SME

Ako na korupciu: Všetko bude na webe

Ak vláda splní, čo sľubuje, jej protikorupčná agenda by mohla znamenať výrazné zmeny k lepšiemu.

Tender vypísaný len na nástenke na uzavretej chodbe ministerstva by sa už nemal opakovať.Tender vypísaný len na nástenke na uzavretej chodbe ministerstva by sa už nemal opakovať. (Zdroj: ARCHÍV SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Český politológ si myslí, že balíček opatrení môže spraviť zo Slovenska európsky nadštandard.

BRATISLAVA. „Zásadný boj proti korupcii“ si nová vládna koalícia zvolila ako prvý bod svojho programu. Popri všeobecnej vete o nastolení novej politickej kultúry a etiky a dôslednom presadzovaní verejného záujmu vyzerá protikorupčný program budúcej vlády ako prelomový.

Sľubuje výrazne spriehľadniť verejné obstarávania. Nákupy z verejných peňazí by sa mali diať cez povinné elektronické obstarávanie a elektronické aukcie, ktoré dávajú oveľa menšiu šancu ovplyvňovať výsledky tendrov. Ďalšou zásadnou zmenou by mohlo byť aj povinné zverejňovanie nielen víťazov, ale aj neúspešných uchádzačov na internete.

SkryťVypnúť reklamu

Protikorupčný balíček

povinné elektronické tendre; žiadne dodatky zásadne meniace podmienky alebo cenu zmlúv; zverejniť všetky zmluvy, faktúry a finančné transakcie týkajúce sa verejných zdrojov na internete. Má to byť podmienka ich platnosti; obmedziť alebo vylúčiť kritérium „príliš nízkej ceny“ ako dôvod vylúčenia zo súťaže; posúdiť možnosť majetkovej zodpovednosti verejných funkcionárov; zverejniť všetky nenárokovateľné dotácie a príspevky z verejných zdrojov na internete a zaviesť súťažný princíp.

Spolu s nimi by sa mali automaticky zverejňovať posudky, výsledky a zdôvodnenia výberových komisií. Tých sa od ministerstiev médiá často nedočkali, a to ani na základe žiadostí podľa infozákona. Úradníci ich tajili najmä so zdôvodnením, že ide o „obchodné tajomstvo“.

SkryťVypnúť reklamu

Platná je len verejná zmluva Ďalším kľúčovým bodom protikorupčného balíčka je zverejnenie všetkých zmlúv, faktúr a finančných tokov týkajúcich sa verejných zdrojov na internete ako podmienka ich platnosti. Týkať sa má aj zmlúv z minulosti a aj zmlúv, ktoré uzavreli samosprávy či firmy so stopercentnou účasťou štátu.

Obnovia anonymy Okrem prísnejšieho nakladania s verejnými peniazmi chce nová vláda bojovať s korupciou aj priamo. Tvrdí, že presadí „anonymné nahlasovanie korupčných prípadov prostredníctvom internetu“, čo funguje vo viacerých krajinách Európskej únie.

Pravdepodobná ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ hovorí, že navyše sa výrazne spriehľadnia majetkové priznania verejných funkcionárov. Mala by z nich byť vraj jasná skutočná hodnota majetku, nie iba údaje, ktoré sa zverejňovali za tejto vlády vo formáte „dom, chata, auto“ bez udania aspoň približnej hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

„Je záujem tieto veci presadzovať čo najskôr – povedala by som, že od prvých schôdzí. Niektoré veci si viem predstaviť už v prvých sto dňoch,“ hovorí Žitňanská. Tvrdí, že ide o jednu z najväčších priorít tejto vlády.

Do konečnej verzie sa podľa informácií SME nedostali zmeny pomerov vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý dohliada nad majetkovými pomermi politikov. Najmä SaS uvažovala, či opozícii nedať v tomto výbore väčšinu.

Robejšek: Nadštandard Český politológ žijúci v Nemecku Petr Robejšek považuje plánované zmeny v protikorupčnej agende za výrazné. „Je to veľmi zásadný, skoro by som povedal revolučný krok, vzhľadom na to, čo sa na Slovensku odohrávalo doteraz,“ povedal.

Analytik však dúfa, že opatrenia nezostanú iba na papieri, ale dostanú sa aj do praxe. Balíček by mohol podľa neho dostať túto agendu na úroveň Nemecka a Slovensko by sa tak mohlo dostať v protikorupčnej politike vyššie, ako je európsky štandard.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 861
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 785
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 827
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 399
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 238
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 719
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu