako vzdelanie a zdravotný stav. Internátne školy sa do programu nedostali.
Chýba šéf Ešte v utorok v pracovnom materiáli strany uvažovali o zachovaní Úradu splnomocnenca vlády, no pripúšťali aj jeho zrušenie a prenesenie zodpovednosti na štátneho tajomníka ministerstva sociálnych vecí.
V oficiálnych programových tézach zo včera tento bod vypadol.
Menšinová strana Most-Híd, ktorá by mala dostať post podpredsedu vlády pre menšiny, vlastné body o Rómoch nepresadila a nie je jasné, kto zdedí rozpadávajúci sa úrad splnomocnenca.
Jeho šéfa Ľudovíta Galbavého včera vláda odvolala. „Nebudem nikoho hodnotiť ani kritizovať. Každému, kto to bude chcieť robiť, budem fandiť,“ povedal Galbavý.
Strany sa dohodli, ako chcú rómsku problematiku riešiť, ale nezhodli sa, kto to bude riešiť. Záujem má SDKÚ i SaS, Most-Híd prekvapivo menej.

Beata
Balogová
