Mečiar je starý, prehráva, v strane sa reálne hovorí o zmene.
DETVA . Vo vnútri Ľudovej strany Hnutie za demokratické Slovensko sa po prehratých voľbách diskutuje aj o zmenách na poste predsedu strany a užšieho vedenia. Potvrdil to pre SME podpredseda HZDS Miroslav Jureňa po rokovaní v Detve.
„Určite sa diskutuje aj o tom. Veď predseda bude mať 68 rokov, diskutuje sa," reagoval Jureňa na otázku, či predseda Vladimír Mečiar, alebo štruktúry vo vnútri strany uvažujú o zmene na čelnom poste.
Nepriamo to potvrdil aj podpredseda Jozef Habánik, ktorý vyhlásil, že všetky varianty vývoja sú otvorené, teda aj tá bez súčasného predsedu. Jureňa tvrdí, že Mečiar zatiaľ nemá nástupcu a nediskutujú ešte o konkrétnych menách „Nie, zatiaľ nástupca nie je. Do takých osobných vecí sme nešli," dodal.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar sa od volieb schováva. V sobotu ráno ušiel pred novinármi do hotela Detva v Detve zadným vchodom. Niekoľko hodín rokoval s okresnými a krajskými predsedami a odišiel ďalším nepoužívaným východom.
Hľadali chyby
Informácie z rokovania sprostredkúval podpredseda Jozef Habánik. Dvakrát sa postavil pred novinárov a nepovedal nič konkrétne. Niečo naznačil až odchádzajúci podpredseda Jureňa.
„Bola to porada predsedov. Nie je to orgán, nemá kompetencie rozhodovať. Viac menej sme diskutovali, kde sme urobili chyby. Pri takej diskusii si každý možno trošku aj s pokorou povie, čo mohol robiť lepšie," reagoval na otázku či si Mečiar priznal vinu za volebnú prehru, ktorá stranu prvý raz v histórii posunula mimo parlament.
„Pán predseda má svoj vek. Je to strana s ktorou je veľmi zžitý. Dá sa povedať, celé politické obdobie, ktoré pôsobí, prakticky s ňou ide, on ju založil. Treba to vnímať že stále s ňou cíti, záleží mu na ďalšom osude. Záleží mu aj na tom, ak by prišlo po ňom nové vedenie, aby bolo úspešné. Asi tak by som to povedal," odpovedal na otázku, či by nebolo na mieste, aby Mečiar zobral vinu chlapsky na seba.
Mečiar má vraj podporu
Podpredseda Habánik povedal pri krátko brífingu, že sa ho novinári stále pýtajú to isté a on stále to isté s úsmevom odpovedá. Predseda Mečiar podľa Habánika mal, má, aj bude mať podporu straníkov. „Veď je top osobnosťou strany, kľúčovým lídrom, je to človek, ktorý zakladal Slovenskú republiku, bol trojnásobným premiérom, dokázal, že má schopnosť viesť nie len stranu, ale aj túto krajinu," vyhlásil Habánik.
Strana sa podľa podpredsedu sústreďuje na komunálne voľby. Bude však musieť upraviť a zmodernizovať stranícke štruktúry a do septembrového republikového predsedníctva aj zanalyzovať volebnú porážku. „Chceme sa vrátiť. Voľby budú možno skôr ako o štyri roky," uzavrel Habánik.
Mečiar pred verejnosťou opäť utiekol
Predseda HZDS Vladimír Mečiar o volebnom fiasku údajne nehovorí ani s regionálnymi štruktúrami. Muž, ktorého v čase najväčšej slávy volilo viac ako milión Slovákov, sa dnes správa ako politický outsider. V sobotu sa skryl s vernými v hoteli uzavretom pre HZDS a pripravuje stranu na komunálne voľby.
DETVA . Vladimír Mečiar sa od volieb skrýva. Pred verejnosťou ho chráni rýchle auto, bočné vchody a hovorcovia pri dverách. Jediný rozdiel medzi Mečiarom a straníckym kolegom, pamätným exministrom kultúry Ivanom Hudecom je to, že Mečiar si pri včerajšom úteku v Detve, nepretiahol sako cez hlavu.
Mečiar sa neukázal na verejnosti a neprehovoril ani v sobotu. Predseda dnes už mimo parlamentnej HZDS pred novinármi utiekol. Okolo desiatej prefrčal popred hlavný vchod hotela Detva vo svojom Audi. Chvatne vystúpil, utiekol k bočnému vchodu a definitívne sa stratil vo vnútri.
Médiá niekoľko hodín čakali pred detvianskym hotelom na vyhlásenie Vladimíra Mečiara k prehratým voľbám. Hovorcovia Jantoľáková a Háber strážili vchod a tvrdili, že hotel je uzatvorený pre vyhradenú spoločnosť. Ochotne však sprevádzali novinárov na WC.
Vladimír Mečiar novinárov obišiel
FOTO SME - Ján Krošlák
Jediný kto z HZDS prehovoril bol podpredseda Jozef Habánik. Povedal, že Mečiar prišiel na pracovné rokovanie s predsedami okresných a krajských kancelárií. Odmietol, že sa po voľbách skrývajú.
„Je to neoficiálne pracovné stretnutie. Budeme sa zaoberať prípravou predstavenstva a stratégiou komunálnych volieb," konštatoval podpredseda. Zdôraznil, že volebná prehra si vyžaduje „hlbokú" analýzu. Na stretnutí s Mečiarom sa teda volebným fiaskom nebudú zaoberať.
Vladimír Mečiar sa chystal krátko pred voľbami na zostavovanie vlády zloženej len z HZDS a Smeru.
Štrofová už nie je krajskou predsedníčkou HZDS
Predsedníčka krajskej organizácie HZDS v Bratislave Diana Štrofová odstúpila. Bude radovou členkou strany. „Zatiaľ," dodala.
DETVA . Diana Štrofová je ďalšou funkcionárkou Mečiarovho HZDS, ktorá po prehratých parlamentných voľbách opúšťa svoj post. Volebný líder Vladimír Mečiar zatiaľ zostáva.
Dosluhujúca štátna tajomníčka ministerstva zahraničia Štrofová dnes položila na stôl predsedovi Vladimírovi Mečiarovi svoju funkciu krajskej predsedníčky strany v Bratislave. Na otázku, či odchádza aj z HZDS, konštatovala, že zatiaľ zostáva radovou členkou strany.
„Svoju odpoveď som dostala. Prišla som ako funkcionár, odchádzam ako obyčajný človek. Možno aj vysporiadaný s mnohými ďalšími otázkami. Spravila som svoje rozhodnutie, ktoré už nebudem ďalej komentovať. Prišla som si vypočuť názory, diskutovať a na základe diskusie som spravila rozhodnutie," vyhlásila bývalá krajská predsedníčka strany po skončení rokovania v Detve.
Na otázku, akú odpoveď dostala v sobotu od vedenia, konštatovala: "Dostala som odpoveď ohľadne našej budúcnosti."
Daniel Vražda

Beata
Balogová
