Béla Bugár je zvedavý, ako nová strana SaS zvládne veľký apetít po dôležitých postoch. Jeho strana vo voľbách výrazne uspela. Most-Híd získal 8,12 percenta a jej najväčší súper, SMK, sa nedostal do parlamentu. Vo vláde budú mať tri posty a BÉLA BUGÁR dúfa, že slovenské koaličné strany pochopia, akú majú šancu zmeniť najbližšie štyri roky postoj k menšinám.
Na rokovaní budúcej vládnej koalície sa KDH a SaS desať hodín rozprávali o tom, kto by mal mať rezort hospodárstva. Ako sa to dá?
„Bolo to hľadanie konsenzu. Nielen pri jednom rezorte, lebo ak niekto chce jeden, musí ponúknuť niečo namiesto neho."
Prečo je hospodárstvo dôležitejšie ako doprava, ktorú nikto nechce?
„Treba za tým vždy hľadať aj ľudí. Napríklad, keby sme mali mať spravodlivosť, máme síce človeka, ale bolo by otázne, či je taký schopný ako človek druhej strany. Toto je najdôležitejšie, preto sa hádajú. A možno má jedno ministerstvo iný honor ako druhé."
Čiže hľadá sa vhodný post pre Jána Figeľa?
„Ja by som to tak nepovedal (smiech)."
Čo hovoríte na argument SaS, že osempercentné KDH nemôže mať predsedu parlamentu, ktorého chce alternatívne namiesto ministra hospodárstva a ani hospodárstvo?
„SaS je nová strana. Vnímajú to tak, že majú perfektný výsledok, z ktorého im vyplýva oveľa viac ako pre KDH, čo je aj pravda. Otázne je, či tento veľký apetít zvládnu. Post predsedu Národnej rady nie je hocijaký post. Richard Sulík hovorí, že bude vnímavý a bude sa učiť, ale opozícia bude od začiatku hľadať maličké trhliny a rozširovať ich. Počas vedenia schôdze nie je možné urobiť žiadnu chybu, lebo sa jej chytia."
Sulík tvrdí, že chce z postu predsedu parlamentu budovať stranu. Vy ste bývalý aj budúci podpredseda parlamentu, nie je tento post príliš významný a nebude stíhať všetko?
„Jednoznačne. Neviem si predstaviť, že by som bol predseda parlamentu a zároveň mal čas na stranu. Sú to rôzne návštevy, povinnosti kvôli Európskej únii, kde musíte byť veľmi aktívny. Pán Sulík sa takto rozhodol, ale nemyslím, že bude mať toľko času na stranu, ako si myslí. Aj preto som ja nechcel ísť do exekutívy. Ako podpredseda parlamentu si nájdem viac času, ako keby som bol minister alebo predseda parlamentu."
Ako pán Sulík na tieto vaše slová reagoval?
„Že sa bude učiť a bude vďačný za každú radu. To je v poriadku. V druhej Dzurindovej vláde sme zaúčali pána Ruska, aj pani Martinákovú."
V programových tézach sa píše: „Odstránime nezmyselné reštrikcie a obmedzenia v zákonoch týkajúcich sa národnostných menšín." Nemalo by tam byť konkrétne uvedené, čo odstránite a v ktorom zákone, aby nebolo pochýb o tom, čo treba dodržať?
„Budeme o tom rokovať. Máme pripravený návrh práve preto, aby každý vedel, o čo ide."
Dáte konkrétne veci do programu vlády?
„Nemôžeme tam dať konkrétny paragraf a názov zákona."
A kde to teda bude?
„Džentlmenská dohoda. Inak sa to nedá."
Pokiaľ ide o Dzurindove vlády, nemáte dobrú skúsenosť s džentlmenskými dohodami.
„Nemám. Práve preto to dáme na papier a spolieham sa na premiérku. Žiadna z týchto strán nemá silný menšinový program. My sme občianska strana, ktorá vie, že na Slovensku je 15 percent menšín. Nie som si istý, že kolegovia si uvedomujú, aká je teraz šanca zmeniť záležitosti ohľadom menšín."
Nevyplýva aj z tých téz, že o žiadnu zásadnú zmenu vo vzťahu k menšinám nepôjde?
„Asistovať niečomu takémuto by sme nechceli. Preto hovorím, že prídeme s písomným návrhom, čo by sme chceli presadiť."
Prečo neprešlo zriadenie fondu slovensko-maďarského porozumenia?
„Lebo nie sú peniaze. Do fondu by musela prispieť aj Maďarská republika a neviem, či by na to mali. Ale nemuselo byť ísť o veľa peňazí, stačilo by milión eur na rok. Teraz to neprešlo, ale nevzdávame sa a sú aj iné možnosti, napríklad financovať to cez súkromný sektor."
Prečo neprešiel zákon o menšinách?
„Každý si pod tým predstavoval niečo iné. Vysvetľovali sme to, ale nebola vôľa. Tak sme dali do téz aspoň to, kde bola vôľa, ale aj tam musíme veľmi tvrdo zamakať, aby to prešlo."
Nebude to zase tak, že Maďari budú vo vláde opäť iba trpení tromi slovenskými stranami a nič významné sa nezmení?
„Pokiaľ by to tak bolo, tak nemáme záujem. Kolegovia to vedia, včera (vo štvrtok) som to dvakrát zdôraznil. Preto som hovoril, že ak nám chcú dať post podpredsedu vlády bez kompetencií, tak ho nechceme."
Aké kompetencie bude mať?
„Mal by dostať sekciu pre regionálnu a národnostnú kultúru z ministerstva kultúry, sekciu z ministerstva školstva, ktorá sa zaoberá národnostným školstvom. Bude mať legislatívny odbor."
KDH aj SDKÚ sa vždy v minulosti, keď išlo o maďarské záležitosti, priklonili skôr k Smeru, napríklad pri jazykovom zákone sa len zdržali. Aké je ich naozajstné cítenie voči menšinám?
„Dostali teraz ďalšiu a tvrdím, že poslednú šancu. Ak teraz neukážeme, že aj v menšinových otázkach sa dá postupovať inak, tak potom už nikdy. Raz sa dá sklamať, ale druhýkrát už nie. Dávam partnerom dôveru, že všetko, na čom sme sa dohodli, bude zrealizované, nielen v menšinových otázkach."
Vo vláde máte mať pôdohospodárstvo, životné prostredie a podpredsedu pre ľudské práva. To isté, čo malo SMK. To nemáte na viac?
„Máme. Tiež mám pocit deja vu, ale nebola vôľa sa dohodnúť inak."
Aj menšinové otázky sa skôr týkajú rezortov kultúry alebo školstva. Prečo ste netrvali aspoň na jednom z nich?
„Trvali sme. Mali sme záujem aj o kultúru, a najmä o školstvo."
Prečo ste sa toho vzdali?
„Museli sme sa dohodnúť. Každý musel ustúpiť."
Ktoré tri rezorty by ste chceli, keby ste si mohli vybrať?
„Školstvo. Doprava je tiež veľmi dôležitá, aj poľnohospodárstvo. Keby sme na to mali, tak vymenujem päť ministerstiev. Ale nemali sme na to percentá a bolo treba cúvnuť."
Vy ste pôvodne navrhovali krížovú kontrolu dvomi štátnymi tajomníkmi, ale nakoniec bude len jeden. Aj v tomto ste ustúpili?
„Povedalo sa, že spravidla jeden. Minimálne dve ministerstvá budú také, kde budú dvaja."
Prekvapil vás úspech OKS na vašej kandidátke?
„Nielen nás, ale aj ich samých. Mysleli si, že uspejú maximálne dvaja, my, že pravdepodobne len Ondrej Dostál, lebo je najaktívnejší. Musíme sa vyrovnať s tým, že sú poslancami strany Most-Híd a nie OKS. Viem, že títo chlapci budú, pokiaľ ide o demokratické a menšinové záležitosti osožní."
Neobávate sa, že vládu položia štyria ľudia prekrúžkovaní v SaS?
„Tieto obavy odstránili oni sami, že oznámili snahu ich kúpiť. Viem, že také snahy sú. Určite sú ľudia, ktorí za tejto vlády ryžovali a boja sa, čo bude. Máme informácie, že ešte teraz veselo podpisujú rôzne tendre, ale dokázať je to veľmi ťažké. Napríklad aj na ministerstve životného prostredia sme počuli, že minister Medveď 17. júna, päť dní po voľbách, vypísal tender na 60 miliónov ton emisií."
Prečo nechcete dať opozícii post predsedu parlamentu? Bola by to nová politická kultúra.
„Prečo by sme mali? To by musela byť nová opozícia. Uvidíme tú ich politickú kultúru, keď nastúpi nová vláda a chvíľu budeme mať menšinu, kým neprídu náhradníci. Keď zomrel náš poslanec Komlósi, tak nás blokovali niekoľko týždňov."
Aké máte riešenie, ak parlament Smer a SNS zablokujú?
„Vrátili by sa do parlamentu štátni tajomníci a menovali by sme vládu po troch. Bol by to cirkus, ale bola by to ich zodpovednosť. Ale predpokladám, že toto neurobia. Verím im."
A bude nová politická kultúra aj v tom, že poslanci nedostanú plat, ak nebudú chodiť do práce, do parlamentu?
„Budeme to chcieť. Aj to, aby sa v rokovacej sále netelefonovalo. Robili sme to tak aj kedysi. Každý, kto telefonoval, bol upozornený alebo vykázaný."
Možnosť ospravedlniť sa z rokovania je veľmi vágna. Záleží len na predsedovi poslaneckého klubu, ktorý takto môže svojich poslancov kryť. Toto nechcete nejako riešiť?
„Ako sa to dá riešiť? Je to zodpovednosť predsedu poslaneckého klubu."
Ako vnímate to, že súčasťou vlády bude aj Mikuláš Dzurinda?
„Je to rozhodnutie SDKÚ."
Nebude to vlastne tretia Dzurindova vláda? Hovorí sa, že za SDKÚ rozhodujú hlavne Mikuláš Dzurinda s Ivanom Miklošom.
„Nevnímam to tak. Iveta Radičová s nami hovorila medzi štyrmi očami, bola to ona, kto navrhol určitú kombináciu ministerstiev. Keď je problém, zasahuje ona. Uvedomuje si, že bude premiérkou."
Prejavuje sa na rokovaniach to, že je tam žena?
„Určite brzdí nás mužov, aby sme rozprávali niektoré vtipy alebo narážky. Ak by asi aj boli prudšie hádky, okamžite by ich zastavila."
Stále platí, čo ste povedali v minulosti, že s Mikulášom Dzurindom nebudete rokovať medzi štyrmi očami?
„Budem sa s ním rozprávať aj osamote, ale nie tak, že by sme sa mali dohodnúť. Ak by sme sa mali, zoberiem si ešte jedného človeka."

Beata
Balogová
