BRATISLAVA. Vatikánska zmluva, registrované partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia, dekriminalizácia marihuany, materská vo výške platu na celý rok či zákon o menšinách. To sú základné a najväčšie ústupky politických strán, ktoré sa neobjavia v programovom vyhlásení vlády.
„Uprednostnili sme spoločný záujem pred prioritami, ktoré niektoré strany mali vo svojich programoch,“ povedala volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová. Vypustenie týchto bodov označila za „umenie politiky“.
Na čo sa strany chystajú:
30 najzaujímavejších sľubov novej koalície
Korupciu má zastaviť verejná kontrola
Pravicové strany chcú opraviť súdy, bez Fica to nepôjde
Z Rómov sa stanú Sociálne odkázané spoločenstvá
Pre vyrovnaný rozpočet chcú zmeniť ústavu
Úradníci majú pustiť viac informácií
Školy čaká reforma a školské autobusy
Envirorezort nekončí, úradov však ubudne
Nová vláda zruší koncesie
Vláda podporí mikroškôlky a obmedzí odborárov
Nemocnice sa stanú akciovými spoločnosťami
Do letiska a Carga má vstúpiť investor
Ustupovali v etike
Najväčšie ústupky nastali v kultúrno-etických otázkach, ktoré rozdeľovali najmä konzervatívne KDH a liberálnejšiu SaS. Ešte pred rokovaním sa pritom hovorilo, že v citlivých bodoch by mohli nastať také zhody, že by sa objavili aj vo vládnom programe.
KDH bolo napríklad ochotné zmeniť Občiansky zákonník tak, aby uľahčil život ľuďom žijúcim v jednej domácnosti aj keby neboli zosobášení, pri marihuane sa zase hovorilo o znížení trestnej sadzby z maximálnych troch rokov na maximálne pokutu alebo verejné práce.
„Hľadali sme to, čo nás spája, a nie to, čo nás rozdeľuje,“ povedala Radičová. Stačilo, aby jedna strana s bodom nesúhlasila a citlivý bod sa nestal súčasťou programových téz.
Predseda SaS Richard Sulík povedal, že je s dohodou plne spokojný. Radšej vraj bude voličom vysvetľovať, prečo nie je dohodnutá dekriminalizácia marihuany a registrované partnerstvá, ako keby musel vysvetľovať, prečo „sme odmietli túto vládu a prispeli k tomu, aby tu Fico strašil ďalších neviem koľko rokov“.
To, že teraz strany nedospeli k dohode v týchto otázkach, podľa Sulíka aj predsedu KDH Jána Figeľa neznamená, že sa k nim počas štvorročného volebného obdobia už nevrátia.
Ako hodnotia vládne tézy komentátori SME?
Občianske zisky z dohodnutých programových téz novej vládnej koalície sú nepomerne väčšie ako straty jednotlivých strán z nedohodnutých priorít, píše Marián Leško.
Pravica vytvorila malý programový zázrak, domnieva sa Rado Baťo
Programové tézy o záchrane rozpočtu mlčia, upozorňuje Peter Schutz
Pravica chce so súdmi niečo urobiť, myslí si Lukáš Fila
K témam sa chcú vrátiť
Sulík hovorí, že teraz musia riešiť akútne problémy, ale po dvoch rokoch sa môžu znovu rozprávať o vatikánskej zmluve aj o marihuane alebo o registrovaných partnerstvách. „Otvoríme diskusiu a budeme hľadať riešenia,“ tvrdí.
Figeľ tiež povedal, že „dohoda je viac ako nedohoda“. „Môžeme sa vrátiť k ďalším otázkam, ak sa to obdobie rozvinie.“ O vatikánskej zmluve všetky štyri strany ešte minulý týždeň tvrdili, že s ňou nemajú problém, nakoniec ju zablokovala SaS, lebo KDH zablokovalo marihuanu a registrované partnerstvá.
„Som presvedčená, že voliči každej zo zúčastnených strán vyhodnotia toto rozhodnutie ako správne, pretože všetci sústredíme svoje sily na akútne problémy,“ hovorí Radičová.
Predseda Most-Híd Béla Bugár povedal, že sa desať hodín snažili o najväčší možný kompromis, ale „taký, ktorý zachová tvár každej strany“. Strany oznámili základné tézy v pondelok o polnoci.
Na čom sa nedohodli
Dekriminalizácia marihuany (priorita SaS)Kto má pri sebe maximálne päť gramov marihuany, nespáchal by ako teraz trestný čin, ale priestupok, navrhovala SaS v programe. To by znamenalo čistý register trestov. Ak by išlo o množstvo menšie ako dva gramy, riešilo by sa to dohovorom a zhabaním. Momentálne za marihuanu hrozí maximálny trest tri roky väzenia. V stranách sa hovorí o kompromise: išlo by stále o trestný čin, ale trestom by bola pokuta alebo verejnoprospešné práce. Potom by sa záznam vymazal z výpisu registra trestov, v odpise by však zostal. Čistý odpis registra trestov je potrebný pri niektorých povolaniach, najmä v štátnej správe.
Registrované partnerstvá (priorita SaS)SaS navrhovala pre páry rovnakého pohlavia inštitút životného partnerstva. Zakladal by vzájomnú vyživovaciu povinnosť, dedenie v prvej dedičskej skupine, bez možnosti adopcie detí. Navrhovali aj, aby mohli partnerstvo uzatvárať v cirkvi, ak to tá povolí. KDH je zásadne proti. Predseda strany Ján Figeľ je ochotný uvažovať o kompromise, ktorý by sa objavil v zmene občianskeho zákonníka. Išlo by o zavedenie inštitútu osôb žijúcich v jednej domácnosti, nielen rovnakého, ale aj opačného pohlavia, párov, ktoré spolu žijú, ale nie sú zosobášené. Tie by mohli dediť a byť informované o zdravotnom stave partnera.
Vatikánska zmluva (priorita KDH)Slovensko prijalo základnú zmluvu s Vatikánom v roku 2000. Jej súčasťou je záväzok prijať dve čiastkové zmluvy o možnosti uplatniť si právo výhrady svedomia a odluky cirkvi od štátu. V roku 2006 sa preto, že SDKÚ odmietla záväzok naplniť, rozpadla vláda- odišlo z nej KDH. Všetky strany budúcej vládnej koalície tvrdia, že s vatikánskou zmluvou nemajú problém a uznávajú možnosť lekára nevykonať interrupciu, ak to protirečí jeho viere. Zmluva stroskotala na tom, že SaS za ňu požadovala dekriminalizáciu marihuany alebo zákon o registrovanom partnerstve.
Zákon o menšinách (priorita Most-Híd)Zákon o menšinách alebo zákon o postavení národnostných menšín by mal riešiť právne postavenie a ochranu národnostných menšín a Bugárova strana o ňom hovorila od svojho vzniku. Mal vytvoriť inštitucionálne a finančné zázemie a zaručiť, aby menšiny mali účasť na rozhodovaní o veciach, ktoré sa ich týkajú. Zástupcovia menšín navrhli, aby mali napríklad zastúpenie v parlamente a vlastný ústredný orgán štátnej správy pre menšiny. Takýto zákon má Maďarsko, Slovinsko, ale napríklad aj Fínsko.
Materský príspevok vo výške platu (priorita SDKÚ)Materské vo výške sto percent platu podľa Ivety Radičovej nebude, pretože „verejné financie sú v takom stave, v akom sú, nemôžeme robiť nezodpovedné kroky". Štvorka sa dohodla, že to bude možné až po skonsolidovaní verejných financií. Pred voľbami Radičová tvrdila, že to má vypočítané tak, že peniaze nájde.
Monika Tódová, Martina Kováčová

Beata
Balogová
