SME

LINDEN: Pokrok SR je zjavný, vidno to aj v športe

BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Aktuálny vývoj vzťahov Európskej únie (EÚ) a Slovenska, návšteva komisára EÚ pre rozširovanie Güntera Verheugena v SR, ako aj štúdia Slovenskej akadémie vied (SAV) o ekonomických a sociálnych dopadoch nášho vstupu do únie boli

témami pracovných raňajok, na ktoré novinárov pozval veľvyslanec EÚ a vedúci Delegácie Európskej komisie (EK) na Slovensku Eric van der Linden. "Vidíme doslova každodenný pokrok, ktorý Slovensko dosahuje, a je to nakoniec aj v športe - ste majstri sveta," povedal dnes na úvod stretnutia. Veľvyslanec vyjadril presvedčenie, že Slovensko onedlho vstúpi do EÚ ako plnohodnotný fungujúci člen európskeho zväzku.
Pripomenul tri posledné návštevy vysokých predstaviteľov EÚ na Slovensku - komisára EÚ pre vedu a výskum Philippe Busquina, komisára pre vnútorný trh Fritza Bolkesteina, ako aj komisára pre rozširovanie G. Verheugena. Všetci traja podľa slov veľvyslanca pozitívne hodnotili výsledky návštevy. Sám van der Linden má dobré dojmy, ktoré získal počas svojho pôsobenia v SR. "Prednedávnom som navštívil Nitru a Žilinu, veľký dojem na mňa urobila úzka spolupráca európskych centier s miestnymi orgánmi," uviedol a dodal, že ho potešil záujem obyvateľov a všeobecná podpora vstupu do EÚ. "V Nitre ma pozvali, aby som vystúpil pred koncertom populárnej hudby. Viete si predstaviť byrokrata v obleku, ako stojí na pódiu pred mladými ľuďmi oblečenými v rifliach. Aspoň som si rozopol sako a nakoniec som kričal ´Slovensko do Európy´," dodal van der Linden.
V tejto súvislosti pripomenul, že Delegácie Európskej komisie, ktoré sú v kandidátskych krajinách, sú objektívnymi spojencami štátov usilujúcich o vstup do únie, ale objektivita spočíva aj v tom, že "to, čo sa navrhuje, musí byť prijateľné aj pre členské štáty". Reagoval tak zároveň na niektoré zverejnené články. Nesúhlasí s výrokmi, že dialóg SR a EK je "nakazený chorobami". "Vôbec to tak nie je," povedal veľvyslanec, ktorý sa začudoval nad niektorými slovnými spojeniami ako "nevolení byrokrati v EÚ", "Verheugen ako eurotypická bytosť", či "návšteva Verheugena na Slovensku bola nakazená mentorsko-inšpektorsko-hodnotiacim syndrómom".
V súvislosti s objavujúcimi sa názormi niektorých opozičných politikov o otváraní už uzavretých kapitol povedal, že by to nebola dobrá cesta. "Pretože, keď kandidátska krajina opätovne otvorí kapitolu, členské štáty si môžu povedať - oni otvárajú, tak aj my sa budeme snažiť o lepšie riešenie, radšej by som si to dvakrát rozmyslel," uviedol.
Reagoval aj na vyjadrenia niektorých členov vlády v súvislosti s dopadovou štúdiou SAV vstupu SR do EÚ, ktorá však bude dokončená až v júni. Už dnes však hovoria o tom, že zo štúdie vyplýva, ako po vstupe na Slovensku stúpne inflácia na 15 percent a nezamestnanosť na 30 percent. "Mám určité ťažkosti toto pochopiť, ale aj ako ekonóm si myslím, že stále je tu istý otáznik a k údajom sa dá vyjadrovať až po tom, keď bude štúdia publikovaná," uviedol.
Čo však považuje za prioritné je, aby Slovensko tvrdo pracovalo na tom, aby hneď po svojom vstupe do únie bolo pripravené využívať fondy, na ktoré bude mať ako člen EÚ nárok a podstatné je, aby slovenská ekonomika bola ešte do vstupu schopná odolávať konkurenčným tlakom. SR bude môcť po svojom vstupe využívať 600 až 700 miliónov eur na rozvoj. "Lopta je na strane Slovenska, ak prostriedky nevyužijete, neuvidíte na strane EÚ nešťastných ministrov financií," dodal. Pripomenul aj význam rozvoja malých a stredných podnikov. Podľa neho ich rozvoju zatiaľ bráni finančný sektor a aj keď SR v porovnaní s inými kandidátskymi krajinami pomerne rýchlo privatizovala bankový sektor, "neznamená to, že sa prístup k úverom zrýchlil". Dodal, že štát musí vytvoriť vhodné prostredie a pre rozvoj v tejto oblasti by mal viac urobiť aj sektor malého a stredného
Pokiaľ ide o záver policajného vyšetrovania o nevine bývalého riaditeľa Odboru zahraničnej pomoci Rolanda Tótha a kauzu eurofondy, oficiálnu policajnú správu zatiaľ Linden k dispozícii nedostal. "Keď ju dostaneme, budeme ju analyzovať, čo si vyžiada istý čas, a ak budeme mať otázky, budeme žiadať odpovede," povedal van der Linden. Ako dodal na záver, "kauza je za nami a treba sa pozerať do budúcnosti".

vt;ll;ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 112
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 334
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 235
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 057
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 978
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 445
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu