BRATISLAVA. Keď sa na jar hovorilo o zonácii Vysokých Tatier, v ktorých mali podľa návrhu ministerstva životného prostredia ubrať zo vzácnych, doteraz nedotknutých území, politické strany, ktoré teraz zostavujú vládu, toho veľa nepovedali.
Tatry a ich budúcnosť sa nestali témou predvolebného boja a ochrana prírody zjavne nie je ani prioritou rodiacej sa stredopravej vlády.
Ochranárske mimovládne organizácie sa po prečítaní programových téz zhodujú, že takmer jediný konkrétny zámer pravicovej štvorkoalície je zachovanie ministerstva životného prostredia, ktoré chcela Ficova vláda zrušiť.
Lepšie ako doteraz
„Ochrana prírody potrebuje radikálne zmeny a tie necítiť,“ reagoval sklamane na programové tézy Erik Baláž z lesoochranárskeho združenia Vlk.
Roman Havlíček z organizácie Priatelia Zeme-CEPA hovorí, že horšie, ako to bolo teraz, to už byť nemôže. „Čokoľvek bude takmer isto lepšie, ako to bolo predchádzajúce štyri roky.“
V dokumente Programové tézy sa strany venujú životnému prostrediu v pätnástich bodoch. Menší rozsah už venujú iba rezortu obrany. „Väčšina bodov je veľmi všeobecná, iné problémy chýbajú úplne,“ komentuje dokument Baláž.
Koalícia v tézach spomína zonáciu Tatier, „ktorá umožní rozvoj turizmu, ale neohrozí chránené biotopy“, boj proti čiernym stavbám a skládkam či prehodnotenie „environmentálnej politiky v oblasti nakladania s odpadmi“.
Ochranári sa zhodujú, že kapitoly, ako sú súdnictvo alebo boj proti korupcii, sú konkrétnejšie a oveľa viac rozpracované.
„Pôsobí to ako signál, že vláda ministerstvo životného prostredia síce obnoví, ale nebude ho brať ako dôležitý rezort,“ domnieva sa Havlíček.
„Tézy napríklad vôbec nehovoria o problematike Štátnej ochrany prírody, ktorá prešla čistkami a boli tam nastrkaní neodborníci po politickej linke. To je obrovský problém, s ktorým sa bude musieť vláda vyrovnať,“ hovorí Juraj Smatana zo siete mimovládnych organizácií Ekofórum.
Treba nový zákon o ochrane
Baláž zasa pripomína, že by sa nemalo zabúdať ani na zmenu zákona o ochrane prírody, „ktorý je založený na množstve výnimiek a tie dávajú obrovskú moc úradníkom rozhodovať svojvoľne“. Havlíčkovi zas chýbajú konkrétne tézy týkajúce sa protipovodňovej ochrany.
Všetci oslovení ochranári však majú od nového vedenia ministerstva skôr pozitívne očakávania.
„Neustále kauzy v rezorte boli zapríčinené katastrofálnym stavom v oblastiach transparentnosti rozhodovania, korupcie a súdnictva. Časti téz v týchto oblastiach sú spracované kvalitne, čo sa zrejme prejaví aj v rezorte životného prostredia,“ očakáva Havlíček.

Beata
Balogová
