BRATISLAVA. Prípadné odmietnutie si odnesie celá krajina. Podľa európskych politikov môžeme v tom prípade zabudnúť na solidaritu, keď ju budem potrebovať my sami, v hlavnej večernej spravodajskej relácii Televízne noviny o tom informovala TV Markíza.
Potvrdili jej to dobre informované zdroje z Bruselu. Minister financií odchádzajúcej vlády Ján Počiatek (Smer-SD) televízii potvrdil, že o tomto termíne vie. "Som informovaný z Bruselu. Konštatovali, že v prípade, že Slovensko ako také sa nezúčastní tohto mechanizmu, tak sa vylučuje z klubu solidarity," povedal Počiatek.
Čakajú na podpis
Od Slovenska sa očakáva, že podpíše rámcovú dohodu o Európskom finančnom stabilizačnom mechanizme do 1. júla. Ak sa tak nestane, ministri financií Európskej únie budú musieť na jednom zo svojich budúcich zasadnutí zmeniť celý koncept dohody, aby tento mechanizmus mohol vstúpiť do života. Potvrdili to pre TASR zdroje blízke Európskej komisii.
Situácia bude vážna, ak sa Slovensko nebude držať svojich záväzkov, informoval jeden z bruselských diplomatov. Na druhej strane, keďže je to dohoda, na ktorú nemajú dosah žiadne zmluvy o fungovaní únie, nevyplývajú z toho pre Slovensko žiadne pokuty ani iné tresty, dodal diplomat.
Nasledujúce stretnutie finančných ministrov pripadá na 12. júl tohto roka, v jeho programe však predbežne nefiguruje téma vyrovnania sa so situáciou, že by Slovensko alebo iná z členských krajín "nedali ruku k dielu". V prípade, že k tomu dôjde, budú musieť hľadať ministri, pravdepodobne už aj s novým slovenským šéfom rezortu financií, iné východisko, pretože daný koncept si vyžaduje súhlas všetkých členských štátov.
Budúca vláda chcela rokovania
Budúca slovenská vláda, ktorú pravdepodobne zostaví štvorica stredopravých strán, sa o podpísaní dohody na vznik rezervy pre štáty s ekonomickými ťažkosťami rozhodne po rokovaniach v zahraničí.
"Sme ochotní o tom rokovať a budeme o tom rokovať, (...) čo neznamená, že mením názor, že si myslím, že to nie je dobré riešenie," povedal v Slovenskom rozhlase to povedal údajný kandidát na post ministra financií Ivan Mikloš (SDKÚ) ešte pred ohlásením ultimáta. Ak Slovensko dohodu nepodpíše do júla, podľa televízie Markíza stratí nárok na pomoc od EÚ. Bez súhlasu Slovenska pritom nemôže európsky finančný mechanizmus začať fungovať.
Val má ochrániť úniu
Únia plánuje v spolupráci s Medzinárodným menovým fondom sústrediť asi 750 miliárd eur, ktoré by sa mali využívať na prípadnú podporu štátov zasiahnutých ekonomickými problémami. Viaceré európske krajiny zápasia s vysokými verejnými dlhmi, úsporné opatrenia je nútené prijímať Grécko či Španielsko.
Členovia koalície SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd však mali k zámeru Európskej únie zdržanlivý postoj a odmietali samostatnú pôžičku zadlženému Grécku. Ústretovejšie bolo len KDH.