SME

Číž: K nesystémovým opatreniam proti Harabinovi by sa Smer pridávať nemal

Aj keď v niektorých otázkach súvisiacich so zmenami v rezorte spravodlivosti je možný dialóg medzi Smerom-SD a stranami rodiacej sa pravicovej koalície, "k nesystémovým opatreniam", ktorých cieľom je eliminácia osoby predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana H

BRATISLAVA. arabina, by sa Smer-SD pridávať nemal. "Z toho prostredia (budúcej koalície, pozn. TASR) aj tak prenikajú názory, že do ústavy netreba ísť, že stačí zmeniť zákony, ktoré súvisia s činnosťou súdov. Som presvedčený, že takýto zásah bez ústavnej korekcie nie je možný," povedal pre TASR člen vedenia Smeru-SD Miroslav Číž.

Na niektoré zmeny v rezorte spravodlivosti navrhnuté budúcou koalíciou je totiž potrebná ústavná väčšina, ktorú však môžu pravicové strany dosiahnuť len spolu so Smerom-SD. Zmeny sa majú týkať právomocí, ale aj prípadnej rekonštrukcie Súdnej rady SR, ktorú dnes vedie Štefan Harabin, ako aj Najvyššieho súdu SR, ktorého je predsedom. Programové tézy obsahujú aj celý rad ďalších opatrení týkajúcich práce súdov a sudcov na všetkých úrovniach, ako aj ďalších inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

"Jedna časť zmien sa týka opatrení, ktoré chce nastupujúca vládna koalícia urobiť, na ktoré je však potrebná zmena ústavy. Ale sú aj opatrenia, kde nemusíme rovno počítať s hlasmi Smeru-SD. Aj tie opatrenia možno urobiť a možno ich urobiť rýchlo," povedal pre TASR exposlanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Peter Miššík. Týka sa to najmä zmien na úrovni fungovania krajských a okresných súdov. "Čo sa týka tých väčších vecí, tam sú nutné ústavné zmeny. Malo by však ísť o dobré návrhy, ku ktorým sa podľa mňa môže pripojiť aj Smer-SD. Vždy vyhlasovali, že im ide o justíciu, aj keď po tieto štyri roky pre ňu veľa neurobili, keďže si ju 'privatizovalo' ĽS-HZDS," povedal Miššík.

"Zatiaľ k tomu nie je nejaké spoločné stanovisko klubu Smeru-SD, takže vám môžem povedať len môj názor," komentoval návrhy zamerané na Súdnu radu SR Číž. "Celý mechanizmus sudcovskej samosprávy vymyslel bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) a my sme sa ho v postate nedotkli," povedal Číž. Pripustil však, že aj v Smere-SD prebiehali diskusie o tom, že rola sudcovskej samosprávy a právomoci ministra spravodlivosti by mali byť vyvážené. "Môžu sa objaviť negatívne javy v činnosti justície, ktoré samotný sudcovský stav nemusí byť schopný odstraňovať. Na druhej strane, súčasné aktivity na zrušenie existujúceho systému smerujú k úlohe predsedu (Súdnej rady SR Štefana Harabina, pozn. TASR) a to je neúnosné, pretože rušiť systém kvôli osobe je vo všeobecnosti zlé," povedal Číž. "Harabin bol zvolený v Súdnej rade SR, ktorá bola konštituovaná v priebehu viacerých volebných období. Nemôžeme byť obviňovaní z nejakého politického konštituovania rady a táto Harabina zvolila. Faktom je, že výsledky, ktoré prezentuje Harabin aj ako minister, aj ako predseda Súdnej rady SR, sú pozitívne," pokračoval Číž.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Miššíka však primárne nejde o osobu predsedu Najvyššieho súdu SR Harabina. "Ide o ozdravenie prostredia a o zavedenie normálne fungujúcej justície. Ja by som tieto veci určite oddelil," poznamenal. "Najpodstatnejšie je to, aby justícia začala fungovať, aby tam prestali fungovať priateľstvá a rodinkárstva a aby každý sudca súdil tak, ako má. Teda spravodlivo a podľa zákonov platných na území Slovenskej republiky," vyhlásil Miššík. "Aj samospráva v justícii musí mať určité hranice a my jasne hovoríme, ktorými prostriedkami chceme prispieť k tomu, aby sa začalo rozhodovať spravodlivo a rýchlo," povedal Miššík, podľa ktorého sú programové tézy navrhnuté dobre. "Ich cieľom je ozdraviť justíciu. Ak všetky tieto veci zavedieme rýchlo, vrátane ústavných zmien, čo je napríklad najvyšší správny súd, tak jednoznačne prispejú k tomu, že justícia bude čistejšia a lepšia," uzavrel Miššík.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, podľa Číža pravicové strany budúcej koalície pomery v súdnictve politizujú. "Registrujeme proces politizácie súdnictva. Ani jedna sudcovská organizácia ako celok nie je nositeľom zásadných kritických výhrad voči predsedovi Najvyššieho súdu SR, ale je to skupina päťdesiatich sudcov, viacerí z nich v minulosti preukázateľne zásadne pochybili a konajú s politickým súhlasom vznikajúcej koalície," vyhlásil Číž.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 250
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 934
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 028
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 501
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 727
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 528
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 190
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 749
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu